Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać

Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać


Ściany nośne wewnętrzne są ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Ich zadaniem jest nie tylko oddzielanie poszczególnych pomieszczeń, ale przede wszystkim przenoszenie ciężaru dachu i stropu na fundamenty. To m.in. od nich zależy więc wytrzymałość całego domu, a co za tym idzie – bezpieczeństwo wszystkich domowników. Nieprawidłowe postawienie wewnętrznych ścian nośnych w budynku jednorodzinnym może doprowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji, a nawet katastrofy budowlanej.

Z tekstu dowiesz się:

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się dwa rodzaje ścian: nośne i działowe. Ściany działowe rozdzielają poszczególne pomieszczenia, ściany nośne natomiast przyjmują nacisk dachu, stropu oraz obciążenie wytwarzane przez pozostałe ściany umieszczone na wyższych piętrach. Wyburzenie ściany nośnej albo jej niewłaściwe postawienie mogłoby się więc skończyć tragicznie. Aby zabezpieczyć konstrukcję domu, poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące stawiania konstrukcji ściany nośnej.

Z czego ściany nośne wewnętrzne powinny być wykonane?

Jeśli ściany nośne mają utrzymać ciężar konstrukcji dachu i stropu, powinny być wykonane tą samą metodą, co ściany nośne zewnętrzne. W zależności więc od tego, jakiego materiału użyto do stawiania ścian zewnętrznych, ściany nośne budynku zbuduj z:

Choć wewnętrzne elementy nośne muszą mieć podobną wytrzymałość na ściskanie co ściany zewnętrzne, grubość ściany nośnej wewnętrznej może być nieco mniejsza (nie musi ona przecież chronić przed zimnem). To dosyć istotna informacja, zwłaszcza jeśli zależy Ci na jak największej oszczędności miejsca.

Przeczytaj także o tym, jak skutecznie ocieplić budynek.

Jak stawiać ściany nośne na fundamentach i stropach?

Wewnętrzne ściany nośne nie mogą spoczywać bezpośrednio na fundamentach, stropach ani ścianach fundamentowych, łatwo chłonęłyby bowiem wilgoć z gleby, co mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni, a nawet pęknięć ścian nośnych. Konieczna jest więc odpowiednia izolacja między fundamentami a ścianami. O tym, jaki materiał hydroizolacyjny należy zastosować, decyduje rodzaj podłoża:

Sprawdź również, dlaczego hydroizolacja piwnicy jest tak ważna.

Jak łączyć ściany nośne ze ścianami działowymi i ścianami zewnętrznymi?

Wewnętrzne ściany nośne stawia się w tym samym czasie co ściany zewnętrzne. Zwykle łączy się je na zasadzie wzajemnego przemurowania. Wtedy co druga warstwa bloczków ściany wewnętrznej opiera się na bloczkach ściany zewnętrznej. Kwestię ewentualnego uzbrojenia ścian powinien ustalić projektant domu.

Po montażu wewnętrznych ścian nośnych będziesz mógł się zająć stawianiem ścian działowych. Łączenie ścian działowych z nośnymi można wykonać na różne sposoby, poniżej przytaczamy dwa najpopularniejsze:

  1. Przygotuj bruzdy, czyli długie, otwarte kanały w ścianie ciągnące się od podłogi do stropu, o głębokości ok. 5 cm i szerokości ściany działowej. Podczas murowania działówki jej elementy są wsuwane w tę szczelinę. Nie jest to metoda polecana, jeśli ściana jest jednowarstwowa, a na ścianę działową wybrałeś inny materiał niż na ścianę nośną. Jeśli będzie miał on wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż materiał zewnętrzny, to w linii połączenia obu przegród ściana zewnętrzna będzie mieć obniżoną izolacyjność.
  2. W ścianach działowych i ścianach nośnych stojących obok siebie umieść kotwy ocynkowane ze stali. Mogą się one znaleźć w poziomych spoinach każdej ze ścian lub zostać dokręcone do ściany nośnej i wstawione w spoiny ściany działowej.

Wewnętrzne ściany nośne są integralną częścią konstrukcji budynku, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas ich budowy. W ten sposób unikniesz późniejszych problemów, które mogą się skończyć nawet uszkodzeniem konstrukcji budynku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje