Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?


Właściciele domów często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak niebezpieczny może być zsuwający się z dachu śnieg. Już po pierwszej zimie we własnej nieruchomości można zauważyć, że dodatkowe zabezpieczenie dachu to rzecz niezbędna zimą. Płotki czy belki montowane na dachu – proste i nieszczególnie drogie – sprawiają, że zaspy śnieżne nie stanowią zagrożenia. Ale czy to jedyne rozwiązanie?

Problem zsuwających się ciężkich brył śnieżnych dotyczy zarówno posiadaczy domów z dachem o dużym kącie nachylenia, jak i tych o zdecydowanie mniejszym nachyleniu. Przy mniej stromym dachu problem ze śniegiem może być nawet większy. O ile ze stromego dachu śnieg zsuwa się regularnie, o tyle na płaskim dachu może zalegać nawet przez kilka dni. To kłopotliwe przede wszystkim ze względu na ciężar lodowatego śniegu – topniejącego i znów zamarzającego. Pierwotnie lekki puch szybko staje się ciężką bryłą zalegającą na dachu.

Dlaczego śnieg na dachu jest niebezpieczny?

Prawo budowlane nie wymaga montażu barier przeciwśniegowych na dachach domów, jednak niekorzystna aura może wpływać na uszkodzenia budynku oraz tego, co znajduje się wokół niego. Ponieważ każdy właściciel musi zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu, powinien  usuwać śnieg, nawisy lodowe i sople oraz niebezpieczne nawisy śnieżne.

Jakie szkody może wyrządzić zsuwający się z dachu ciężki śnieg? Oto kilka z nich:

Jeśli zabezpieczenia, to na jakim dachu?

Osłony przeciwśniegowe powinny zostać zamontowane z pewnością na każdym dachu spadzistym (szczególnie tym o dużym kącie nachylenia). W tym przypadku śnieg zsuwa się regularnie – niezależnie od tego, czy panuje odwilż, czy bardzo niskie temperatury.

Płotki na dolnej krawędzi dachu lub specjalne drewniane belki zatrzymają zsuwający się śnieg. To jednak nie wszystko. Na powierzchni dachu warto zamontować również stopery i śniegołapy, które chronią poszczególne elementy dachu przed silnym naporem ciężkiego śniegu.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku domów jednorodzinnych posiadających dachy o kącie nachylenia 45 stopni, o zabezpieczeniach dachowych warto myśleć już na etapie projektu.

W przypadku dachów z kątem nachylenia 30 stopni niewiele osób decyduje się na planowanie zabezpieczeń w trakcie wybierania projektu czy już na etapie samej budowy. To poważny błąd, ponieważ właściciele nieruchomości dostrzegają potrzebę instalacji zabezpieczeń dopiero wtedy, gdy zauważą szkody wyrządzone przez śnieg. Warto zatem skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Dachy z nachyleniem 40 stopni oraz o połaciach przekraczających 10 cm powinny mieć zamontowane dwa rzędy barier przeciwśniegowych. Jeden z nich musi znaleźć się na środku połaci dachu, zaś drugi przy okapie.

Zobacz, jak kąt nachylenia dachu wpływa na wybór projektu domu.

Warto pamiętać!

Producenci oferują szereg produktów zabezpieczających przed śniegiem. Do najpopularniejszych należą, co oczywiste, wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i lakierowane proszkowo płotki przeciwśniegowe. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wybrać również:

Rodzaj barier przeciwśniegowych wybiera się w zależności od rejonu, w jakim zbudowany jest dom. Zdecydowanie więcej śniegu zalega na zakopiańskich niż wrocławskich dachach. Decyzja o typie montowanych zabezpieczeń powinna być zatem podejmowana ze świadomością intensywności i ilości opadów w danym miejscu. Jeśli opady są zazwyczaj intensywne, zabezpieczamy dach wytrzymałymi rurami stalowymi oraz belkami drewnianymi. Jeśli jednak opady nie są tak intensywne, zdecydowanie wystarczające okażą się tradycyjne płotki przeciwśniegowe.

Gdzie zamontować zabezpieczenia przeciwśniegowe?

Zabezpieczenia należy przede wszystkim uwzględnić i zamontować nad ścieżkami przy domu oraz wejściami, wjazdami do garażu czy miejscem parkingowym. W tych miejscach spadający śnieg może bowiem wyrządzić najwięcej szkód.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje