Dach to zwieńczenie każdej inwestycji oraz jeden z jej najważniejszych elementów. Powinien być solidny i utrzymany w stylu całego domu. W zależności od tego, jaki jest dach – płaski czy pochyły, jego pokrycie będzie inne.
Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych jest dachówka i blacha trapezowa. Czy jednak na każdym dachu możesz położyć dowolny rodzaj pokrycia? Czym kierować się przy jego wyborze? Oto na co należy zwrócić uwagę.
- Dach a MZP
Jeśli szukasz odpowiedniej działki pod budowę domu, obowiązkowo zdobądź wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w urzędzie gminy lub starostwie w miejscowości, która Cię interesuje. MZP określa rodzaj zabudowy na danym terenie i może przewidywać, że dopuszczalne są dachy dwuspadowe o kacie nachylenia 35–45°. W takiej sytuacji nie możesz już np. zdecydować się na budowę domu z płaskim dachem. Dlatego najlepiej dużo wcześniej uzyskać informacje o rodzaju zabudowy dachu.
- Pokrycie dachu w projekcie domu
Jeśli już ustaliłeś, jaki rodzaj zabudowy jest dozwolony, pora, żebyś wybrał odpowiedni projekt domu. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest gotowy projekt domu – to sprawdzona przez innych inwestorów opcja, która nie ogranicza Twoich indywidualnych preferencji. Projekt może przewidywać wykończenie domu np. dachówką ceramiczną lub cementową czy blachą tytanowo-cynkową. Najczęściej wybieranym materiałem na dach okazuje się dachówka, dlatego w wielu projektach proponuje się ją jako wykończenie. Inwestor ma możliwość zmiany rodzaju pokrycia dachu oraz jego koloru.
- Nowoczesny czy tradycyjny?
To, jaki będzie dach Twojego domu, określa wygląd całej inwestycji. Możesz zdecydować się na dach płaski (stropodach) lub nachylony pod kątem.
Sprawdź, jaki powinien być kąt nachylenia dachu tutaj: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jaki-powinien-byc-kat-nachylenia-dachu/
Dach płaski – zalety:
- nowoczesne i oryginalne rozwiązanie
- możesz na nim urządzić taras lub ogród czy też postawić kolektory słoneczne
- idealny w wietrznych regionach
- prosty i tańszy w budowie niż dach stromy
Dach płaski – wady:
- wymaga bardzo sprawnego systemu odprowadzania wody
- obciążenie śniegiem – konieczność odśnieżania zimą
Dach stromy – zalety:
- efektowny
- najpopularniejszy rodzaj dachu w domach jednorodzinnych
- nie wymaga odśnieżania zimą – śnieg spływa z dachu samoczynnie
Dach stromy – wady:
- w przypadku silnych wichur pokrycie dachu stromego może być narażone na uszkodzenie lub zerwanie
- im więcej skosów lub załamań, tym konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana, a przez to droższa w wykonaniu.
- Dostępne pokrycia dachowe
Na dachu można położyć trwałą i elegancką dachówkę ceramiczną lub lżejszą i tańszą wersję – dachówkę cementową. Ponadto dostępne są blachy lub blachodachówki, gonty bitumiczne i strzechy.
- Rodzaj dachu a jego pokrycie
Zgodnie z Polską Normą PN-89/B-02361Pochylenie połaci dachowych określone są rodzaje pokryć dachowych, które należy stosować w zależności od kąta nachylenia dachu. Dachówkę cementową można kłaść na dachu o min. kącie nachylenia 10° do maks. 90°. Blacha stalowa lub aluminiowa sprawdzi się na dachu o kącie nachylenia od 3° do 90°, natomiast gonty bitumiczne nadają się do zastosowania na dachu o kącie nachylenia od 12° do 75°. Ceramiczną dachówkę typu holenderka kładzie się na dachu od 11° do 50°.
Pamiętaj! Wybierając pokrycie dachu, kieruj się nie tylko względami estetycznymi i kosztem materiałów, lecz także obowiązującym planem MZP. Zwróć uwagę na to, jaki rodzaj dachu, a co za tym idzie i wykończenie, przewiduje wybrany przez Ciebie gotowy projekt domu.