Jak blisko od ogrodzenia możesz posadzić drzewa?

Jak blisko od ogrodzenia możesz posadzić drzewa?


Nie ma przepisów, które ustalałyby odległość drzew i krzewów od granicy działki. Czy to oznacza, że możesz zagospodarować ogród w sposób zupełnie dowolny? Niekoniecznie. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek na temat umiejscowienia krzewów i drzew.

Bezpieczna odległość

Teoretycznie drzewa i krzewy możesz posadzić tuż przy granicy działki. Pamiętaj jednak, że z czasem drzewa się rozrosną. Konary i korzenie mogą uszkodzić lub nawet zniszczyć ogrodzenie. Dlatego lepiej zachować odstęp bezpieczeństwa. Nie warto sadzić również zbyt dużej liczby krzewów i drzew przy granicy posesji. Inaczej konserwacja ogrodzenia stanie się niemożliwa. Dobrze jest również dostosować odległość do gatunku i wielkości sadzonych drzew. Powyższe zalecenia dotyczą zresztą nie tylko granicy działki, ale również ściany domu. Rozrastające się korzenie mogą poważnie naruszyć posadowienie budynku!

Konflikt z sąsiadem

Choć sąsiad nie ma prawa decydować o liczbie i wysokości drzew na Twojej posesji, może zażądać usunięcia gałęzi i korzeni, które przedostają się na jego teren. Jeśli nie usuniesz ich w wyznaczonym terminie, sąsiad może zrobić to samodzielnie. Nie ma jednak prawa okaleczyć drzewa lub doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Wycięcie drzewa, które ma odpowiedni rozmiar określony przepisami i nie jest drzewem owocowym, wymaga odpowiedniego zezwolenia. Zniszczenie takiego drzewa bez zgody jest karalne. Jeśli z kolei Twoje drzewo uszkodziło wspólne ogrodzenie lub – co gorsza – zaczyna niszczyć ściany lub fundamenty domu sąsiada, może on wystąpić do sądu o odszkodowanie. Podstawą prawną jest art. 415 Kodeksu Cywilnego.

Spadające owoce

Drzewo owocowe, które rośnie na Twojej posesji, jest Twoją własnością. Do Ciebie należą również wszystkie rosnące na nim owoce. Jeśli jednak owoc spadnie na teren sąsiada, staje się on automatycznie jego własnością. Sadząc drzewa owocowe, postaraj się zatem zadbać o odpowiedni odstęp od granicy posesji. Wówczas dojrzałe jabłka, śliwki i gruszki będą spadały tylko do Twojego ogródka.

Rodzinne Ogródki Działkowe

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodzinnych ogródków działkowych. Ich regulamin ściśle precyzuje, jakie odległości przy sadzeniu drzew powinny zostać zachowane. Na przykład drzewa owocowe słabo rosnące powinny być sadzone nie bliżej niż 2 m od granicy działki. W przypadku moreli odległość ta wynosi 3 m, natomiast orzech i czereśnia mogą być sadzone w odległości aż 5 m. Drzewa i krzewy ozdobne możesz posadzić nie bliżej niż 2 m od granicy. W przypadku drzew ozdobnych o wysokości mniejszej niż 2 m, odległość wynosi 1 m. Zasady te można stosować również na działce budowlanej. Zwłaszcza, że sądy posiłkują się czasami regulaminem rodzinnych ogródków działkowych podczas rozwiązywania sąsiedzkich konfliktów.

Granice rozsądku

Prawo pozwala sadzić drzewa tuż przy granicy działki. Warto jednak podejść do sprawy z rozsądkiem. Jeśli drzewa, które zamierzasz posadzić, mogą w przyszłości przedostać się na posesję sąsiada, wybierz inny, mniejszy gatunek lub zrezygnuj z nich na rzecz krzewów. Nie warto psuć sobie dobrych relacji z sąsiadem.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).