Słowniczek inwestora cz. 2

Słowniczek inwestora cz. 2


Jesteś gotowy na potężną dawkę wiedzy? Zapoznaj się z kolejną częścią słowniczka budowlanego – niedługo już żaden termin nie będzie dla Ciebie zagadką.

 

Jeśli udało Ci się przyswoić pojęcia z pierwszej części słowniczka budowlanego, skup się – to jeszcze nie koniec lekcji! Przedstawiamy kolejne hasła, z którymi warto zapoznać się przed budową domu. Ta wiedza na pewno się przyda.

Antresola – to nazwa górnej części kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia.

Dokumentacja budowy – składają się na nią pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książka obmiarów.

Działka budowlana – zabudowana działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej, a także wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce

Inspektor nadzoru inwestorskiego – pełnoprawny uczestnik procesu budowlanego, musi posiadać uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, wiedzę techniczną oraz praktykę zawodową, która będzie dostosowana do poziomu skomplikowania robót budowlanych.

Kierownik budowy – osoba zarządzająca procesem realizacji budowy lub wykonywania robót budowlanych.

Kondygnacja nadziemna – górna powierzchnia stropu lub warstwy wyrównawczej podłogi na gruncie znajduje się w poziomie lub powyżej poziomu projektowanego lub urządzanego terenu (oraz wszystkie sytuowane nad nią kondygnacje).

Kondygnacja podziemna – więcej niż połowa wysokości w świetle, ze wszystkich stron budynku, znajduje się poniżej poziomu przylegającego do niego, projektowanego lub urządzonego terenu (oraz wszystkie sytuowane pod nią kondygnacje).

Pomieszczenie techniczne budynku – pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku.

Pomieszczenie gospodarcze w budynku – pomieszczenie znajdujące się poza lokalem użytkowym służące do przechowywanie przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych.

Urządzenia budowlane – urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z  jego przeznaczeniem. W ich skład wchodzą przyłącza, urządzenia instalacyjne, przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Już wszystko jasne? Jeśli nie… czas na ponowną lekturę. Wiedza na pewno znajdzie swoje zastosowanie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje