Poznaj prawne formy nabycia działki lub nieruchomości

Poznaj prawne formy nabycia działki lub nieruchomości


Choć jedyna możliwa forma nabycia działki kojarzy nam się z jej zakupem, okazuje się, że dróg do wejścia w posiadanie gruntu bądź nieruchomości jest jeszcze kilka. Są to: dziedziczenie nieruchomości, zasiedzenie i darowizna. Sprawdź, czym się od siebie różnią i w jaki sposób je przeprowadzić.

Z tekstu dowiesz się:

Terminologia prawna bywa skomplikowana, zwłaszcza dla osób niemających na co dzień nic wspólnego z prawem. W tym tekście przychodzimy Ci więc z pomocą i tłumaczymy, jakie istnieją formy prawne nabycia działki lub nieruchomości oraz czym się one charakteryzują. Czytaj dalej, aby poznać niezbędne informacje na ten temat!

Jak kupić działkę krok po kroku?

Chociaż odpowiedź na pytanie, jak kupić działkę, jest zapewne prostsza od odpowiedzi na pytania o zasiedzenie, dziedziczenie czy darowiznę, warto wiedzieć, jak rozważnie przeprowadzić taką transakcję. Jeśli więc powoli rozglądasz się za odpowiednią działką, pamiętaj, że grunt lub nieruchomość możesz kupić:

Niezależnie od tego, na jakiej drodze zdecydujesz się nabyć działkę, pamiętaj, by w miejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych sprawdzić, czy dana nieruchomość jest „czysta” pod względem prawnym. Z jakimi problemami możesz się spotkać, jeśli tego nie zrobisz? Na przykład może się zdarzyć, że zakupisz działkę, która należy do innej osoby niż ta, za którą podaje się sprzedawca. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wiesz zatem, że na zakup nieruchomości nie wydasz pieniędzy, które potem może być trudno odzyskać. Może się tak zdarzyć, gdy np. wybrana przez Ciebie działka jest przedmiotem sporu sądowego. Jeśli w pewnym momencie zajmie ją komornik, nie będziesz mógł bronić się niewiedzą, skoro księgi wieczyste są jawne. Pamiętaj również, że zakup nieruchomości powinien być poparty aktem notarialnym.

Zasiedzenie nieruchomości – kiedy mamy z nim do czynienia?

Nieruchomość możesz także… zasiedzieć. Czym tak dokładniej jest zasiedzenie gruntu? Definicja tego zjawiska jest regulowania w kodeksie cywilnym. Mówi on, że posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem, nabywa jej własność, jeśli posiada nieruchomość bez przerwy od 20 lat, chyba że uzyskał ją w złej wierze. Po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, nawet jeśli pozyskał ją w złej wierze.

W takiej sytuacji konieczne jest jednak przeprowadzenie postępowania sądowego, co może zająć całkiem sporo czasu i wymagać zgromadzenia odpowiednich dowodów na potwierdzenie okresu zasiedzenia. Aby zasiedzenie zostało uznane, musisz złożyć wniosek do sądu rejonowego – tego, pod który podlega nieruchomość. Opłata za takie świadczenie wynosi 2000 zł.

Zobacz także: Architekt adaptujący – jaka jest jego rola w trakcie przygotowań do budowy domu?

Dziedziczenie nieruchomości – kiedy mamy z nim do czynienia?

Dziedziczenie nieruchomości, wbrew pozorom, nie jest najłatwiejszą formą nabycia nieruchomości. Stronami w postępowaniu spadkowym jest bowiem zazwyczaj kilka osób, które (jeśli w testamencie nie zostało zapisane inaczej) dziedziczą majątek w różnym stopniu, w zależności od pokrewieństwa.

Aby uzyskać prawo do nieruchomości na drodze dziedziczenia, konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca pobytu spadkobiercy i uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.

Można także udać się do notariusza w celu poświadczenia dziedziczenia. W takim wypadku w biurze notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy. Za sporządzenie standardowego aktu poświadczenia dziedziczenia płaci się maksymalnie 50 zł, do których należy doliczyć maksymalnie 100 zł za sporządzenie protokołu dziedziczenia. Warto się postarać o uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia, ponieważ znacznie przyspiesza to proces związany z przejęciem własności nieruchomości.

Po stwierdzeniu nabycia spadku albo uzyskaniu poświadczenia dziedziczenia należy dokonać działu spadku. Tej procedury również można dokonać przed sądem albo przed notariuszem. Również w tym przypadku zwrócenie się o pomoc do notariusza powoduje przyspieszenie procesu przepisywania własności nieruchomości.

Sprawdź także: Nowoczesny projekt domu – czyli jaki?

Darowizna działki budowlanej – na czym polega?

Darowizna działki, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy jakiegoś podarunku. Oznacza to, że darczyńca oddaje coś obdarowywanemu za darmo. Jednak także i darowiznę trzeba uregulować aktem notarialnym oraz złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym. Z punktu widzenia tego sposobu nabycia własności nieruchomości najważniejsze są kwestie podatkowe. Niezwykle istotne jest, by pamiętać o właściwym rozliczeniu się z urzędem skarbowym i zapłaceniu podatku od darowizny działki budowlanej.

Kwestie podatkowe w tym wypadku reguluje dokument z dnia 28 lipca 1983 roku – Ustawa o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2016.205). Zakłada ona złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie skarbowym. Z taką sytuacją będziesz mieć do czynienia np. wtedy, zechcesz przekazać w darowiźnie nieruchomość swojemu dziecku.

Niezależnie od tego, na jakiej drodze nabywasz grunt lub nieruchomość, warto zapoznać się z zasadami danej formy nabywania. W ten sposób możesz się uchronić przez ewentualnymi problemami.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje