Podobno pierwszy milion trzeba ukraść, a działkę budowlaną lub nieruchomość – jedynie kupić. O ile z tym milionem trudno dyskutować, o tyle ze sposobem nabycia nieruchomości śmiało można się nie zgodzić. Oto prawne formy nabycia działki lub nieruchomości – inne niż zakup. Poznaj definicję i dowiedz się, która z tych form dotyczy Ciebie.
Terminologia prawna bywa trudna. Właśnie dlatego teraz chcemy wytłumaczyć, jakie mamy prawne formy nabycia działki lub nieruchomości oraz czym one się charakteryzują.
Prawne formy nabycia działki lub nieruchomości
Zakup nieruchomości – definicja
Doskonale wiesz, jak wygląda zakup działki. Potrzebujesz do tego wymarzonej działki, na której zmieści się dom według wybranego projektu domu jednorodzinnego.
Nieruchomość lub działkę możesz kupić:
- bezpośrednio od właściciela, czyli bez doliczonej marży,
- z pomocą agencji obrotu nieruchomościami, z doliczoną marżą,
- na drodze licytacji komorniczej, czyli często za bardzo obniżonych cenach.
Zanim zdecydujesz się kupić działkę, pamiętaj, by w Wydziale Ksiąg Wieczystych sprawdzić, czy dana nieruchomość jest czysta pod względem prawnym (zrobisz to bez żadnego problemu). Co może się pod tym kryć? Na przykład prawo własności osób trzecich. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wiesz, że nie wydasz pieniędzy, które potem może być trudno odzyskać. Może się tak zdarzyć, gdy np. wybrana przez Ciebie działka jest przedmiotem sporu sądowego i w pewnym momencie zajmie ją komornik. Jawność ksiąg wieczystych sprawia, że nie możesz w takich sytuacjach bronić się niewiedzą.
Dodatkowo zakup nieruchomości musi być poparty aktem notarialnym.
Zasiedzenie – definicja
Zgodnie z paragrafem 1 artykułu 172 Kodeksu Cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeśli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Dodatkowo paragraf 2 tego artykułu doprecyzowuje, że po upływie 30 lat zasiedzenie ma miejsce, nawet jeśli posiadasz uzyskał posiadanie w złej wierze.
Aby zasiedzenie zostało uznane, musisz złożyć wniosek do sądu rejonowego – tego, pod który podlega nieruchomość. Opłata za takie świadczenie wynosi 2 000 zł.
Dziedziczenie – definicja
Dziedziczenie, wbrew pozorom, nie jest łatwą formą prawnego nabycia nieruchomości. Stronami w postępowaniu spadkowym jest zazwyczaj kilka osób, którzy (jeśli w testamencie nie zostało zapisane inaczej) dziedziczą w różnym stopniu, w zależności od pokrewieństwa.
Aby prawnie odziedziczyć nieruchomość, konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Ważna jest tu jednak zgoda wszystkich potencjalnych spadkobierców. Uzyskanie aktu, który potwierdza dziedziczność, przyspiesza przejęcie nieruchomości na własność.
Kolejny krok – dział spadku. Można go dokonać w sądzie lub u notariusza.
Darowizna – definicja
Darowizna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy jakiegoś daru, podarunku. Oznacza to, że darczyńca oddaje coś obdarowywanemu za darmo. Jednak także i darowiznę trzeba uregulować aktem notarialnym oraz złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym.
Jeśli więc np. chcesz przekazać nieruchomość swoim dzieciom, to… właśnie dowiedziałeś się, jak to zrobić.