Komin – jak wybrać odpowiedni do domu?

Komin – jak wybrać odpowiedni do domu?


Wybór komina wiąże się z wyborem systemu grzewczego. Oznacza to, że musi zostać zaprojektowany w taki sposób, aby kocioł i rodzaj paliwa były kompatybilne z rodzajem komina. Jaki komin wybrać do domu jednorodzinnego i na co zwrócić uwagę podczas jego eksploatacji w sezonie grzewczym?

To, jaki komin zostanie uwzględniony w projekcie domu ustalają projektant wspólnie z inwestorem. Decyzję o rodzaju komina i systemie grzewczym należy podjąć na etapie planowania budowy nieruchomości. Dokonując wyboru, powinniśmy uwzględnić walory estetyczne, kwestie architektoniczne, wprowadzenie do projektu kominka etc. Jeśli inwestor nie jest pewny decyzji, powinien zasięgnąć porady profesjonalnej firmy specjalizującej się w technice kominowej lub skontaktować się z kominiarzem.

Pamiętaj! Inwestor powinien sprawdzić, czy producent posiada dokumenty (deklaracja zgodności) zezwalające na wprowadzenie oferowanego wyrobu do obrotu. Wspomniany dokument stanowi zapewnienie, że mamy do czynienia z produktem zgodnym z normą zharmonizowaną.

Komin – zadania i rodzaje

Kominy odprowadzają produkty spalania z kominków, pieców, kotłów, podgrzewaczy wody na gaz oraz są elementem systemu usuwającego z wnętrza domu zanieczyszczone powietrze (tzw. system wentylacji grawitacyjnej). Większość domów jednorodzinnych z kotłem lub kominkiem posiada komin, chociaż nie zawsze jest to konieczne (wentylacja mechaniczna).

Sprawdź tutaj, jak prawidłowo zbudować komin.

Komin buduje się wraz ze ścianami budynku, jeśli jest związany z ich konstrukcją. W przypadku kominów wolnostojących – może być on zbudowany niezależnie, ale zawsze z myślą o rodzaju kotła i paliwa.

Jakie przewody kominowe stosuje się do określonych produktów spalania? Inne właciwości substancji odprowadzanych to inne wymagania techniczne komina.

Uwaga: W tym przypadku w wyniku wykraplania się pary wodnej ze spalin i późniejszego łączenia się jej ze związkami chemicznymi powstają kwasy. Przewody spalinowe powinny być zatem szczególnie odporne na kwasy.

Uwaga: Odporność na działanie kwasów nie musi być duża, jednak wysoka temperatura dymu wpływa na rozgrzanie przewodu. W konsekwencji przewody dymowe muszą być odporne na wysoką temperaturę.

Uwaga: Powinny być stworzone z niepalnego i szczelnego materiału. Powietrze nie może się ochładzać, a temperatura pokojowa musi być utrzymana (para wodna nie powinna się wykraplać). Przewody wentylacyjne poprowadzone poza obszarem mieszkalnym (pomieszczeniami) muszą być zabezpieczone cegłą, pustakami lub ocieplone.

Z jakiego materiału komin najlepiej wybrać?

Kominy murowane (ze stalowym wkładem):

Kominy ceramiczne:

System ceramiczny z prefabrykatów:

Odbiór i konserwacja komina?

Komin nie może być używany bez odbioru kominarskiego. Specjalista sprawdza, czy budowa komina została wykonana zgodnie z planem. Weryfikowane są:

Po odbiorze technicznym kominiarz powinien pojawiać się w naszym domu regularnie. Wszystkie przewody kominowe fachowiec musi sprawdzać co najmniej raz na 12 miesięcy. Przewody dymowe i spalinowe, do których podłączono urządzenia grzewcze, muszą być również oczyszczane. Dwa razy w roku należy czyścić przewody spalinowe, cztery razy – przewody dymowe.

Wybierz projekt pracowni Dobre Domy, skonsultuj się ze specjalistą i wprowadź swoje rozwiązania.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).