Czym palić w kominku, a czym w piecu?

Czym palić w kominku, a czym w piecu?


Złe ogrzewanie budynków i używanie do tego niewłaściwych substancji jest źródłem 88% trujących związków chemicznych znajdujących się w powietrzu. W trosce o środowisko i własne zdrowie warto zatem stosować się do kilku prostych zasad. Na początek – sprawdź, czym można palić w piecu, a czym w kominku.

W sprzedaży jest dostępnych wiele materiałów opałowych różniących się m.in. kalorycznością (czyli ilością ciepła generowanego podczas spalania) i przeznaczeniem. Ich niewłaściwe używanie może spowodować zniszczenie zamontowanego urządzenia grzewczego albo nawet śmiertelne zatrucie mieszkańców domu.

Czym najlepiej palić w kominku?

Do palenia w kominku najczęściej używa się drewna – jest dość tanie i do tego łatwo dostępne. Najlepszym wyborem jest drewno z drzew liściastych takich jak dąb, buk lub jesion. W drewnie z drzew iglastych znajduje się bowiem żywica, która podczas spalania osadza się na ściankach paleniska i może uszkodzić przewód kominowy. Warto zwrócić również uwagę, by drewno zawierało jak najmniej kory (najlepiej poniżej 10%), ponieważ obniża ona moc opałową.

Drewno powinno być suche, czyli po ścięciu sezonowane co najmniej przez rok i przechowywane w odpowiedni sposób. Duża zawartość wilgoci w oczywisty sposób obniża wydajność opału. Co więcej – podczas spalania mokrego drewna wnętrze paleniska pokrywa się sadzą, a uwalniana wilgoć może powodować korozję metalowych elementów kominka.

Dobrą alternatywą dla drewna będzie również brykiet drzewny, czyli produkt powstały z trocin sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Charakteryzuje się niewielką wilgotnością i wysoką wartością energetyczną. Jest nieco droższy niż drewno, jednak wiele osób uważa go za znacznie wydajniejszy (po jego spaleniu pozostaje minimalna ilość popiołu), łatwiejszy do rozpalenia oraz przechowywania.

Kominki nie są natomiast przystosowane do palenia węglem. Substancja ta ma wyższą temperaturę spalania niż drewno. Używanie węgla w kominku może doprowadzić do deformacji elementów urządzenia, a nawet do powstawania szkodliwego czadu.

Czym można palić w piecu?

Piece nie posiadają tylu ograniczeń co kominki. Są przystosowane do wielu substancji opałowych, nie tylko drewna i brykietu. Można w nich palić:

Ani w kominku, ani w piecu…

Niezależnie od tego, czy w Twoim domu znajduje się kominek, czy piec, wystrzegaj się palenia śmieci, tj:

Ich spalanie prowadzi do wydzielania toksycznych substancji niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia. Jest również szkodliwe dla elementów pieca lub kominka – na ściankach osadza się bowiem tzw. sadza mokra, która może doprowadzić do pożaru.

Zobacz też, jak wybrać odpowiedni komin.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje