Organizacja placu budowy jesienią i zimą – jak zabezpieczyć teren?

Organizacja placu budowy jesienią i zimą – jak zabezpieczyć teren?


Choć jesienią i zimą wielu inwestorów nadal wykonuje prace budowlane, niektórzy rezygnują ze stawiania fundamentów czy przeprowadzania ostatnich etapów prac i kontynuują roboty dopiero wiosną. Jeśli Ty również postanowisz wstrzymać realizację projektu domu w okresie jesienno-zimowym, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu placu. Zobacz, co zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także bez przeszkód wznowić prace wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni.

Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy bez względu na porę roku jest obowiązkiem każdego, kto rozpoczyna prace na działce. Wymaga tego Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie przepisów BHP i przepisów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Co wynika z tych przepisów? Jakie środki zapobiegawcze warto zastosować?

Po pierwsze – prawidłowe ogrodzenie terenu i zabezpieczenie prac ziemnych

Działka budowlana, na której trwają prace, musi być ogrodzona w taki sposób, aby nie dostały się do niej osoby z zewnątrz. Zgodnie z przepisami plac budowy trzeba zabezpieczyć płotem o wysokości przynamniej 1,5 m lub – jeśli nie ma możliwości montażu ogrodzenia – oznaczyć go widocznymi tablicami. Warto mieć także na uwadze, że o płot nie można opierać żadnych materiałów budowlanych. Szczegółowe informacje o ogrodzeniu placu budowy znajdziesz tutaj.

Odpowiedniego ogrodzenia wymagają również wszystkie prace w gruncie. Jeśli chcesz zostawić do wiosny dół przygotowany pod fundamenty, sprawdź jego głębokość. Wszystkie wgłębienia mające powyżej 1 m muszą być zabezpieczone balustradą o wysokości 1,1 m.

Przy wstrzymanej na sezon jesienno-zimowy pracy powinieneś brać pod uwagę także przyszłe roztopy. Zmarznięta przez grudzień i styczeń gleba na początku wiosny stanie się coraz wilgotniejsza przez topniejący śnieg i deszcze. Aby zapobiec zbyt dużemu gromadzeniu się wody we wgłębieniach, wykop wokół nich odpływy. Doły pod fundamenty przykryj także słomianymi matami lub warstwami styropianu.

Po drugie – zabezpieczenie fundamentów i materiałów budowlanych

Jeśli budowa została wstrzymana tuż po przygotowaniu fundamentów, należy ochronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zamarzający, a następnie topniejący grunt może spowodować, że podłogi fundamentowe przesuną się lub pękną. Aby do tego nie dopuścić, potrzebna będzie dodatkowa osłona przed chłodem. Jak ją wykonać? Wykorzystaj:

Przed przemarzaniem i pękaniem musisz zabezpieczyć także materiały budowlane. Te, które jesteś w stanie przenieść, powinny trafić do ogrzewanego i suchego miejsca. Nie zostawiaj farb, cementu czy niezaimpregnowanych desek w kontenerze budowlanym. Zimą panują w nim niemal takie same warunki jak na zewnętrz. Materiały, które zdecydujesz się zostawić na placu budowy (cegły czy kostki) przykryj brezentem lub folią budowlaną.

Po trzecie – zabezpieczenie dachu, drzwi i okien

Prace wstrzymane przed doprowadzeniem budynku do stanu surowego wymagają zabezpieczenia wnętrza konstrukcji. Jeśli nie ułożyłeś jeszcze dachu ani więźby, koniecznie osłoń dom od góry za pomocą desek lub płyt wodoodpornych.

Podobna ochrona będzie Ci potrzebna, jeśli nie masz jeszcze drzwi i okien. Niezamontowanie szczelnej i grubej folii bądź desek w otworach przygotowanych do montażu okien i drzwi sprawi, że do środka dostanie się deszcz i śnieg. Wilgoć może uszkodzić elementy wewnętrzne budynku.

Po czwarte – przewidywanie skutków zimy

Cała organizacja placu budowy w grudniu ma na celu zabezpieczenie konstrukcji czy gruntu przed skutkami zimy. Aby jeszcze bardziej ograniczyć wpływ niskich temperatur, mrozów czy suchego wiatru, w trakcie realizacji projektu budowlanego wykorzystuj zawsze materiały mrozoodporne.

Jak jeszcze zabezpieczyć budynek przed mrozem? Co zrobić, jeśli chcesz kontynuować budowę zimą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w e-booku Budowa domu zimą przygotowanym przez pracownię projektową Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!