Rodzaje żywopłotów

Rodzaje żywopłotów


Liściasty czy iglasty? Formowany czy nieformowany? Dowiedz się, jakie są rodzaje żywopłotów i znajdź najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.

Ozdabia i zasłania

Żywopłot pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Ożywia ogród i stanowi estetyczne dopełnienie rosnących w nim kwiatów i krzewów. Jednocześnie w naturalny sposób zasłania posesję przed ulicą. Ogranicza ilość kurzu, który dociera zza ogrodzenia, i ochrania przed wzrokiem przechodniów. Może również służyć jako element zasłaniający śmietnik. Aby należycie odgrywał swoją rolę, powinien mieć wysokość co najmniej 1,5 m.

Formowany czy nieformowany?

Żywopłot nieformowany szybko rośnie i rodzi obfite owoce. Jest również tani i łatwy w pielęgnacji. Z drugiej strony ma małą gęstość. Nie stanowi więc skutecznej ochrony przed kurzem i wiatrem. Poza tym ogranicza miejsce na działce. Na niewielkiej posesji lepiej zdecydować się na żywopłot formowany. W tym wypadku możesz w pełni kontrolować grubość i wysokość żywopłotu, dostosowując go do rozmiarów ogrodu. Taki żywopłot jest bardzo zwarty. Wymaga jednak więcej uwagi, a zabiegi pielęgnacyjne pozbawiają go owoców i kwiatów. Jest również o wiele droższy. Na żywopłot nieformowany świetnie nadają się takie rośliny, jak leszczyny, cisy i jałowce. Natomiast żywopłot formowany warto skomponować np. z buku, grabu, głogu, świerka i choinki kanadyjskiej.

Rośliny liściaste

Żywopłoty z roślin liściastych najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Jak to zrobić? Najpierw wykop dołki na głębokość szpadla. Odległość między nimi powinna wynosić ok. 20-40 cm. W przypadku żywopłotów nieformowanych dystans między dołkami może być większy. Następnie użyźnij ziemię za pomocą kompostu lub torfu. Możesz posadzić jeden rząd roślin, ale jeśli zależy Ci, aby żywopłot miał większą gęstość, wykonaj dwa rzędy. Bardzo ważne jest cykliczne strzyżenie żywopłotu. Dzięki niemu rośliny szybciej rosną, a żywopłot zyskuje pożądany kształt. Pierwsze cięcie możesz wykonać mniej więcej po roku lub dwóch latach od zasadzenia. W kolejnych latach wykonuj strzyżenie dwa razy w ciągu roku. W okolicy czerwca skracaj pędy mniej więcej o połowę, a w okolicy sierpnia – do długości 10 cm. Kiedy rośliny już urosną, cięcie wykonuj raz w miesiącu (w przypadku żywopłotu formowanego) lub raz na kilka lat (w żywopłotach nieformowanych).

Rośliny iglaste

Nieco inaczej wygląda sadzenie i pielęgnacja żywopłotu iglastego. Rośliny sadzi się w okolicy lipca lub sierpnia razem z bryłą ziemi, z którą zostały zakupione. Podobnie jak w przypadku roślin liściastych odległość między dołkami uzależniona jest od rodzaju żywopłotu. W żywopłocie nieformowanym może być dwukrotnie większa niż w formowanym. Weź pod uwagę, że rośliny iglaste potrzebują dużo światła. Nie decyduj się więc na to rozwiązanie w ocienionej części działki. Pielęgnacja żywopłotu iglastego jest łatwiejsza niż liściastego. Przez pierwsze lata w ogóle nie musisz go strzyc. Gdy już urośnie, możesz wykonywać cięcia kilka razy do roku. Pamiętaj, by nie strzyc żywopłotu późnym latem i jesienią. Inaczej wypuści pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą, zeschną i oszpecą ogród.

Żywopłot a rodzaj działki

Żywopłot pasuje praktycznie do każdego ogrodu. Warto jednak uzależnić jego rodzaj od powierzchni i charakteru działki. Jeśli masz mały ogród, nie decyduj się na żywopłot nieformowany, gdyż zajmuje on sporo miejsca. Pamiętaj również, że drzewa iglaste potrzebują dużo światła. Nie sadź ich więc w ocienionej części posesji. Prawidłowo i regularnie strzyżony żywopłot ozdobi Twoją działkę i będzie służył przez dziesiątki lat.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje