Elektryczne ogrzewanie domu – czy to się opłaca?

Elektryczne ogrzewanie domu – czy to się opłaca?


Ogrzewanie domu prądem to ekologiczna alternatywna dla pieców węglowych lub zasilanych olejem opałowym. Montaż urządzeń grzewczych na prąd umożliwia również bezobsługową, wygodną eksploatację. Choć koszty ogrzewania elektrycznego są dość wysokie, np. w porównaniu z ogrzewaniem węglem bądź gazem, możesz zadbać o ich zmniejszenie. Zobacz, jak to zrobić.

Cena większości urządzeń zasilanych energią elektryczną jest zazwyczaj niewysoka. Wyjątkiem są jedynie nowoczesne pompy ciepła, których instalacja może kosztować nawet powyżej 25 tysięcy złotych. Choć pompa ciepła to duży wydatek, koszty te zwracają się w trakcie eksploatacji budynku. Dlaczego? Pompy pobierają bowiem nie tylko prąd, lecz także energię z otoczenia. Nie oznacza to jednak, że montaż pozostałych urządzeń jest nieopłacalny. Zobacz, w jaki sposób możesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie elektryczne.

Urządzenia do ogrzewania elektrycznego

Najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi zasilanymi prądem są grzejniki konwektorowe oraz piece akumulacyjne.

Grzejniki konwektorowe przypominają powszechnie znane kaloryfery. Jednak w przeciwieństwie do nich w przewodach grzejników konwektorowych nie przepływa woda. W środku mieszczą się elektryczne grzałki, które nagrzewają się od razu po podłączeniu urządzenia do źródła prądu.

Jeden grzejnik konwektorowy kosztuje od 100 do 500 zł, w zależności od rozmiaru urządzenia, poziomu grzania i funkcji.

Piece akumulacyjne wyglądają niemal tak samo jak grzejniki, jednak ich sposób działania nie opiera się na zamontowanych wewnątrz grzałkach. W środku pieców pracują bowiem bloki akumulacyjne, które mogą się nagrzewać nawet do temperatury kilkuset stopni.

Za piec akumulacyjny zapłacisz od 800 do nawet 2000 zł. Nie musisz jednak używać go non stop. Nagrzej urządzenie nocą i wyłącz chwilę po wstaniu – piec będzie oddawał ciepło jeszcze przez wiele godzin.

Sposoby na zmniejszenie opłat za ogrzewanie prądem

Dobre Domy radzą: każde urządzenie grzewcze zasilanie prądem może być drogie w trakcie eksploatacji, jeżeli nie zadbasz zawczasu o oszczędność energii. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć rachunki? Zobacz dwie najskuteczniejsze metody.

  1. Skorzystaj z taryfy G12

Większość domów jednorodzinnych i innych gospodarstw domowych korzystających z prądu rozlicza się za pomocą tak zwanej taryfy G (maksymalna moc poboru prądu w tej taryfie wynosi 40kW). Właściciele domów używają najczęściej taryfy G11 (uniwersalnej, jednostrefowej), choć coraz większą popularnością cieszy się taryfa G12 podzielona na dwie strefy czasowe.

Ceny i dokładne godziny każdej strefy są indywidualnie ustalane przez każdego dostawcę energii.

Korzystanie z drugiej taryfy może Ci się opłacać zwłaszcza, jeśli kupiłeś piece akumulacyjne. Nocą, gdy stawki za prąd będą niższe, możesz nagrzać urządzenie do bardzo wysokiej temperatury, a w ciągu dnia, gdy stawki za prąd rosną, wyłączyć go i korzystać ze zgromadzonego ciepła.

  1. Stwórz energooszczędny dom

Montaż najdroższych urządzeń w domu, założenie kilku pieców akumulacyjnych, kupienie grzejników od najlepszych producentów – wszystko to pomoże Ci ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Trzeba jednak pamiętać, że ciepło bardzo łatwo ucieka z budynku przez wszystkie szczeliny, np. między oknami lub drzwiami a ścianą.

Aby uniknąć zbyt dużych strat energii, musisz przewidzieć, przez które miejsca będzie uciekało ciepło, a następnie – uszczelnić te przestrzenie. O niższe straty ciepła możesz zadbać także już na etapie budowy domu, stawiając energooszczędny budynek. Powinien on charakteryzować się prostą konstrukcją, dwu- lub maksymalnie czterospadowym dachem (dobrym rozwiązaniem jest też dach płaski), a także odpowiednim układem pomieszczeń (salon powinien wychodzić na stronę południową, natomiast pomieszczenia gospodarcze bądź garaż – na północną).

Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać budynek, który będzie zatrzymywał ciepło? Zobacz projekty energooszczędnych domów z pracowni Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje