Jak zabezpieczyć podłogę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć podłogę przed wilgocią?


Rzadko kto lubi jesień – chłody oraz deszcze nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, a na dodatek wymagają częstego sprzątania podłóg, na które wnosi się brud z zewnątrz. Podobnie jest ze śniegiem, który lepiej prezentuje się za oknami niż w swojej roztopionej wersji na domowej podłodze lub obuwiu.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieje uniwersalny sposób na ochronę podłogi przed zanieczyszczeniami, w tym wilgocią, którą domownicy wnoszą na swoich butach? Pewnie tak. Właśnie dlatego specjaliści pracowni projektów Dobre Domy zajęli się tym tematem. Teraz możesz zobaczyć, jak opanować wilgoć na podłogach w domu w okresie jesienno-zimowym.

Pierwsza pomoc w walce z wilgocią – wycieraczki i ociekacze

Zewnętrzne wycieraczki sprawdzają się nie tylko w czasie deszczowej pogody. Oprócz tego, że chłoną wilgoć, pozwalają też pozbyć się z butów kurzu i błota. Jednymi z najbardziej trwałych są wycieraczki kokosowe o gęstym, twardym włosiu. Jeśli dodatkowo chcesz, by wycieraczka przed domem mocno przylegała do podłoża, wybierz taką, która ma podgumowane spody. Wycieraczki szczotkowe to sprzęty do zadań specjalnych i polecane są przede wszystkim do użytku w handlu. Szczotki na powierzchni wycieraczki zapobiegają wnoszeniu brudu, a profilowany spód odprowadza nagromadzoną wodę.

Oprócz wycieraczki zewnętrznej warto położyć na progu wewnątrz domu następną, która może być cieńsza i wykonana np. z polipropylenu lub bawełny. Wyrobienie w sobie nawyku wycierania obuwia oraz zdejmowania go przed wejściem do części reprezentacyjnej domu, czyli salonu, jest najlepszym sposobem na czystość. Gdy na dworze pada deszcz lub śnieg warto zaopatrzyć się też w plastikowe ociekacze na buty. Dzięki nim woda zbierze się w jednym miejscu i nie zabrudzi podłogi.

A może projekt domu z wiatrołapem?

Do czego służy wiatrołap? Jak wskazuje nazwa chroni wnętrza domu przed napływem zimnego wiatru i powietrza, które wpada przez drzwi zewnętrzne. Tym samym izoluje dom przed stratami ciepła i pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Taki przedsionek to również miejsce na przechowywanie obuwia i ubrań wierzchnich, a wyposażony w szafę pozwala na utrzymanie porządku oraz ograniczenie wnoszenia brudu oraz wody do domu.

Zastanawiasz się nad zakupem gotowego projektu domu z wiatrołapem? Zobacz projekty Dariusz, Juliusz Nowy lub Arystoteles.

Podłoga – jak ochronić przed wilgocią drewno?

Dom z wiatrołapem ułatwia dbanie o czystość podłóg. Jeśli jednak masz drewniane deski w przedpokoju i salonie, należy zabezpieczyć je przed wilgocią. Płytki ceramiczne są mniej kłopotliwe w konserwacji i często inwestorzy decydują się na ich położenie w ciągach komunikacyjnych. W mniej narażonych na intensywne użytkowanie częściach domu można natomiast spotkać panele lub drewniane deski.

Nie oznacza to, że drewna nie powinno się kłaść w przedpokoju. Konieczny jest natomiast dobór odpowiednio twardych gatunków, które będą trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Egzotyczne gatunki takie jak: ipe, jatoba, badi czy doussie oraz merbau są wyjątkowo odporne na wilgoć, nie odkształcają się pod jej wypływem i stanowią wyjątkowo estetyczne wykończenie wnętrza. Jeśli na taras zdecydowałeś się położyć deski z merbau, możesz je również zastosować w swoim domu.

Z europejskich gatunków najlepiej wybierać deski dębowe, bukowe, klonowe lub jaworowe. Regularne odkurzanie drewnianych podłóg usunie brud i kurz, które mogę rysować powierzchnie zwłaszcza drewna lakierowanego. Olejowane deski należy nie tylko odkurzać, lecz także – minimum dwa razy do roku – pokrywać olejem, który, podobnie jak lakier, impregnuje drewno i wnika w jego strukturę, zabezpieczając przed wodą.

Zobacz również, jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).