Jak zrobić bonie?

Jak zrobić bonie?


Bonie to popularny sposób na ozdobienie zewnętrznej elewacji. Moda na takie dekoracje fasad powraca, a dzięki nowym technologiom niemal każdy może ozdobić swój dom tym sposobem. Podpowiadamy, jak zrobić bonie na elewacji.

Poprzeczne żłobienia w elewacji budynku, które nadają bryle przestrzeni, nazywamy boniami. Jest to świetny sposób na wyróżnienie swojego domu na tle podobnych projektów. Tym prostym sposobem można przywrócić blask starej elewacji, ale także nadać unikatowy wyraz nowoczesnemu budynkowi. Bonie mogą wyglądać dobrze na każdym budynku, ale muszą zostać odpowiednio przygotowane.

Metoda na bonie – wycinanie rowków w nowej elewacji

Efektowne bonie można zrobić na wiele sposobów. Najstarszą i najpopularniejszą metodą jest wycinanie rowków w elewacji za pomocą specjalnego narzędzia. Na świeżo ułożonym styropianie oznacza się linie, a następnie wycina je lub wytapia za pomocą specjalnego narzędzia. To bardzo prosta w zastosowaniu, a jednocześnie efektywna metoda. Ma jednak wadę – może zostać wykonana tylko na nieotynkowanej elewacji, czyli na nowo powstałym domu lub podczas całkowitej wymiany elewacji w starym budynku. Należy jednak uważać na głębokość boni. Zbyt głębokie wycięcia pogarszają izolacyjność ściany, co może podwyższyć współczynnik przenikania ciepła przez ścianę nawet o kilkanaście procent.

Gotowe bonie przyklejane

Na rynku dostępne są też gotowe bonie. Tworzą je specjalne kształtki, które doskonale naśladują bonie. Wykonuje się je z twardego styropianu ukształtowanego w formie wtryskowej, dzięki czemu są równe i powtarzalne. Utwardza się je żywicą epoksydową, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na uderzenia. Takie płyty są niezwykle łatwe do zamontowania i można je przykleić do niemal każdej powierzchni, nawet do tynku. Oznacza to, że sprawdzą się zarówno na nowym, jak starym budynku. Przykleja się je za pomocą specjalnego kleju, a ich układanie przypomina układanie płytek ceramicznych. Po ułożeniu wystarczy otynkować całość i cieszyć się niezwykle efektowną elewacją budynku. Dodatkowo można oszukać wzrok i stworzyć wrażenie większej głębi boni. W tym celu wystarczy odsłoniętą powierzchnię pomalować ciemniejszym odcieniem koloru użytego na elewacji.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).