Typy bram garażowych – który wybrać?

Typy bram garażowych – który wybrać?


C o drugi Polak dysponuje własnym samochodem – dojeżdża nim do pracy, jedzie nim do sklepu lub wyrusza w dłuższą podróż. Jest to bardzo wygodne i praktyczne, ale nieustannie pojawia się jeden problem: gdzie zaparkować? Parking strzeżony to dodatkowe koszty, a ulica nie gwarantuje bezpieczeństwa. Rozwiązaniem może być garaż, czyli inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Niezależnie od tego, na który rodzaj garażu się zdecydujesz: jedno- lub dwustanowiskowy czy też wolnostojący, musisz zamontować w nim bramę garażową, zabezpieczającą samochód przed kradzieżą. Który rodzaj bramy wybrać, na co zwrócić uwagę podczas wybierania projektu i budowania domu? Na te pytania odpowiadają specjaliści pracowni Dobre Domy.

Rodzaje bram garażowych

Dawniej drzwi garażowe przypominały zwykłe drzwi wejściowe – były dwuskrzydłowe i obsługiwane ręcznie. W czasach automatyzacji wszelkich urządzeń nadeszła pora na zapewnienie kierowcom komfortu użytkowania garażu. Dlatego dziś wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje drzwi prowadzących do tego pomieszczenia. Oba są równie popularne, a wybór między nimi najczęściej zależy jedynie od decyzji właściciela lub wielkości działki.

1. Bramy uchylne

Drzwi tego typu składają się z głównego skrzydła na rolkach, prowadnicy oraz ościeżnicy. Zazwyczaj wyglądają one dość masywnie, jednak w rzeczywistości nie są tak trudne do podniesienia. Wszystko za sprawą specjalnego mechanizmu sprężynowego, który ułatwia obsługę. Jeden z mankamentów tego rozwiązania polega na tym, że przeważnie ich wymiar odpowiada jedynie garażom jednostanowiskowym. Oznacza to, że jeśli mamy garaż na więcej niż jeden samochód, to albo musimy podzielić przestrzeń tak, by móc zamontować dwoje drzwi, albo wybrać inny rodzaj bram.

Przy bramach tego typu trzeba pamiętać o tym, by:

2. Bramy segmentowe

Tworzą je zespolone ze sobą panele wypełnione pianką poliuretanową, która pełni jednocześnie funkcję izolującą. Główna różnica między bramami segmentowymi a uchylnymi polega na sposobie otwierania. Te pierwsze bowiem, poruszając się wzdłuż prowadnic zamontowanych wzdłuż framug garażu, nie wychodzą poza oś budynku. Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na podjeździe. Jest to świetne rozwiązanie dla domów wbudowanych na małych działkach i przy krótkich podjazdach.

Wybierając bramę tego typu, pamiętaj, żeby sprawdzić:

3. Bramy rolowane

Przypominają one masywne rolety zwijające się do skrzynki zawieszonej bezpośrednio nad wjazdem do garażu. Mechanizm jest napędzany elektrycznie, dlatego nie wymaga od użytkownika nakładu siły.

Przy bramach rolowanych warto pamiętać, by:

Projekt domu z garażem czy bez niego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.

Ocieplane drzwi garażowe – czy warto?

Jeśli w garażu jest ogrzewanie, to instalacja ocieplanych drzwi okazuje się koniecznością. W przeciwnym razie będą one stanowić słaby punkt pomieszczenia i przepuszczać ciepłe powietrze na zewnątrz, co może znacząco zwiększyć koszty.

Pamiętaj, że bramy segmentowane – z uwagi na wypełnienie pianką poliuretanową – nie wymagają dodatkowego ocieplenia! Im grubsze segmenty, tym lepsza izolacja.

Brama garażowa a elewacja

Aby uzyskać zadowalający, atrakcyjny wizualnie efekt, wybierz bramę garażową tak, by komponowała się z całą elewacją, czyli z tynkiem, drzwiami oraz oknami. Jeśli np. masz drewniane okna, brama w podobnym kolorze będzie dobrym rozwiązaniem. Warto na przykład zdecydować się na kontrastowe zestawienia – jasny tynk, ciemne drzwi. Albo odwrotnie.

Szukasz projektu domu z garażem? Znajdziesz je tutaj.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje