Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać

Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać


Ściany nośne wewnętrzne są ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Ich zadaniem jest przeniesienie ciężaru dachu i stropu na fundamenty. To od nich zależy więc wytrzymałość całego domu, a także na bezpieczeństwo wszystkich domowników. Nieprawidłowe postawienie wewnętrznych ścian nośnych może doprowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji, a nawet katastrofy budowlanej.

Aby zabezpieczyć dom przed zawaleniem stropu, poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące stawiania konstrukcji ściany nośnej.

Z czego można budować wewnętrzne ściany nośne?

Jeśli ściany nośne mają utrzymać ciężar konstrukcji dachu i stropu, powinny być wykonane tą samą metodą co ściany zewnętrzne. W zależności więc od tego, jakiego materiału użyto do stawiania ścian zewnętrznych, ściany nośne zbuduj z:

Choć wewnętrzne ściany nośne muszą mieć podobną wytrzymałość na ściskanie co ściany zewnętrzne, mogą być od nich nieco cieńsze (nie muszą chronić przed zimnem z otoczenia). To dosyć istotna informacja, zwłaszcza jeśli zależy Ci na jak największej oszczędności miejsca. Pamiętaj jednak, że ściany oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych muszą spełnić odpowiednie wymagania techniczne – zgodnie z prawem ich współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 0,3 W/(m2 × K).

Zobacz, czym ocieplić budynek >>

Jak stawiać ściany nośne na fundamentach i stropach?

Wewnętrzne ściany nośne nie można spoczywać bezpośrednio na fundamentach, stropach lub ścianach fundamentowych. Materiały, z których buduje się ściany nośne, łatwo chłonęłyby wilgoć z gleby, co mogłoby doprowadzić do powstania pleśni. Konieczna jest więc odpowiednia izolacja między fundamentami a ścianami.

O tym, jaki materiał hydroizolacyjny należy zastosować, decyduje rodzaj podłoża.

Zobacz, jak wygląda hydroizolacja piwnicy >>

Pamiętaj, że izolacji poziomej nie będziesz mógł wymienić. Przemyśl więc dokładnie wybór materiału i sposób montażu oraz skonsultuj się ze sprzedawcą lub innym fachowcem.

Jak łączyć ściany nośne ze ścianami działowymi i ścianami zewnętrznymi?

Wewnętrzne ściany nośne, jako część konstrukcji budynku, stawia się w tym samym czasie co ściany zewnętrzne. Wiązanie między nimi powinno być wykonane z metalowych łączników lub zbrojenia przechodzącego w każdą ze ścian. Elementy te przejmują ciężar i naprężenie budynku, które bez tej podpory mogłyby doprowadzić do deformacji muru.

Po montażu wewnętrznych ścian nośnych będziesz mógł zająć się stawianiem ścian działowych, które również należy oprzeć o mocniejsze konstrukcje – w tym wypadku ściany nośne. Łączenie ścian działowych z nośnymi możesz wykonać na dwa sposoby.

  1. Przygotuj bruzdy, czyli w długie, otwarte kanały w ścianie, o niewielkiej głębokości i szerokości. Od tych zagłębień rozpocznij budowę muru sciany działowej. Pamiętaj tylko, że bruzdy nie mogą negatywnie wpływać na stateczność ściany nośnej. Nie wykonasz ich więc w nadprożach czy w zbrojonych elementach konstrukcji murowanych (chyba, że zostały uwzględnione przez architekta).
  2. W ścianach działowych i ścianach nośnych stojących obok siebie umieść kotwy ocynkowane wykonane ze stali. Mogą one znaleźć się w poziomych (podłużnych) spoinach każdej ze ścian lub zostać dokręcone do ściany nośnej i wstawione w spoiny ściany działowej.

Zobacz, z czego budować ściany wewnętrzne >>

Wiesz już, jak powinno wyglądać stawianie wewnętrznej ściany nośnej, z czego może być wykonana i jak należy ją łączyć z innymi elementami budynku. Jeśli interesuje Cię więcej praktycznych wskazówek dotyczących budowy domu, zajrzyj na główną stronę poradnika pracowni Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!