Jak oczyścić powietrze w domu?

Jak oczyścić powietrze w domu?


Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Do układu oddechowego dostają się metale ciężkie czy związki siarki, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca, płuc, a nawet nowotworów. Szkodliwe może być jednak nie tylko powietrze na zewnątrz – toksyczne substancje są wydzielane również przez znajdujące się w domu lakiery, farby, środki czystości, a nawet meble. Na szczęście z zanieczyszczeniami można walczyć. Sprawdź, jak poprawić jakość powietrza w domu!

Nawet gdy okna i drzwi są szczelnie zamknięte, do wnętrza domu i tak przenikają szkodliwe substancje z zewnątrz. Gdy stężenie toksycznych związków w powietrzu jest szczególnie wysokie, należy zrezygnować z wietrzenia mieszkania. Nie można jednak wyeliminować wszystkich znajdujących się w domu tworzyw sztucznych, wydzielających szkodliwe substancje, takie jak:

Sposób na walkę ze smogiem w domu – rekuperator

Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o zamontowaniu rekuperatora, czyli systemu wentylacji mechanicznej. To przede wszystkim sposób na zmniejszenie strat ciepła, jednak urządzenia te są wyposażone również w filtry, które wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. Dla większej pewności można zastosować w nich dodatkowo filtr węglowy. Jego głównym składnikiem jest węgiel aktywny, który dzięki swojej strukturze ma zdolność absorbowania toksyn, roztoczy, a nawet… nieprzyjemnych zapachów.

Co więcej – rekuperator pozwala na wymianę powietrza bez otwierania okien. Nawiewane do wewnątrz powietrze jest przy tym dużo czystsze niż to, które wpływa przez okno.

Zobacz też: Rekuperacja. Jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności?

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

W walce o zdrowe środowisko w domu przydatny okaże się również oczyszczacz powietrza. Jego najważniejszym elementem jest układ filtrujący, składający się z dwóch lub trzech filtrów. Sercem urządzenia jest filtr główny (zwykle HEPA), który zatrzymuje około 99% zanieczyszczeń. Jego działanie uzupełniają filtry dodatkowe (np. wspomniany już filtr węglowy).

Należy pamiętać, że oczyszczacz musi być dopasowany do warunków panujących w domu – powierzchni czy liczby pomieszczeń. W celu zapewnienia najlepszego efektu z reguły konieczne jest umieszczenie oddzielnych urządzeń w każdym pomieszczeniu.

Rośliny doniczkowe – naturalne filtry powietrza

Z pomocą przychodzą również rośliny doniczkowe – wiele odmian ma zdolność filtrowania toksyn z powietrza. Niektóre z nich absorbują również część promieniowania z urządzeń elektronicznych. W oczyszczaniu powietrza pomogą m.in. skrzydłokwiat, paproć, zielistka czy sansewieria.

Zobacz również:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).