Kolektory słoneczne a pompa ciepła – co wybrać?

Kolektory słoneczne a pompa ciepła – co wybrać?


Jak ogrzewać dom efektywnie, nie ponosząc przy tym dużych kosztów? Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody. Należą do nich kolektory słoneczne i pompy ciepła. Poznaj różnice między nimi i dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze.

Czy wiesz, że ogrzewanie pochłania aż dwie trzecie kosztów eksploatacji domu? Z tego powodu już na etapie budowy domu warto zadbać o systemy centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.u.w.).

Kolektor i pompa – jak działają?

Kolektor słoneczny pobiera energię z promieniowania słonecznego, które następnie jest przetwarzane w ciepło i przekazywane do zasobnika z wodą.

Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystują energię zawartą w powietrzu atmosferycznym (lub powietrzu pochodzącym z domowego systemu wentylacji wywiewnej) i z niej pozyskują ciepło. Z pompą – podobnie jak z kolektorem – zintegrowany jest zbiornik.

Kolektory słoneczne – zalety i wady

Kolektory słoneczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Z pewnością ma na to wpływ możliwość pozyskania 45 proc. dofinansowania na instalację solarną.

Z efektywnością instalacji solarnej związane są przede wszystkim warunki pogodowe, a mianowicie odpowiednie nasłonecznienie, brak zachmurzenia oraz pora dnia i nocy. Pamiętaj również, że aby kolektor mógł skutecznie czerpać energię, jego powierzchnia musi być czysta, a więc w czasie zimy należy usuwać z niej śnieg i lód, w ciągu całego roku natomiast – odkurzać.

Zastanawiasz się, pod jakim kątem nachylenia powinien znajdować się kolektor, aby pozyskiwał jak najwięcej energii? Eksperci twierdzą, że optymalne nachylenie to 45°. Ponadto powierzchnia kolektora powinna być zwrócona w kierunku południowym.

Dla kogo pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrze/woda w przeciwieństwie do kolektora nie jest tak znacząco zależna od warunków atmosferycznych czy pory roku, a wyłącznie od temperatury powietrza na zewnątrz. Urządzenie zostało wyposażone w układ rozmrażania i dzięki temu pracuje także podczas niskich temperatur.

W porównaniu do kolektorów słonecznych pompa okazuje się prostszym rozwiązaniem ze względu na brak skomplikowanych instalacji. Jeżeli wybierzesz pompę odwracalną, czyli z odwróconym obiegiem, będziesz mógł ochładzać dom w czasie lata, a tego nie zapewni kolektor. Decydując się na to urządzenie, pamiętaj jednak, że kosztownym elementem, który może się zepsuć, jest sprężarka.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje