JAKIE KOLORY W POKOJU DZIECIĘCYM?

JAKIE KOLORY W POKOJU DZIECIĘCYM?


Urządzając pokój dziecięcy, najczęściej zastanawiamy się nad łóżkiem, meblami i zabawkami. Tymczasem bardzo ważna jest również jego kolorystyka. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze farby.

Noworodek

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że barwa ścian i mebli powinna zależeć od płci dziecka. Tradycyjnie błękit przeznaczony był dla chłopca, a róż – dla dziewczynki. Pierwszy z tych kolorów pobudza ciekawość, wprowadzając do pomieszczenia atmosferę spokoju i wyciszenia. Z kolei drugi – kojarzy się z delikatnością. Dzisiaj architekci wnętrz raczej odradzają myślenie w tych kategoriach. Najważniejsza jest bowiem intensywność barw. Aż do wieku przedszkolnego kolory w pokoju dziecięcym powinny być jaskrawe. Ostre pomarańcze i czerwienie pobudzą ciekawość dziecka i pomogą rozwijać jego wyobraźnię.

Przedszkole i szkoła

Kiedy dziecko ma kilka lat, zaczyna potrzebować także przestrzeni do nauki. Jeśli to możliwe, pomyśl o wydzieleniu części pokoju na odrabianie lekcji i czytanie. Intensywne kolory, które pobudzały dziecko do zabawy, teraz mogą odwracać jego uwagę i utrudniać koncentrację. Kolory przy biurku powinny być więc stonowane. Możesz wypróbować różne odcienie błękitów i szarości.

Pokój nastolatka

Koniec szkoły podstawowej i początek gimnazjum to czas, kiedy dziecko zaczyna się zmieniać w młodego człowieka. Poszukuje swojej tożsamości i chce mieć własne zdanie na każdy temat. Pozwól mu zdecydować, jak będzie urządzony jego pokój. Nastolatkowie często wybierają biel, szarości i czernie. Choć połączenie to wydaje się monotonne, dobrze pasuje do natury dorastającego człowieka. Do tych barw świetnie pasują zresztą kolorowe dodatki. Może się jednak okazać, że Twoje dziecko ma zupełnie własną koncepcję. Może lepszym rozwiązaniem będą kolory, które nawiązują do jego ulubionego zespołu muzycznego?

Bezpieczeństwo

Zanim kupisz farbę, sprawdź, czy jest bezpieczna dla dziecka. Maluch może zdrapać ją ze ściany i wziąć do ust. Zwróć uwagę na atesty. Niektóre produkty mają certyfikat Kidzone. To znak jakości, który gwarantuje, że farba nie zagraża zdrowiu dziecka. Choć wspólne malowanie może się wydawać dobrą zabawą, raczej nie pozwól dziecku uczestniczyć w tej czynności. Podczas remontu w mieszkaniu pojawia się wiele niebezpiecznych przedmiotów, takich jak drabina czy pędzle. Najlepiej, jeśli maluch spędzi ten czas u dziadków. 🙂

Podsumowanie

Wybierając kolory do pokoju dziecięcego, weź pod uwagę wiek i charakter dziecka. Intensywne barwy wzbudzą zainteresowanie maluszka i pomogą rozwijać jego wyobraźnię. Z kolei stonowane kolory to dobre rozwiązanie dla dzieci starszych, które poza zabawą potrzebują również przestrzeni do nauki.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).