Lato to idealna pora na rozpoczęcie budowy domu. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprawiają, że stawianie domu zajmuje mniej czasu i nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń od mrozu. Co jednak w sytuacji, gdy temperatura jest zbyt wysoka, a stopień nasłonecznienia zbyt duży? W efekcie mogą pojawić się problemy z niektórymi materiałami budowlanymi. Zobacz, jak zabezpieczyć beton przed pękaniem i jak przechowywać produkty potrzebne do budowy domu.
Wysychający beton i składowane materiały budowlane są najbardziej narażone na negatywne działanie wysokiej temperatury i słońca. Latem, gdy termometry pokazują nawet blisko 40°C, konieczne jest więc stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, a także pamiętanie o pewnych , dzięki którym materiały nie utracą swoich pierwotnych właściwości.
Jak zabezpieczyć beton przed pękaniem?
Aby beton nie niszczył się w trakcie bardzo gorących dni, możesz go zabezpieczyć na kilka skutecznych sposobów. Zobacz, który z nich najlepiej sprawdzi się w trakcie budowy Twojego domu.
- Pielęgnacja na mokro
To bardzo prosta metoda, dzięki której beton nie będzie gwałtownie wysychał pod wpływem słońca. Sposób ten polega na polewaniu betonu wodą. Najważniejsze jest to, aby strumień wody był bardzo delikatny i rozproszony. Nie stosuj także bardzo zimnej wody – duża różnica temperatur może sprawić, że beton zacznie pękać jeszcze szybciej.
- Materiały chłonne
Drugie rozwiązanie także jest bardzo łatwe do zastosowania, wymaga jednak stosowania dodatkowych materiałów. Metoda ta polega na przykryciu schnącego betonu matą lub włókniną, która będzie blokowała dostęp promieni słonecznych do betonu.
- Powłoki uniemożliwiające oddawanie wody
W tym wypadku zamiast mat i włóknin stosuje się folię polietylenową, która całkowicie zatrzymuje parującą w betonie wodę. Oprócz folii możesz także rozpylić powłokę chemiczną na bazie żywicy lub parafiny. Musisz się jednak liczyć z tym, że rozprowadzony materiał może później utrudniać np. równomierne położenie farby.
Jak przechowywać materiały budowlane?
Wszystkie materiały budowlane powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie były narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Dotyczy to zarówno bardzo dużych mrozów, jak i upalnych, letnich dni. Wszystkie produkty powinno się więc przechowywać w opakowaniach od producenta oraz w zamkniętych i zadaszonych pomieszczeniach.
Najczęstsze błędy dotyczące przechowywania materiałów budowlanych dotyczą:
- niezaimpregnowanego drewna – wystawione na działanie promieni słonecznych może zmienić swoją barwę, a nawet zwiększyć swoją objętość,
- betonu w paczkach – pozostawiony latem na zewnątrz może później źle reagować z wodą,
- pianek poliuretanowych – pod wpływem ciepła mogą one stracić swoje właściwości pomagające w uszczelnianiu okien i drzwi.
W trakcie budowy domu latem zastanów się też, jak ochronić swój dom przed wysoką temperaturą. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.