Energooszczędna wentylacja nawet podczas dużych mrozów

Energooszczędna wentylacja nawet podczas dużych mrozów


Głównym parametrem, jakim najczęściej kierują się inwestorzy przy wyborze central wentylacyjnych dla domów, jest sprawność odzysku ciepła. Jednak rzadko dystrybutorzy urządzeń informują końcowego użytkownika, że wysoka sprawność – często powyżej 90% – jest osiągana wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, a centrale z wymiennikami płytowymi (tzn. krzyżowymi lub przeciwprądowymi) zużywają dodatkową energię, gdy zamarzają podczas niskich temperatur zewnętrznych.

Centrala wentylacyjna firmy Komfovent typu REGO jest wyposażona w najskuteczniejszy w polskich warunkach klimatycznych (niskie temperatury zimą) system odzysku ciepła – wymiennik obrotowy –z powietrza wyciąganego. Wymiennik obrotowy jest wykonany z aluminium, a jego budowa przypomina plaster miodu z równolegle przebiegającymi drobnymi kanałami. Obracający się powoli bęben wymiennika, raz znajduje się po stronie ciepłego powietrza, gdzie masa akumulacyjna odbiera energię z powietrza wyciąganego, a raz po stronie powietrza nawiewanego, gdzie zgromadzona energia jest oddawana do powietrza świeżego. Skuteczność takiego systemu odzysku ciepła sięga 92%, a w centralach z nowoczesną konstrukcją mieszanie się strumieni powietrza jest na poziomie poniżej 1%. Największymi zaletami central Komfovent REGO, wyposażonych w wymienniki obrotowe, są:

brak zamarzania – konstrukcja wymiennika obrotowego sprawia, że jest on odporny na zamarzanie nawet w skrajnie niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. W przeciwieństwie do rekuperatorów wyposażonych w wymienniki płytowe, centrale z wymiennikami obrotowymi nie potrzebują wstępnych nagrzewnic elektrycznych, by-passów (obejść wymiennika odzysku ciepła) lub okresowego wyłączania wentylatora nawiewnego. Centrale Komfovent REGO pracują w sposób ciągły i realizują maksymalnie funkcję odzysku ciepła nawet przy temperaturach zewnętrznych poniżej -20⁰C;

brak wykroplenia wody – wymiennik obrotowy odzyskuje nie tylko energię cieplną, ale dodatkowo również wilgoć z powietrza wyciąganego. Dzięki temu świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń nie jest zbyt suche, a komfort dla użytkowania wyraźnie odczuwalny. Dodatkową zaletą braku wykroplenia kondensatu jest łatwość montażu i eksploatacji. W przypadku urządzeń z wymiennikami płytowymi, inwestor musi przewidzieć instalację odprowadzenia skroplin do kanalizacji, a w sytuacji zamontowania urządzenia na poddaszu nieogrzewanym – położyć dodatkowo kabel grzejny. Wymiennik obrotowy nie wymaga instalacji odprowadzenia skroplin, a centrala może być dzięki temu montowana w dowolnym miejscu i w dowolnej pozycji,

automatyzacja odzysku ciepła lato-zima – bardzo istotną funkcją rekuperatora jest automatyzacja odzysku ciepła. Odzysk ciepła powinien działać, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa od temperatury wewnątrz pomieszczeń, natomiast jest zbędny latem, kiedy podgrzewanie powietrza nawiewanego nie jest konieczne. W centralach z wymiennikami płytowymi taka funkcja musi być realizowana poprzez by-pass lub wymianę wymiennika odzysku ciepła na kasetę letnią. W centralach Komfovent REGO taka funkcja jest regulowana automatycznie poprzez odpowiedni algorytm zapisany w procesorze sterującym centrali i polega na włączaniu lub wyłączaniu działania obrotowego wymiennika ciepła.

Dodatkowymi zaletami urządzeń Komfovent REGO są:

energooszczędne wentylatory EC – dzięki sterowaniu silnika poprzez zaawansowany układ elektroniczny, wentylatory tego typu zużywają mniej energii elektrycznej, są cichsze, bardziej trwałe oraz mają możliwość płynnego sterowania wydajnością centrali wentylacyjnej,

zaawansowana automatyka typu Plug&Play – wszystkie centrale Komfovent są fabrycznie wyposażone w zaawansowaną automatykę sterującą C4PLUS lub C3. Poprzez panel sterowania LCD użytkownik może w prosty i czytelny sposób realizować podstawowe i zaawansowane funkcje pracy rekuperatora. Dzięki możliwościom programowania pracy centrali w trybie tygodniowym, współpracy urządzenia z czujnikami jakości powietrza (tlenku węgla, wilgotności, ruchu, itp.), trybowi wentylacji na żądanie oraz możliwości sterowania rekuperatorem poprzez aplikację na system Android (smartphone, tablet), użytkownik może dopasować precyzyjnie intensywność wentylacji do swoich potrzeb, zaoszczędzając dzięki temu sporo na kosztach eksploatacji.

„Rekuperacja do twojego domu. Poznaj energooszczędne rozwiązania Komfovent DOMEKT. Doświadcz prostej w zarządzaniu i bogatej w funkcje automatyki sterowania. Zobacz ultra cienki, dotykowy wyświetlacz.”
Pobierz broszurę >>>

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje