Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Pokrycie dachowe – jakie wybrać?


Dach to zwieńczenie każdej inwestycji oraz jeden z jej najważniejszych elementów. Powinien być solidny i utrzymany w stylu całego domu. W zależności od tego, jaki jest dach – płaski czy pochyły, jego pokrycie będzie inne.

Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych jest dachówka i blacha trapezowa. Czy jednak na każdym dachu możesz położyć dowolny rodzaj pokrycia? Czym kierować się przy jego wyborze? Oto na co należy zwrócić uwagę.

  1. Dach a MZP

Jeśli szukasz odpowiedniej działki pod budowę domu, obowiązkowo zdobądź wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w urzędzie gminy lub starostwie w miejscowości, która Cię interesuje. MZP określa rodzaj zabudowy na danym terenie i może przewidywać, że dopuszczalne są dachy dwuspadowe o kacie nachylenia 35–45°. W takiej sytuacji nie możesz już np. zdecydować się na budowę domu z płaskim dachem. Dlatego najlepiej dużo wcześniej uzyskać informacje o rodzaju zabudowy dachu.

  1. Pokrycie dachu w projekcie domu

Jeśli już ustaliłeś, jaki rodzaj zabudowy jest dozwolony, pora, żebyś wybrał odpowiedni projekt domu. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest gotowy projekt domu – to sprawdzona przez innych inwestorów opcja, która nie ogranicza Twoich indywidualnych preferencji. Projekt może przewidywać wykończenie domu np. dachówką ceramiczną lub cementową czy blachą tytanowo-cynkową. Najczęściej wybieranym materiałem na dach okazuje się dachówka, dlatego w wielu projektach proponuje się ją jako wykończenie. Inwestor ma możliwość zmiany rodzaju pokrycia dachu oraz jego koloru.

  1. Nowoczesny czy tradycyjny?

To, jaki będzie dach Twojego domu, określa wygląd całej inwestycji. Możesz zdecydować się na dach płaski (stropodach) lub nachylony pod kątem.

Sprawdź, jaki powinien być kąt nachylenia dachu tutaj: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jaki-powinien-byc-kat-nachylenia-dachu/

Dach płaski – zalety:

Dach płaski – wady:

Dach stromy – zalety:

Dach stromy – wady:

  1. Dostępne pokrycia dachowe

Na dachu można położyć trwałą i elegancką dachówkę ceramiczną lub lżejszą i tańszą wersję – dachówkę cementową. Ponadto dostępne są blachy lub blachodachówki, gonty bitumiczne i strzechy.

  1. Rodzaj dachu a jego pokrycie

Zgodnie z Polską Normą PN-89/B-02361Pochylenie połaci dachowych określone są rodzaje pokryć dachowych, które należy stosować w zależności od kąta nachylenia dachu. Dachówkę cementową można kłaść na dachu o min. kącie nachylenia 10° do maks. 90°. Blacha stalowa lub aluminiowa sprawdzi się na dachu o kącie nachylenia od 3° do 90°, natomiast gonty bitumiczne nadają się do zastosowania na dachu o kącie nachylenia od 12° do 75°. Ceramiczną dachówkę typu holenderka kładzie się na dachu od 11° do 50°.

Pamiętaj! Wybierając pokrycie dachu, kieruj się nie tylko względami estetycznymi i kosztem materiałów, lecz także obowiązującym planem MZP. Zwróć uwagę na to, jaki rodzaj dachu, a co za tym idzie i wykończenie, przewiduje wybrany przez Ciebie gotowy projekt domu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).