Funkcjonalna strefa dzienna w domu – urządź dom po swojemu!

Funkcjonalna strefa dzienna w domu – urządź dom po swojemu!


Jeśli zapytalibyśmy ludzi, w którym pomieszczeniu spędzają najwięcej czasu, prawdopodobnie odpowiedzieliby: w kuchni i w salonie. Czasem wymieniono by również sypialnię (ale tylko pod warunkiem, że jest to jednocześnie pokój do pracy). Zostańmy jednak przy tych pierwszych wyborach, bo to one właśnie wchodzą w skład przestrzeni domu, którą nazywamy strefą dzienną – najbardziej reprezentatywną, największą i bardzo funkcjonalną. A skoro przy funkcjonalności jesteśmy, sprawdź, jak urządzić komfortową strefę dzienną w Twoim domu.

Do strefy dziennej poza salonem i kuchnią zaliczamy również jadalnię, która często jest łącznikiem między tymi dwoma pomieszczeniami. Jest to wnętrze o mniej roboczym charakterze niż kuchnia, a zarazem nieco bardziej eleganckie – jak salon.

Ta różnica w specyfice pomieszczeń sprawia, że niektórzy miewają jeszcze obawy przed wyborem gotowego projektu domu z zaplanowaną otwartą strefą dzienną. Takie rozwiązanie architektoniczne już dawno wyparło zamkniętą strefę dzienną i skradło serce nie tylko projektantów, lecz także użytkowników. Składa się na to kilka korzyści posiadania tej części domu, takich jak:

Otwarta strefa dzienna – najczęstsze obawy

Wiesz już, jakie zalety posiada otwarta strefa dzienna (a to tylko niektóre z nich!) i jak ją urządzić. Warto też jednak zdać sobie sprawę z tego, dlaczego takie rozwiązanie budzi zastrzeżenia, wśród których można wymienić:

  1. Trudności aranżacyjne – jak w końcu połączyć ze sobą 3 pomieszczenia o tak różnym przeznaczeniu?
  2. Nieprzyjemne zapachy – kuchnia to mieszanina zapachów różnych potraw, które w otwartej strefie dziennej krążą po całym wnętrzu .
  3. Niepraktyczność – brak prywatności w otwartym pomieszczeniu.

Wszystkie te obawy można jednak uznać za mity. Zobacz, jak urządzić funkcjonalną strefę dzienną i cieszyć się otwartą przestrzenią w gronie rodziny. Wystarczy do tego jedynie kilka kroków.

1.      Połącz aranżację całej strefy dziennej

Nie oznacza to, że cały dół Twojego domu (bo to tam właśnie mieści się strefa dzienna) urządzisz dokładnie tak samo. Te same kolory i materiały wykończeniowe w jadalni, salonie i kuchni nie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Tylko wyobraź sobie drewnianą podłogę w kuchni, na którą co chwilę kapie gorący tłuszcz lub sos pomidorowy.

Możesz za to:

Zobacz, jak wygląda to rozwiązanie w projekcie domu Ametyst.

2.      Dopracuj oświetlenie każdego z pomieszczeń

Można pomyśleć, że światło nie ma wpływu na urządzanie strefy dziennej. Odpowiednie oświetlenie jest jednak jednym z Twoich głównych sprzymierzeńców w urządzaniu funkcjonalnej strefy dziennej. Warto więc uwzględnić jego plany już na poziomie wyboru projektu kuchni z salonem.

Jak umieścić punkty świetlne w salonie, kuchni i jadalni, aby miało to znaczący wpływ otwartą strefę dzienną?

Pamiętaj jednak, by w całej strefie dziennej żarówki świeciły światłem o podobnej temperaturze. Dzięki temu gdy będą zapalone wszystkie lampy, nie odczujesz dyskomfortu wynikającego z mieszania się ze sobą ciepłej i zimnej barwy światła. Pamiętaj bowiem, że będą też takie sytuacje, kiedy ktoś będzie korzystał jednocześnie z kuchni, jadalni i salonu.

3.      Przemyślane ustawienie mebli

Wbrew pozorom jest to dość ważny etap urządzania otwartej strefy dziennej. Dzięki temu łatwo tworzysz „korytarze” między salonem, kuchnią i jadalnią. Najczęściej wykorzystywane triki w urządzaniu strefy dziennej to:

Te rozwiązania sprawiają, że wszyscy wiedzą, gdzie zaczyna się i gdzie kończy dana przestrzeń. Ich dodatkową zaletą jest to, że zarówno zestaw wypoczynkowy, jak i parawan możesz – w razie potrzeby – złożyć lub przestawić. Świetnie sprawdzają się więc one podczas większych przyjęć w domu.

Jak widać, otwarta strefa dzienna może być bardzo funkcjonalna – wystarczy pomyśleć o jej urządzaniu już na etapie wyboru projektu domu oraz sposobu aranżacji wnętrz. Możliwości jest wiele. Pamiętaj, że ostatecznie to Ty decydujesz, jak będzie wyglądać Twój dom. Te wskazówki mogą Ci jedynie pomóc wykreować własny pomysł, więc – do dzieła.

Zobacz też:

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje