Jak zgodnie z prawem i zaleceniami budowlanymi przeprowadzić zmiany w projekcie domu?

Jak zgodnie z prawem i zaleceniami budowlanymi przeprowadzić zmiany w projekcie domu?


Co zrobić, gdy w trakcie budowy stwierdzimy, że przydałoby się jeszcze jedno okno w pokoju lub lukarna na poddaszu, albo gdy chcemy np. zmienić kąt nachylenia dachu? Czy można to zrobić zgodnie z prawem? Podpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Nasze prawo do zmian w projekcie budowlanym reguluje ustawa Prawo budowlane, która w art. 36a definiuje pojęcie istotnego i nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego. Czym się one różnią?

Różnica polega tu na zakresie zmian, jakie chcemy w naszym projekcie wprowadzić. I tak, jeżeli decydujemy się na zmiany dotyczące np.:

to niestety są to zmiany istotne i w takim wypadku wymagają one wykonania projektu zamiennego i uzyskania na jego podstawie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Wszelkie inne zmiany w stosunku do projektu budowlanego są zmianami nieistotnymi i w takim wypadku wymagają jedynie ich naniesienia (na czerwono) na kopii projektu budowlanego oraz złożenia w odpowiednim organie dokonującym odbioru wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Decyzja o tym, czy wykonane przez nas zmiany są istotne czy też nieistotne, należy do projektanta i on dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia.

Zmiana istotna czy nieistotna?

Czy warto się decydować na zmiany w projekcie w trakcie budowy?

Oczywiście zgodnie z zapisem ustawy kwestię oceny, czy zmiana jest istotna, czy też nie, najlepiej pozostawić autorowi projektu. Niemniej, jak wynika z przedstawionych przykładów, nie powinniśmy się bać wprowadzania zmian w trakcie budowy w stosunku do projektu budowlanego, gdyż tylko niektóre z nich wymagają wykonania projektu zamiennego i uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Najlepiej naszą chęć zmian skonsultować z projektantem, który określi potencjalne konsekwencje.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w poradniku pracowni projektowej Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje