Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

CZYM JEST BLACHA CYNKOWO-TYTANOWA?

CZYM JEST BLACHA CYNKOWO-TYTANOWA?


Blacha cynkowo-tytanowa to trwały i prosty sposób na pokrycie dachu. Jest łatwa w pielęgnacji i świetnie komponuje się z nowoczesnymi budynkami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania.

Z czego jest wykonana?

Blachę cynkowo-tytanową produkuje się z elektrolitycznie oczyszczonego cynku z dodatkiem miedzi i tytanu. Czasami do stopu dodaje się również aluminium. Gęstość blachy wynosi ok. 7,2 g/cm3. Cynk stanowi aż 99,995% stopu. Pozostałe składniki występują w bardzo małych ilościach: miedź to zaledwie 0,08-1,00% mieszanki, tytan – 0,06-0,20%, a aluminium – 0,015%. Pierwiastki te pozwalają ograniczyć wietrzenie cynku i zwiększają trwałość blachy. Stopiony materiał zostaje odlany i nawinięty na rolkę. Blacha cynkowo-tytanowa nadaje się na dachy o kącie nachylenia nie mniejszym niż 3°.

Montaż

Najlepszym podłożem dla blachy cynkowo-tytanowej są deski z drewna sosnowego, jodłowego i świerkowego. Dobrym materiałem jest również buk i topola. Czasami jako podkład stosuje się wodoodporną sklejkę, a także płyty wiórowe, OSB i OMF. Deski powinny mieć długość od 2 do 6 m, szerokość od 80 do 140 mm i grubość od 20 do 40 mm. Szerokość blachy wynosi zwykle 53 lub 60 cm, a jej grubość nie przekracza 0,7 mm. Istnieje kilka sposobów jej układania. Arkusze można ułożyć prostopadle lub równolegle do kierunku spływania opadów atmosferycznych. Połączenia prostopadłe można wykonać na tzw. rąbek leżący lub na zakład. Z kolei równoległe – na rąbek kątowy, rąbek stojący lub na listwy. W tym ostatnim przypadku stosuje się zwykle listwę belgijską lub niemiecką. Czasami wykorzystywana jest też listwa pięciokątna.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas transportu blacha nie powinna mieć kontaktu z wilgocią. Inaczej na jej powierzchni może się wytrącić wodorotlenek cynku. Zjawisko to jest niepożądane ze względów estetycznych. Pomieszczenia magazynowe muszą być więc suche i przewiewne. Powinna w nich panować dodatnia temperatura. Weź pod uwagę, że blacha, podobnie jak inne metale, kurczy się pod wpływem zimna i rozszerza pod wpływem ciepła. Pasy blachy muszą być więc zamontowane w taki sposób, który pozwala im pracować. Podłoże dla blachy musi być stabilne, trwałe i czyste. Pamiętaj też, że nie należy kłaść tego pokrycia dachowego na podłożu betonowym i gipsowym.

Jaki projekt domu?

Blacha cynkowo-tytanowa to trwałe i nowoczesne pokrycie dachu. Warto jednak pamiętać, że nie do wszystkich rodzajów dachu się nadaje. Nie decyduj się na to rozwiązanie w przypadku dachu płaskiego lub dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 3°. Pokrycie dachowe powinno również pasować do domu pod względem estetycznym. Blacha cynkowo-tytanowa świetnie się sprawdza w budynkach nowoczesnych. Przykładem takiego projektu jest dom Achilles, który powstał z myślą o 4-6-osobowej rodzinie. Elewacje pokryte są tynkiem strukturalnym, drewnem i okładziną klinkierową. Wszystkie elementy tworzą spójną, estetyczną całość.

Zobacz projekt domu Achilles:

https://www.dobredomy.pl/projekt/achilles/

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie