Jak zgodnie z prawem i zaleceniami budowlanymi przeprowadzić zmiany w projekcie domu?

Jak zgodnie z prawem i zaleceniami budowlanymi przeprowadzić zmiany w projekcie domu?


Co zrobić, gdy w trakcie budowy stwierdzimy, że przydałoby się jeszcze jedno okno w pokoju lub lukarna na poddaszu, albo gdy chcemy np. zmienić kąt nachylenia dachu? Czy można to zrobić zgodnie z prawem? Podpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Nasze prawo do zmian w projekcie budowlanym reguluje ustawa Prawo budowlane, która w art. 36a definiuje pojęcie istotnego i nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego. Czym się one różnią?

Różnica polega tu na zakresie zmian, jakie chcemy w naszym projekcie wprowadzić. I tak, jeżeli decydujemy się na zmiany dotyczące np.:

to niestety są to zmiany istotne i w takim wypadku wymagają one wykonania projektu zamiennego i uzyskania na jego podstawie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Wszelkie inne zmiany w stosunku do projektu budowlanego są zmianami nieistotnymi i w takim wypadku wymagają jedynie ich naniesienia (na czerwono) na kopii projektu budowlanego oraz złożenia w odpowiednim organie dokonującym odbioru wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Decyzja o tym, czy wykonane przez nas zmiany są istotne czy też nieistotne, należy do projektanta i on dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia.

Zmiana istotna czy nieistotna?

Czy warto się decydować na zmiany w projekcie w trakcie budowy?

Oczywiście zgodnie z zapisem ustawy kwestię oceny, czy zmiana jest istotna, czy też nie, najlepiej pozostawić autorowi projektu. Niemniej, jak wynika z przedstawionych przykładów, nie powinniśmy się bać wprowadzania zmian w trakcie budowy w stosunku do projektu budowlanego, gdyż tylko niektóre z nich wymagają wykonania projektu zamiennego i uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Najlepiej naszą chęć zmian skonsultować z projektantem, który określi potencjalne konsekwencje.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w poradniku pracowni projektowej Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).