Budowanie domu zawsze wiąże się z poważną inwestycją dla każdego inwestora. Aby wybudować nowoczesny, funkcjonalny budynek konieczne jest dokładne zaplanowanie budżetu. Pomoże w tym rzetelnie przygotowany kosztorys.
Na samym początku musisz wybrać projekt dostosowany do swoich możliwości finansowych. Warto w tym celu oszacować koszty budowy oraz porównać ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej. Jeśli zaplanujesz dokładnie poszczególne etapy budowy i związane z nimi koszty, z pewnością zaoszczędzisz na tym przedsięwzięciu.
Kosztorys prosty i rozszerzony
Zwykle w przybliżeniu całkowity koszt budowy domu szacuje się w granicach 2500-3000 zł za metr kwadratowy. Nazywa się to kosztem budowy „pod klucz”. Na jego obliczenie pozwala kosztorys rozszerzony (inaczej kosztorys stanu wykończeniowego), który przedstawia rzeczywisty koszt budowy domu, uwzględniający wydatki związane z zakupem materiałów, wynajęciem specjalistycznego sprzętu i firmy wykonawczej oraz robót wykończeniowych. Kosztorys etapu wykończeniowego budowy zawiera koszty:
- roboty ziemne i fundamentowe,
- roboty murowe,
- stropy,
- konstrukcja i pokrycie dachu,
- wylewki betonowe pod posadzki,
- ścianki działowe
- okna i drzwi zewnętrzne
- wykończenie ścian i sufitów wraz z ociepleniem dachu,
- wykonanie elewacji,
- wykonanie podłóg i posadzek,
- wykonanie i wykończenie balkonów,
- stolarkę wewnętrzną
- wykonanie schodów wewnętrznych
Inwestycja, która posiada fundamenty, ściany i dach oraz zamontowaną stolarkę okienno-drzwiową to inaczej stan surowy zamknięty. Koszty domu doprowadzonego do tego etapu stanowią około 50-60% całości kosztów budowy i określa je kosztorys prosty. Etap budowy domy do stanu surowego obejmuje w szczególności:
- roboty ziemne i fundamentowe,
- roboty murowe,
- stropy,
- konstrukcja i pokrycie dachu,
- wylewki betonowe pod posadzki,
- ścianki działowe
- okna i drzwi zewnętrzne
Obniżanie kosztów
Koszty związane z budową domu potrafią być bardzo wysokie. Obejmują nie tylko faktyczną budowę, lecz także projekt, jego adaptację do działki oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto od początku zadbać o to, by kontrolować projekt i nie przepłacić. Na samej budowie możesz zaoszczędzić korzystając z pomocy znajomych i wykonując prace samodzielnie. Wybór projektu jest kluczowy dla kosztów, jakie poniesiesz na pozostałych etapach inwestycji. To, ile zapłacisz zależy również od tego, jak bardzo skomplikowane są fundamenty i obrys budynku, jak duża jest jego powierzchnia i jaka jest geometria dachu.
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa domu w 2014? Przeczytaj nasz informator.
Zamawiając w Dobrych Domach projekt domu z kosztorysem stanu surowego lub wykończonego, otrzymujesz gratis kosztorys, prezentujący wycenę budowy domu tzw. metodą gospodarczą, która zakłada wykonanie części prac budowlanych we własnym zakresie, w tym konieczność samodzielnego kupowania materiałów budowlanych i dostarczania ich na plac budów.