Miłośnicy długich kąpieli wiedzą, jak ważna jest dobrze dobrana wanna. Jej kształt i wymiary to jednak nie jedyne czynniki, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy jej zakupie. Równie istotne jest dopasowanie wanny do aranżacji łazienki. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik.
Istnieje kilka rodzajów wanien:
- wanna przyścienna – montowana wzdłuż jednej lub dwóch ścian,
- wanna narożna – ustawiana wzdłuż dwóch narożnych ścian, najczęściej wybierana wanna do zabudowy,
- wanna wolnostojąca – ustawiana zwykle w środku łazienki.
Która z nich będzie najlepsza do Twojego pomieszczenia? To zależy od charakteru aranżacji łazienki.
Wanna do małej łazienki czy salonu kąpielowego?
Wanny wolnostojące są głównym elementem aranżacji łazienki, natomiast zabudowa sprawia, że urządzenie wtapia się w całość aranżacji. Wanna zabudowana bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza w małych łazienkach, gdzie można ją funkcjonalnie wykorzystać. Oprócz tradycyjnego „schowka pod wanną” , możesz wzbogacić ją o półki na kosmetyki. Uroku dodadzą jej też zamontowane pod wanną szuflady.
Wanna może również zamienić Twoją łazienkę w salon kąpielowy. To pomieszczenie jest miejscem odpoczynku, dlatego warto wybrać urządzenie wyposażone w takie udogodnienia jak siedzisko, uchwyty do wstawania oraz podłokietniki. Możesz też ozdobić wannę świecami dekoracyjnymi. Do wyboru masz zabudowę wykonaną z glazury, kamienia, a nawet drewna. Wanna zabudowana nie wymaga specjalnej armatury, dlatego łatwo znajdziesz pasujące do niej baterie. Na rynku dostępne są zestawy natryskowe i krany w wielu stylach – od klasycznego po nowoczesny.
Wanna wolnostojąca – główny akcent łazienki
Jeśli jednak chcesz, by wanna stanowiła centralny punkt łazienki lub salonu kąpielowego, zdecyduj się na tę wolnostojącą. Możesz wybierać spośród mnóstwa typów urządzeń – od modeli o stylizowanych nogach, które idealnie pasują od łazienek w stylu retro i klasycznym, do wanien zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
Pamiętaj jednak, że elegancka wanna wolnostojąca oznacza większe koszty. Droższa jest nie tylko sama wanna, lecz także armatura – przy wannach wolnostojących najlepiej sprawdzą się wolnostojące baterie podłogowe, których ceny są dość wysokie.
Kiedy zdecydujesz, czy stawiasz na wannę zabudowaną, czy wolnostojącą, zastanów się nad jej kształtem. Ten jednak bardzo często zależy od tworzywa, z jakiego zostało wykonane to urządzenie sanitarne.
Żeliwo, akryl lub stal – jaką wannę wybrać?
W przypadku wanien wolnostojących do wyboru masz wiele szlachetnych materiałów. Drewniana wanna wolnostojąca będzie pasować do łazienek rustykalnych lub w stylu skandynawskim. Marmur i miedź sprawdzą się w eleganckich łazienkach, z kolei wanny żeliwne spodobają się miłośnikom stylu retro.
Wanna żeliwna
Solidnie wykonana i trwała wanna żeliwna jest jednocześnie bardzo ciężka, co utrudnia jej wniesienie i przestawienie. Poza tym żeliwo nie daje dużego pola do projektowania i modelowania, dlatego jeśli zależy Ci na nietypowym kształcie lub oryginalnej barwie, powinieneś pomyśleć o wannie z innego tworzywa.
Wanna akrylowa
Największą różnorodność kształtów oferują producenci wanien akrylowych, co docenią zwłaszcza właściciele nowoczesnych łazienek. Aby zwiększyć odporność na uszkodzenia, wanna akrylowa jest najczęściej pokrywana żywicą poliestrową. Dodatkowo długo utrzymuje ciepło wody, a podczas napełniania tłumi dźwięk, co jest szczególnie ważne podczas nocnych kąpieli.
Wanna stalowa
Kolejny pomysł to wanna stalowa. To tworzywo najczęściej pokrywa się emalią, która dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie wanny są odporne na działanie silnych detergentów i są dużo lżejsze niż wanny żeliwne. Nie spodobają się jednak miłośnikom długich kąpieli, gdyż woda w wannach stalowych szybko stygnie.
Bez względu na to, na jaką wannę się zdecydujesz, przed zakupem weź pod uwagę nie tylko jej wygląd, lecz także właściwości materiału, z jakiego została wykonana. Dzięki temu będziesz cieszyć się wieloma relaksującymi kąpielami w pięknym otoczeniu.
Zobacz również: