Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Do układu oddechowego dostają się metale ciężkie czy związki siarki, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca, płuc, a nawet nowotworów. Szkodliwe może być jednak nie tylko powietrze na zewnątrz – toksyczne substancje są wydzielane również przez znajdujące się w domu lakiery, farby, środki czystości, a nawet meble. Na szczęście z zanieczyszczeniami można walczyć. Sprawdź, jak poprawić jakość powietrza w domu!
Nawet gdy okna i drzwi są szczelnie zamknięte, do wnętrza domu i tak przenikają szkodliwe substancje z zewnątrz. Gdy stężenie toksycznych związków w powietrzu jest szczególnie wysokie, należy zrezygnować z wietrzenia mieszkania. Nie można jednak wyeliminować wszystkich znajdujących się w domu tworzyw sztucznych, wydzielających szkodliwe substancje, takie jak:
- amoniak – składnik środków czyszczących; powoduje kaszel i podrażnienie układu oddechowego;
- chlor – stosowany w detergentach do zmywania, wybielaczach do prania itp.; działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe;
- formaldehyd – zawierają go kleje, lakiery, farby, a nawet płyty wiórowe; podrażnia układ oddechowy, wywołuje alergie, bywa również uznawany za czynnik rakotwórczy;
- benzen – wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, barwników i detergentów; negatywnie oddziałuje na układ nerwowy, powodując senność i bóle głowy;
- toulen – stosuje się go do produkcji barwników i detergentów; jest szkodliwy dla układu oddechowego, nerwowego, nerek i wątroby.
Sposób na walkę ze smogiem w domu – rekuperator
Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o zamontowaniu rekuperatora, czyli systemu wentylacji mechanicznej. To przede wszystkim sposób na zmniejszenie strat ciepła, jednak urządzenia te są wyposażone również w filtry, które wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. Dla większej pewności można zastosować w nich dodatkowo filtr węglowy. Jego głównym składnikiem jest węgiel aktywny, który dzięki swojej strukturze ma zdolność absorbowania toksyn, roztoczy, a nawet… nieprzyjemnych zapachów.
Co więcej – rekuperator pozwala na wymianę powietrza bez otwierania okien. Nawiewane do wewnątrz powietrze jest przy tym dużo czystsze niż to, które wpływa przez okno.
Zobacz też: Rekuperacja. Jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na komfort i oszczędności?
Oczyszczacz powietrza – czy warto?
W walce o zdrowe środowisko w domu przydatny okaże się również oczyszczacz powietrza. Jego najważniejszym elementem jest układ filtrujący, składający się z dwóch lub trzech filtrów. Sercem urządzenia jest filtr główny (zwykle HEPA), który zatrzymuje około 99% zanieczyszczeń. Jego działanie uzupełniają filtry dodatkowe (np. wspomniany już filtr węglowy).
Należy pamiętać, że oczyszczacz musi być dopasowany do warunków panujących w domu – powierzchni czy liczby pomieszczeń. W celu zapewnienia najlepszego efektu z reguły konieczne jest umieszczenie oddzielnych urządzeń w każdym pomieszczeniu.
Rośliny doniczkowe – naturalne filtry powietrza
Z pomocą przychodzą również rośliny doniczkowe – wiele odmian ma zdolność filtrowania toksyn z powietrza. Niektóre z nich absorbują również część promieniowania z urządzeń elektronicznych. W oczyszczaniu powietrza pomogą m.in. skrzydłokwiat, paproć, zielistka czy sansewieria.
Zobacz również: