Typy bram garażowych – który wybrać?

Typy bram garażowych – który wybrać?


C o drugi Polak dysponuje własnym samochodem – dojeżdża nim do pracy, jedzie nim do sklepu lub wyrusza w dłuższą podróż. Jest to bardzo wygodne i praktyczne, ale nieustannie pojawia się jeden problem: gdzie zaparkować? Parking strzeżony to dodatkowe koszty, a ulica nie gwarantuje bezpieczeństwa. Rozwiązaniem może być garaż, czyli inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Niezależnie od tego, na który rodzaj garażu się zdecydujesz: jedno- lub dwustanowiskowy czy też wolnostojący, musisz zamontować w nim bramę garażową, zabezpieczającą samochód przed kradzieżą. Który rodzaj bramy wybrać, na co zwrócić uwagę podczas wybierania projektu i budowania domu? Na te pytania odpowiadają specjaliści pracowni Dobre Domy.

Rodzaje bram garażowych

Dawniej drzwi garażowe przypominały zwykłe drzwi wejściowe – były dwuskrzydłowe i obsługiwane ręcznie. W czasach automatyzacji wszelkich urządzeń nadeszła pora na zapewnienie kierowcom komfortu użytkowania garażu. Dlatego dziś wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje drzwi prowadzących do tego pomieszczenia. Oba są równie popularne, a wybór między nimi najczęściej zależy jedynie od decyzji właściciela lub wielkości działki.

1. Bramy uchylne

Drzwi tego typu składają się z głównego skrzydła na rolkach, prowadnicy oraz ościeżnicy. Zazwyczaj wyglądają one dość masywnie, jednak w rzeczywistości nie są tak trudne do podniesienia. Wszystko za sprawą specjalnego mechanizmu sprężynowego, który ułatwia obsługę. Jeden z mankamentów tego rozwiązania polega na tym, że przeważnie ich wymiar odpowiada jedynie garażom jednostanowiskowym. Oznacza to, że jeśli mamy garaż na więcej niż jeden samochód, to albo musimy podzielić przestrzeń tak, by móc zamontować dwoje drzwi, albo wybrać inny rodzaj bram.

Przy bramach tego typu trzeba pamiętać o tym, by:

2. Bramy segmentowe

Tworzą je zespolone ze sobą panele wypełnione pianką poliuretanową, która pełni jednocześnie funkcję izolującą. Główna różnica między bramami segmentowymi a uchylnymi polega na sposobie otwierania. Te pierwsze bowiem, poruszając się wzdłuż prowadnic zamontowanych wzdłuż framug garażu, nie wychodzą poza oś budynku. Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na podjeździe. Jest to świetne rozwiązanie dla domów wbudowanych na małych działkach i przy krótkich podjazdach.

Wybierając bramę tego typu, pamiętaj, żeby sprawdzić:

3. Bramy rolowane

Przypominają one masywne rolety zwijające się do skrzynki zawieszonej bezpośrednio nad wjazdem do garażu. Mechanizm jest napędzany elektrycznie, dlatego nie wymaga od użytkownika nakładu siły.

Przy bramach rolowanych warto pamiętać, by:

Projekt domu z garażem czy bez niego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.

Ocieplane drzwi garażowe – czy warto?

Jeśli w garażu jest ogrzewanie, to instalacja ocieplanych drzwi okazuje się koniecznością. W przeciwnym razie będą one stanowić słaby punkt pomieszczenia i przepuszczać ciepłe powietrze na zewnątrz, co może znacząco zwiększyć koszty.

Pamiętaj, że bramy segmentowane – z uwagi na wypełnienie pianką poliuretanową – nie wymagają dodatkowego ocieplenia! Im grubsze segmenty, tym lepsza izolacja.

Brama garażowa a elewacja

Aby uzyskać zadowalający, atrakcyjny wizualnie efekt, wybierz bramę garażową tak, by komponowała się z całą elewacją, czyli z tynkiem, drzwiami oraz oknami. Jeśli np. masz drewniane okna, brama w podobnym kolorze będzie dobrym rozwiązaniem. Warto na przykład zdecydować się na kontrastowe zestawienia – jasny tynk, ciemne drzwi. Albo odwrotnie.

Szukasz projektu domu z garażem? Znajdziesz je tutaj.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).