Czym palić w kominku, a czym w piecu?

Czym palić w kominku, a czym w piecu?


Złe ogrzewanie budynków i używanie do tego niewłaściwych substancji jest źródłem 88% trujących związków chemicznych znajdujących się w powietrzu. W trosce o środowisko i własne zdrowie warto zatem stosować się do kilku prostych zasad. Na początek – sprawdź, czym można palić w piecu, a czym w kominku.

W sprzedaży jest dostępnych wiele materiałów opałowych różniących się m.in. kalorycznością (czyli ilością ciepła generowanego podczas spalania) i przeznaczeniem. Ich niewłaściwe używanie może spowodować zniszczenie zamontowanego urządzenia grzewczego albo nawet śmiertelne zatrucie mieszkańców domu.

Czym najlepiej palić w kominku?

Do palenia w kominku najczęściej używa się drewna – jest dość tanie i do tego łatwo dostępne. Najlepszym wyborem jest drewno z drzew liściastych takich jak dąb, buk lub jesion. W drewnie z drzew iglastych znajduje się bowiem żywica, która podczas spalania osadza się na ściankach paleniska i może uszkodzić przewód kominowy. Warto zwrócić również uwagę, by drewno zawierało jak najmniej kory (najlepiej poniżej 10%), ponieważ obniża ona moc opałową.

Drewno powinno być suche, czyli po ścięciu sezonowane co najmniej przez rok i przechowywane w odpowiedni sposób. Duża zawartość wilgoci w oczywisty sposób obniża wydajność opału. Co więcej – podczas spalania mokrego drewna wnętrze paleniska pokrywa się sadzą, a uwalniana wilgoć może powodować korozję metalowych elementów kominka.

Dobrą alternatywą dla drewna będzie również brykiet drzewny, czyli produkt powstały z trocin sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Charakteryzuje się niewielką wilgotnością i wysoką wartością energetyczną. Jest nieco droższy niż drewno, jednak wiele osób uważa go za znacznie wydajniejszy (po jego spaleniu pozostaje minimalna ilość popiołu), łatwiejszy do rozpalenia oraz przechowywania.

Kominki nie są natomiast przystosowane do palenia węglem. Substancja ta ma wyższą temperaturę spalania niż drewno. Używanie węgla w kominku może doprowadzić do deformacji elementów urządzenia, a nawet do powstawania szkodliwego czadu.

Czym można palić w piecu?

Piece nie posiadają tylu ograniczeń co kominki. Są przystosowane do wielu substancji opałowych, nie tylko drewna i brykietu. Można w nich palić:

Ani w kominku, ani w piecu…

Niezależnie od tego, czy w Twoim domu znajduje się kominek, czy piec, wystrzegaj się palenia śmieci, tj:

Ich spalanie prowadzi do wydzielania toksycznych substancji niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia. Jest również szkodliwe dla elementów pieca lub kominka – na ściankach osadza się bowiem tzw. sadza mokra, która może doprowadzić do pożaru.

Zobacz też, jak wybrać odpowiedni komin.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).