Bonie to popularny sposób na ozdobienie zewnętrznej elewacji. Moda na takie dekoracje fasad powraca, a dzięki nowym technologiom niemal każdy może ozdobić swój dom tym sposobem. Podpowiadamy, jak zrobić bonie na elewacji.
Poprzeczne żłobienia w elewacji budynku, które nadają bryle przestrzeni, nazywamy boniami. Jest to świetny sposób na wyróżnienie swojego domu na tle podobnych projektów. Tym prostym sposobem można przywrócić blask starej elewacji, ale także nadać unikatowy wyraz nowoczesnemu budynkowi. Bonie mogą wyglądać dobrze na każdym budynku, ale muszą zostać odpowiednio przygotowane.
Metoda na bonie – wycinanie rowków w nowej elewacji
Efektowne bonie można zrobić na wiele sposobów. Najstarszą i najpopularniejszą metodą jest wycinanie rowków w elewacji za pomocą specjalnego narzędzia. Na świeżo ułożonym styropianie oznacza się linie, a następnie wycina je lub wytapia za pomocą specjalnego narzędzia. To bardzo prosta w zastosowaniu, a jednocześnie efektywna metoda. Ma jednak wadę – może zostać wykonana tylko na nieotynkowanej elewacji, czyli na nowo powstałym domu lub podczas całkowitej wymiany elewacji w starym budynku. Należy jednak uważać na głębokość boni. Zbyt głębokie wycięcia pogarszają izolacyjność ściany, co może podwyższyć współczynnik przenikania ciepła przez ścianę nawet o kilkanaście procent.
Gotowe bonie przyklejane
Na rynku dostępne są też gotowe bonie. Tworzą je specjalne kształtki, które doskonale naśladują bonie. Wykonuje się je z twardego styropianu ukształtowanego w formie wtryskowej, dzięki czemu są równe i powtarzalne. Utwardza się je żywicą epoksydową, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na uderzenia. Takie płyty są niezwykle łatwe do zamontowania i można je przykleić do niemal każdej powierzchni, nawet do tynku. Oznacza to, że sprawdzą się zarówno na nowym, jak starym budynku. Przykleja się je za pomocą specjalnego kleju, a ich układanie przypomina układanie płytek ceramicznych. Po ułożeniu wystarczy otynkować całość i cieszyć się niezwykle efektowną elewacją budynku. Dodatkowo można oszukać wzrok i stworzyć wrażenie większej głębi boni. W tym celu wystarczy odsłoniętą powierzchnię pomalować ciemniejszym odcieniem koloru użytego na elewacji.