Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?


Planujesz wyjazd na urlop i chcesz być spokojny o swój majątek? Boisz się włamania
i kradzieży? Możesz zabezpieczyć dom przed złodziejami na różne sposoby. Sprawdź, które z nich są najskuteczniejsze.

Większość zgłoszeń na policję dotyczy mało wyrafinowanych prób włamania. Z reguły złodzieje obserwują dom i wykorzystują dłuższą nieobecność właścicieli. Najczęściej usiłują dostać się do środka, forsując okna, drzwi balkonowe i wejściowe. Na wzmocnieniu tych elementów powinieneś więc skupić się w pierwszej kolejności. Pamiętaj jednak, by poziom zabezpieczeń w całym domu był podobny – przestępcy wybierają bowiem najsłabsze elementy.

Drzwi antywłamaniowe

Tradycyjne drzwi – wbrew pozorom – są dość łatwe do sforsowania. Dlatego też warto zamontować system antywłamaniowy. To wydatek rzędu 2 tysięcy zł, jednak jest to opłacalna inwestycja, bezpośrednio wpływająca na bezpieczeństwo domu.

Drzwi antywłamaniowe mają wzmocnione ościeżnice, zawiasy i samo skrzydło. Ich wnętrze składa się ze stalowej ramy lub konstrukcji z żelaznych prętów. Wyposażone są dodatkowo
w specjalne bolce od strony zawiasów.

Ważnym elementem są także same zamki – najlepszym wyborem będą te z mechanizmami wielozastawkowymi i zapadkowymi, z dołączonymi kluczami cylindrycznymi lub płaskimi. W takim przypadku otwarcie mechanizmu bez oryginalnego klucza jest bardzo trudne. Warto wybierać zamki atestowane i postawić na jakość, a nie na ilość. Wbrew pozorom montowanie dużej liczby mechanizmów nie poprawia bezpieczeństwa, ale osłabia konstrukcję drzwi.

Zabezpieczenie okna – rolety czy kraty?

Zgodnie z danymi policji aż 80% włamań dokonywanych jest przez okno. Złodzieje najczęściej wybijają szyby, wpychają do wnętrza całe skrzydło lub po prostu wyważają uchylone przez właścicieli okno. Pamiętaj, że nawet niewielka szczelina ułatwia włamywaczom zadanie – wyjeżdżając na urlop, sprawdź więc, czy nie zostawiłeś otwartego lufciku.

Jak jednak wzmocnić samą konstrukcję okna? Dawniej najczęściej wybieranym sposobem było montowanie krat. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – metalowe pręty zaciemniają pomieszczenia i odcinają drogę ucieczki w przypadku pożaru. Coraz popularniejsze stają się więc zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Składają się z aluminiowego pancerza, kasety
i wzmocnionych profili. Można sterować nimi ręcznie lub przy pomocy pilota. Poza zapewnianiem bezpieczeństwa, posiadają także szereg innych funkcji – chronią przed zimnem, gorącem, nadmiernym hałasem i wścibskim wzrokiem przechodniów. Tego typu rolety to koszt około 150-180 zł za metr kwadratowy.

Warto zainwestować także w antywłamaniowe okucia ramy i wzmocnione specjalną folią, trudne do zbicia szyby.

Alarm i monitoring – dom pod stałym nadzorem

Najprostsze systemy antywłamaniowe składają się z czujników przy drzwiach i oknach. Naruszenie przestrzeni uruchamia alarm, a informacja o włamaniu zostaje przekazana właścicielom oraz agencji ochrony. Najczęściej już sam sygnał dźwiękowy wystarczy, by spłoszyć złodziei.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie monitoringu. Możesz wybrać opcję oferowaną przez firmę ochroniarską lub samodzielnie zainstalować odpowiedni system. Kamery zamontowane w wybranych punktach przez cały czas rejestrują to, co dzieje się
w domu i jego bezpośrednim otoczeniu. Dzięki połączeniu internetowemu możesz na bieżąco sprawdzać sytuację na swoim smartfonie. Warto też zamontować kilka niewielkich kamer wyposażonych w czujnik ruchu – w razie włamania zarejestrują wizerunek przestępcy i pomogą w jego późniejszej identyfikacji.

Niekiedy już sam widok kamer odstrasza złodziei. Dlatego też wiele osób decyduje się na zamontowanie w widocznych miejscach kilku atrap.

Nowoczesne systemy inteligentnego sterowania

Na rynku dostępnych jest kilka systemów, pozwalających na automatyczne włączanie
i wyłączanie światła w wybranych pomieszczeniach i o określonych porach
. Pozwala to imitować obecność lokatorów, a tym samy zmylić włamywaczy obserwujących dom. Jest to jednak jedynie rozwiązanie wspomagające zabezpieczenia mechaniczne, takie jak drzwi antywłamaniowe czy rolety. Koszt tego typu systemu wynosi nawet 10 tysięcy złotych – warto zdecydować się na niego głównie wtedy, gdy tworzysz inteligentny dom i mechanizm ten będzie jednym z elementów większego planu.

Dom to Twoja twierdza. Warto więc szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo, by w pełni cieszyć się wypoczynkiem. Żaden system nie zastąpi jednak rozsądku – przed wyjazdem sprawdź więc, czy na pewno uruchomiłeś alarm i zamknąłeś drzwi oraz okna. Poproś także sąsiadów, by zwrócili uwagę na ewentualne podejrzane sytuacje.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje