Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Wycinka drzew na własnej działce – o czym pamiętać?

Wycinka drzew na własnej działce – o czym pamiętać?


Udekorowanie bombkami i lampkami choinki, którą wyhodowałeś na własnej działce, to prawdziwa przyjemność. Zanim jednak przystąpisz do wycięcia bożonarodzeniowego drzewka lub innych drzew rosnących wokół Twojego domu, upewnij się, czy przypadkiem nie popełniasz wykroczenia lub przestępstwa.

W 2016 r. znowelizowano dotychczasowe rozporządzenia, które określały legalność wycinki drzew i krzewów przez osoby prywatne na terenie przydomowym. W świetle obecnie funkcjonujących przepisów wycinka drzew na własnej działce bez pozwolenia jest zgodna z prawem wówczas, gdy dotyczy: 

O ile więc chcesz ściąć np. młody świerk pospolity lub małą jodłę pospolitą, zapewne nie będziesz potrzebował zezwolenia. Gorzej sprawa wygląda z:

W tych sytuacjach musisz postarać się o zezwolenie na wycięcie drzew. Na dokumentację konieczną do przeprowadzenia legalnej wycinki drzew na własnej działce składają się przede wszystkim:

Tak jak warto zabezpieczyć ogród na zimę, tak wycinki drzew należy planować z wyprzedzeniem, ponieważ po złożeniu kompletnego wniosku na decyzję urzędu czeka się do 30 dni (realny czas oczekiwania na decyzję to 2 tygodnie).

Koszty wycinki drzew, przy której konieczne było zezwolenie, pokrywa właściciel działki. Przy ustalaniu wysokości opłat bierze się pod uwagę:

Mimo tego, że opłaty są bardzo wysokie, zdecydowanie lepiej poczekać na oficjalną decyzję urzędu co do legalności wycinki. Dlaczego? Otóż kara za bezprawne wycięcie drzew lub krzewów to dwukrotność opłaty za usunięcie rośliny. A zatem jeśli legalna procedura pozbycia się np. młodego świerku będzie Cię kosztować 2 475 zł, o tyle jego bezprawne wycięcie wiąże się z opłatą w wysokości prawie 5 000 zł.

Chcesz wiedzieć więcej o utrzymaniu ogrodu na działce? Zajrzyj do zakładki „Wokół ogrodu” na blogu DobreDomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie