Jesteś gotowy na potężną dawkę wiedzy? Zapoznaj się z kolejną częścią słowniczka budowlanego – niedługo już żaden termin nie będzie dla Ciebie zagadką.
Jeśli udało Ci się przyswoić pojęcia z pierwszej części słowniczka budowlanego, skup się – to jeszcze nie koniec lekcji! Przedstawiamy kolejne hasła, z którymi warto zapoznać się przed budową domu. Ta wiedza na pewno się przyda.
Antresola – to nazwa górnej części kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia.
Dokumentacja budowy – składają się na nią pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książka obmiarów.
Działka budowlana – zabudowana działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej, a także wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce
Inspektor nadzoru inwestorskiego – pełnoprawny uczestnik procesu budowlanego, musi posiadać uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, wiedzę techniczną oraz praktykę zawodową, która będzie dostosowana do poziomu skomplikowania robót budowlanych.
Kierownik budowy – osoba zarządzająca procesem realizacji budowy lub wykonywania robót budowlanych.
Kondygnacja nadziemna – górna powierzchnia stropu lub warstwy wyrównawczej podłogi na gruncie znajduje się w poziomie lub powyżej poziomu projektowanego lub urządzanego terenu (oraz wszystkie sytuowane nad nią kondygnacje).
Kondygnacja podziemna – więcej niż połowa wysokości w świetle, ze wszystkich stron budynku, znajduje się poniżej poziomu przylegającego do niego, projektowanego lub urządzonego terenu (oraz wszystkie sytuowane pod nią kondygnacje).
Pomieszczenie techniczne budynku – pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku.
Pomieszczenie gospodarcze w budynku – pomieszczenie znajdujące się poza lokalem użytkowym służące do przechowywanie przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych.
Urządzenia budowlane – urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. W ich skład wchodzą przyłącza, urządzenia instalacyjne, przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Już wszystko jasne? Jeśli nie… czas na ponowną lekturę. Wiedza na pewno znajdzie swoje zastosowanie.