Blacha cynkowo-tytanowa to trwały i prosty sposób na pokrycie dachu. Jest łatwa w pielęgnacji i świetnie komponuje się z nowoczesnymi budynkami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania.
Z czego jest wykonana?
Blachę cynkowo-tytanową produkuje się z elektrolitycznie oczyszczonego cynku z dodatkiem miedzi i tytanu. Czasami do stopu dodaje się również aluminium. Gęstość blachy wynosi ok. 7,2 g/cm3. Cynk stanowi aż 99,995% stopu. Pozostałe składniki występują w bardzo małych ilościach: miedź to zaledwie 0,08-1,00% mieszanki, tytan – 0,06-0,20%, a aluminium – 0,015%. Pierwiastki te pozwalają ograniczyć wietrzenie cynku i zwiększają trwałość blachy. Stopiony materiał zostaje odlany i nawinięty na rolkę. Blacha cynkowo-tytanowa nadaje się na dachy o kącie nachylenia nie mniejszym niż 3°.
Montaż
Najlepszym podłożem dla blachy cynkowo-tytanowej są deski z drewna sosnowego, jodłowego i świerkowego. Dobrym materiałem jest również buk i topola. Czasami jako podkład stosuje się wodoodporną sklejkę, a także płyty wiórowe, OSB i OMF. Deski powinny mieć długość od 2 do 6 m, szerokość od 80 do 140 mm i grubość od 20 do 40 mm. Szerokość blachy wynosi zwykle 53 lub 60 cm, a jej grubość nie przekracza 0,7 mm. Istnieje kilka sposobów jej układania. Arkusze można ułożyć prostopadle lub równolegle do kierunku spływania opadów atmosferycznych. Połączenia prostopadłe można wykonać na tzw. rąbek leżący lub na zakład. Z kolei równoległe – na rąbek kątowy, rąbek stojący lub na listwy. W tym ostatnim przypadku stosuje się zwykle listwę belgijską lub niemiecką. Czasami wykorzystywana jest też listwa pięciokątna.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas transportu blacha nie powinna mieć kontaktu z wilgocią. Inaczej na jej powierzchni może się wytrącić wodorotlenek cynku. Zjawisko to jest niepożądane ze względów estetycznych. Pomieszczenia magazynowe muszą być więc suche i przewiewne. Powinna w nich panować dodatnia temperatura. Weź pod uwagę, że blacha, podobnie jak inne metale, kurczy się pod wpływem zimna i rozszerza pod wpływem ciepła. Pasy blachy muszą być więc zamontowane w taki sposób, który pozwala im pracować. Podłoże dla blachy musi być stabilne, trwałe i czyste. Pamiętaj też, że nie należy kłaść tego pokrycia dachowego na podłożu betonowym i gipsowym.
Jaki projekt domu?
Blacha cynkowo-tytanowa to trwałe i nowoczesne pokrycie dachu. Warto jednak pamiętać, że nie do wszystkich rodzajów dachu się nadaje. Nie decyduj się na to rozwiązanie w przypadku dachu płaskiego lub dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 3°. Pokrycie dachowe powinno również pasować do domu pod względem estetycznym. Blacha cynkowo-tytanowa świetnie się sprawdza w budynkach nowoczesnych. Przykładem takiego projektu jest dom Achilles, który powstał z myślą o 4-6-osobowej rodzinie. Elewacje pokryte są tynkiem strukturalnym, drewnem i okładziną klinkierową. Wszystkie elementy tworzą spójną, estetyczną całość.
Zobacz projekt domu Achilles: