Kolektory słoneczne a pompa ciepła – co wybrać?

Kolektory słoneczne a pompa ciepła – co wybrać?


Jak ogrzewać dom efektywnie, nie ponosząc przy tym dużych kosztów? Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody. Należą do nich kolektory słoneczne i pompy ciepła. Poznaj różnice między nimi i dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze.

Czy wiesz, że ogrzewanie pochłania aż dwie trzecie kosztów eksploatacji domu? Z tego powodu już na etapie budowy domu warto zadbać o systemy centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.u.w.).

Kolektor i pompa – jak działają?

Kolektor słoneczny pobiera energię z promieniowania słonecznego, które następnie jest przetwarzane w ciepło i przekazywane do zasobnika z wodą.

Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystują energię zawartą w powietrzu atmosferycznym (lub powietrzu pochodzącym z domowego systemu wentylacji wywiewnej) i z niej pozyskują ciepło. Z pompą – podobnie jak z kolektorem – zintegrowany jest zbiornik.

Kolektory słoneczne – zalety i wady

Kolektory słoneczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Z pewnością ma na to wpływ możliwość pozyskania 45 proc. dofinansowania na instalację solarną.

Z efektywnością instalacji solarnej związane są przede wszystkim warunki pogodowe, a mianowicie odpowiednie nasłonecznienie, brak zachmurzenia oraz pora dnia i nocy. Pamiętaj również, że aby kolektor mógł skutecznie czerpać energię, jego powierzchnia musi być czysta, a więc w czasie zimy należy usuwać z niej śnieg i lód, w ciągu całego roku natomiast – odkurzać.

Zastanawiasz się, pod jakim kątem nachylenia powinien znajdować się kolektor, aby pozyskiwał jak najwięcej energii? Eksperci twierdzą, że optymalne nachylenie to 45°. Ponadto powierzchnia kolektora powinna być zwrócona w kierunku południowym.

Dla kogo pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrze/woda w przeciwieństwie do kolektora nie jest tak znacząco zależna od warunków atmosferycznych czy pory roku, a wyłącznie od temperatury powietrza na zewnątrz. Urządzenie zostało wyposażone w układ rozmrażania i dzięki temu pracuje także podczas niskich temperatur.

W porównaniu do kolektorów słonecznych pompa okazuje się prostszym rozwiązaniem ze względu na brak skomplikowanych instalacji. Jeżeli wybierzesz pompę odwracalną, czyli z odwróconym obiegiem, będziesz mógł ochładzać dom w czasie lata, a tego nie zapewni kolektor. Decydując się na to urządzenie, pamiętaj jednak, że kosztownym elementem, który może się zepsuć, jest sprężarka.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).