Poznaj prawne formy nabycia działki lub nieruchomości.

Poznaj prawne formy nabycia działki lub nieruchomości.


Podobno pierwszy milion trzeba ukraść, a działkę budowlaną lub nieruchomość – jedynie kupić. O ile z tym milionem trudno dyskutować, o tyle ze sposobem nabycia nieruchomości śmiało można się nie zgodzić. Oto prawne formy nabycia działki lub nieruchomości – inne niż zakup. Poznaj definicję i dowiedz się, która z tych form dotyczy Ciebie.

Terminologia prawna bywa trudna. Właśnie dlatego teraz chcemy wytłumaczyć, jakie mamy prawne formy nabycia działki lub nieruchomości oraz czym one się charakteryzują.

Prawne formy nabycia działki lub nieruchomości

Zakup nieruchomości – definicja

Doskonale wiesz, jak wygląda zakup działki. Potrzebujesz do tego wymarzonej działki, na której zmieści się dom według wybranego projektu domu jednorodzinnego.

Nieruchomość lub działkę możesz kupić:

Zanim zdecydujesz się kupić działkę, pamiętaj, by w Wydziale Ksiąg Wieczystych sprawdzić, czy dana nieruchomość jest czysta pod względem prawnym (zrobisz to bez żadnego problemu). Co może się pod tym kryć? Na przykład prawo własności osób trzecich. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wiesz, że nie wydasz pieniędzy, które potem może być trudno odzyskać. Może się tak zdarzyć, gdy np. wybrana przez Ciebie działka jest przedmiotem sporu sądowego i w pewnym momencie zajmie ją komornik. Jawność ksiąg wieczystych sprawia, że nie możesz w takich sytuacjach bronić się niewiedzą.

Dodatkowo zakup nieruchomości musi być poparty aktem notarialnym.

Zasiedzenie – definicja

Zgodnie z paragrafem 1 artykułu 172 Kodeksu Cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeśli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Dodatkowo paragraf 2 tego artykułu doprecyzowuje, że po upływie 30 lat zasiedzenie ma miejsce, nawet jeśli posiadasz uzyskał posiadanie w złej wierze.

Aby zasiedzenie zostało uznane, musisz złożyć wniosek do sądu rejonowego – tego, pod który podlega nieruchomość. Opłata za takie świadczenie wynosi 2 000 zł.

Dziedziczenie – definicja

Dziedziczenie, wbrew pozorom, nie jest łatwą formą prawnego nabycia nieruchomości. Stronami w postępowaniu spadkowym jest zazwyczaj kilka osób, którzy (jeśli w testamencie nie zostało zapisane inaczej) dziedziczą w różnym stopniu, w zależności od pokrewieństwa.

Aby prawnie odziedziczyć nieruchomość, konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Ważna jest tu jednak zgoda wszystkich potencjalnych spadkobierców. Uzyskanie aktu, który potwierdza dziedziczność, przyspiesza przejęcie nieruchomości na własność.

Kolejny krok – dział spadku. Można go dokonać w sądzie lub u notariusza.

Darowizna – definicja

Darowizna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy jakiegoś daru, podarunku. Oznacza to, że darczyńca oddaje coś obdarowywanemu za darmo. Jednak także i darowiznę trzeba uregulować aktem notarialnym oraz złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym.

Jeśli więc np. chcesz przekazać nieruchomość swoim dzieciom, to… właśnie dowiedziałeś się, jak to zrobić.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!