Kalendarz inwestora domu 2017

Kalendarz inwestora domu 2017


Znalazłeś gotowy projekt domu jednorodzinnego i w po miesiącach oczekiwania na zakończenie prac budowlanych wreszcie możesz rozpocząć użytkowanie? To wspaniałe uczucie mieć to jedno wymarzone miejsce – własne cztery kąt na lata. Żeby Twój dom był zawsze w dobrej kondycji, musisz jednak pamiętać o jego regularnej konserwacji.

Regularnie dbasz o swoje zdrowie i wygląd? To świetnie. A co z Twoim domem? Nie zapominaj, że on także potrzebuje opieki oraz pielęgnacji. Sprawdzenie systemu orynnowania, przegląd kominowy czy konserwacja elewacji to tylko niektóre z czynności, jakie należy regularnie przeprowadzać. Zobacz, jak dbać o dom w ciągu całego roku. Pomoże Ci w tym nasz kalendarz inwestora.

Wiosna w domu – orynnowanie, dach i elewacja pod lupą

Sprawdzenia stanu, w jakim znajdują się rynny, należy dokonywać co najmniej raz do roku. Warto zrobić to wiosną, dzięki temu usuniesz zalegające w rynnach liście i zanieczyszczenia, a po zimie – zweryfikujesz, czy śnieg, który zamarzł nie uszkodził rynien. Czyszczenie i konserwacja rynien zapewnią odpowiednie odprowadzanie wody deszczowej, co pozwoli uniknąć namakania elewacji i naruszenia konstrukcji dachu. Dowiedz się więcej na temat wyboru materiałów na rynny.

Słoneczne dni w czasie wiosny to dobry moment na przegląd elewacji i jej czyszczenie. Na tynkach zewnętrznych mogą pojawić się nie tylko zabrudzenia, ale również uszkodzenia mechaniczne. Prawdopodobnie pojawi się także porastanie glonami. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową.

Wiosną warto też wykonać przegląd stanu pokrycia dachowego – czy dachówki się nie obluzowały lub wykruszyły, sprawdź połączenia z kominem, lukarnami oraz koszami i zlewniami. Do 15 marca i 15 maja należy uregulować podatek od nieruchomości.

Lato w domu – zadbaj o ogród

Czerwiec, lipiec i sierpień to najlepsze miesiące do spędzania leniwych dni i wieczorów w ogrodzie lub na tarasie. Latem rośliny i trawniki potrzebują dużo wilgoci, ponieważ woda szybko paruje z gleby. Nie podlewaj ich w dzień, gdy jest ostre słońce, tylko wieczorem lub o świcie.

Gdy lato będzie dobiegać końca, zadbaj o meble ogrodowe – wyczyść je po sezonie i pokryj odpowiednim materiałem ochronnym (lakierem, farbą lub woskiem). Jeżeli wiosną nie przeprowadziłeś przeglądu systemu orynnowania w domu, możesz zrobić to w czasie ciepłych miesięcy.

Jesień w domu – sprawdź komin i zajmij się ogrodem

Początek jesieni, czyli wrzesień to odpowiedni czas na wizytę kominiarza i kontrolę kominów w domu. Zgodnie z prawem budowlanym inwestor musi przeprowadzić takie działania sprawdzające co najmniej raz w roku. Zrób to, zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Nie zapomnij też o serwisie kotła centralnego ogrzewania.

Jeżeli myślisz o założeniu ogrodu na działce, jesień to sprzyjający czas na sadzenie drzew i krzewów. Wokół Twojego domu są już drzewa, ale chcesz je wyciąć? Sprawdź, w jaki sposób dokonać wycinki zgodnie z prawem.

Jeśli zdecydowałeś się na płatność podatku od nieruchomości na raty, pamiętaj, że termin kolejnej przypada do 15 września.

Zima w domu – bezpieczeństwo przede wszystkim

W czasie zimowych miesięcy warto zadbać nie tylko o piękny wygląd domu i ozdobienie ogrodu na Boże Narodzenie, ale również o bezpieczeństwo. Usuwanie śniegu z dachu, sopli lodu i nawisów śnieżnych to obowiązek właścicieli domów. Podobnie jak utrzymywanie czystości – usuwanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika wzdłuż posesji.

Jeżeli wiosną i jesienią wykonałeś wszystkie niezbędne przeglądy instalacji domowych – możesz być spokojny o ich stan. Do 15 grudnia należy też zapłacić ratę podatku od nieruchomości.

Poznaj projekty domów z pracowni Dobre Domy i zaplanuj budowę domu niezależnie od pory roku!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje