Porady i wskazówki prawne dotyczące budowy ogrodzenia na działce

Porady i wskazówki prawne dotyczące budowy ogrodzenia na działce


Rozpocząłeś budowę domu i chciałbyś zamontować na swojej działce ogrodzenie? Nie wiesz, jakie przepisy regulują kwestie rozmieszczenia płotów i siatek? Sprawdź, jakie działania musisz podjąć oraz na co uważać, kiedy stawiasz ogrodzenie.

1.Zabezpieczenie działki budowlanej

Jeżeli na Twoim terenie trwa budowa, możesz zabezpieczyć działkę siatką lub ogrodzeniem. Pamiętaj jednak, że postawienie ogrodzenia, które ma być ochroną przed wejściem na teren prac, powinno być w pełni finansowane przez Ciebie i znajdować się tylko na Twojej działce. Nie może być ulokowane równo na granicy dwóch działek, chyba że sąsiad wyrazi na to zgodę.

2. Przepisy dotyczące budowy ogrodzenia

Ogrodzenia nie wymagają pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach potrzebne jest zgłoszenie polegające na zawiadomieniu starostwa o planowym wykonaniu płotu.

Zgłoszenie dotyczy:

Zgłoszenie należy złożyć minimum 30 dni przed rozpoczęciem robót. W tym czasie starosta może nie zgodzić się na postawienie ogrodzenia, np. gdy według niego płot narusza założenia miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Poza oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane zgłoszenie powinno zawierać:

Czasami urząd wymaga także przedstawienia szkiców projektu. Jako inwestor możesz wykonać je samodzielnie; nie musisz tego zadania zlecać architektowi.

Budowę należy rozpocząć w trakcie 2 lat od wyznaczonego terminu. Po tym czasie będziesz musiał rozpocząć cały proces od nowa.

3. Wymogi techniczne ogrodzenia

Przed wyborem ogrodzenia powinieneś się zapoznać ze wszystkimi wymogami dotyczącymi technicznych aspektów ogrodzenia:

Pamiętaj:

4. Ogrodzenie a działka sąsiada

Zgodnie z artykułem 154 Kodeksu cywilnego: domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Obowiązek wspólnego opłacania remontów i napraw nie dotyczy kosztów wybudowania nowego ogrodzenia. Jeżeli więc twój sąsiad nie jest zainteresowany postawieniem płotu, nie masz podstawy prawnej do obciążenia go kosztami.

Możesz jednak spróbować ustalić z sąsiadem podział finansowania ogrodzenia. Pamiętaj jednak, jeżeli to Ty wychodzisz z inicjatywą i Tobie zależy na zbudowaniu płotu, możliwe, że będziesz musiał wykonać wszystko samodzielnie. Jeśli Twój sąsiad nie wyrazi zgody na postawienie ogrodzenia na granicy dwóch działek, powinieneś umieścić płot na swoim terenie.

5. Ogrodzenie od strony ulicy

Jeżeli twoja działka znajduje się przy ulicy, ogrodzenie nie może przekraczać linii Twojego terenu. Zanim jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie prac, sprawdź, jak wygląda miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że planowane jest poszerzenie chodnika i ulicy, w związku czym będziesz musiał przesunąć swoje ogrodzenie.

Jeżeli masz wątpliwości, jak przebiega twoja działka, zleć geodecie wznowienie znaków granicznych.

Jeśli jesteś na etapie planowania swojego wymarzonego domu z pięknym ogrodzeniem, wejdź na stronę www.dobredomy.pl i znajdź najlepszy projekt.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje