Balkony są bardzo pożądanym elementem w projektach domów. W końcu skoro udało się wyrwać z małego mieszkania w bloku, to czemu nie wykorzystać dostępu do własnego ogrodu i nie wybrać projektu domu z balkonem?
Podczas wyboru projektu ważne jest, abyś świadomie zdecydował się na konkretne rozwiązania budowlane i architektoniczne. Nie chodzi tu jedynie o rozmieszczenie pomieszczeń czy wybór materiałów. Znaczenie mają także uwzględnione w projekcie balkony – o czym dość często się zapomina. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w projektach domu z balkonem oraz których błędów unikać.
Balkon – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Nie jest to niezbędny element w projekcie domu, spokojnie poradzisz sobie bez niego, ale… balkon powiększa powierzchnię użytkową, ułatwia dostęp do świeżego powietrza, a wiosną oraz latem możesz na nim suszyć ubrania i wietrzyć pościel.
Wszystko to jest istotne np. w kontekście odpoczynku oraz regeneracji sił. Pracując na pełen etat i prowadząc dom, nie zawsze masz czas na relaks. Balkon przyda się każdej zapracowanej osobie, która ceni kontakt z naturą – w końcu można odetchnąć pełną piersią i ukoić wzrok dzięki otaczającej dom zieleni.
Dobrym rozwiązaniem jest także taras. Zwróć zatem uwagę na projekty domów z tarasem, a z poradnika Dobrych Domów dowiesz się, jak wybudować taras na gruncie.
O czym pamiętać podczas budowania balkonu?
Balkonem nazywamy płytę wysuniętą przed lico ściany domu oraz połączoną z budynkiem. Do stworzenia tej przestrzeni możesz użyć drewna oraz stali. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak żelbeton, dzięki któremu zarówno Ty (jako przyszły mieszkaniec), jak i architekt możecie pozwolić sobie na nieco bardziej rozbudowane pomysły architektoniczne.
W projekcie można uwzględnić balkon prosty lub łukowy. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni oraz planowanej wielkości balkonu. Pamiętaj też, że minimalna dopuszczalna grubość płyty to 8 cm. Górna granica nie jest ściśle określona, ale przyjmuje się, że jest to ok. 20 cm. Natomiast szerokość balkonu nie powinna przekraczać 2 metrów. Zwróć również uwagę na dobór zbrojenia oraz sposób mocowania. Najczęściej wykorzystuje się dwie metody:
- Wspornikową – wykorzystującą żelbetonową płytę będącą przedłużeniem stropu nad parterem lub piętrem. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie, ponieważ taka płyta narażona jest na szybkie niszczenie. Z jej powodu zwykle tworzą się duże mostki termiczne w zewnętrznej ścianie budynku.
W przypadku balkonu wspornikowego trudniejsza jest także izolacja cieplna – należy bowiem zrobić ją w taki sposób, by wilgoć z balkonu nie docierała do domu, a ocieplenie stanowiło całość z warstwą ochronną budynku.
Balkony wykonane tą metodą są również bardziej narażone na korozję zbrojenia płyty.
- Podpartą – wykorzystująca słupy do podparcia. Dzięki temu balkon dopełnia bryłę zewnętrzną, a odpowiednio zlokalizowany zapewnia prawidłowe oświetlenie wnętrz. Ta metoda jest dużo bezpieczniejsza, choć też nieco droższa. Słupy podpierające płytę z żelbetonu sprawiają, że konstrukcja jest stabilniejsza, a środek ciężkości odpowiednio umiejscowiony. Podparcie pozwala także na zwiększenie powierzchni balkonu, co może stanowić świetną alternatywę dla tarasu – np. gdy działka jest zbyt wąska.
Tutaj zobaczysz projekty domów, które sprawdzą się na wąskiej działce.
Balkon – o czym pamiętać po zamontowaniu płyty?
Sam montaż płyty (niezależnie od wybranej metody) jest dopiero początkiem. Na uzyskanej dzięki niej płaszczyźnie nośnej należy ułożyć izolację cieplną oraz przeciwwilgociową. Następnym etapem jest wykonanie posadzki. Tu najlepiej sprawdzą się materiały mrozoodporne – np. płytki gresowe, które nie chłoną wilgoci, nie pęcznieją i nie pękają z powodu gwałtownych zmian temperatur. Nie bez znaczenia są także ich właściwości antypoślizgowe – bardzo przydatne zimą.
Ważnym elementem konstrukcji balkonu jest również balustrada. Jej wysokość określają przepisy budowlane i wynosi ona w budynkach jednorodzinnych: 90 cm, a w budynkach wielorodzinnych: 110 cm.
Rodzaje drewnianych balkonów
Z uwagi na niesłabnącą popularność drewna jest ono wykorzystywane do wykańczania oraz budowy wielu elementów, w tym również balkonów. Drewniane balkony mogą przyjmować dwie formy. Albo są dostosowane do konstrukcji obiektu (np. drewnianych domów z bali) i stanowią jego integralną część, albo żelbetonowe płyty są jedynie wykańczane drewnianą posadzką lub płytkami gresowymi inspirowanymi kolorem oraz fakturą naturalnego drewna.
Drewniany balkon możesz podeprzeć drewnianymi belkami. Dzięki temu rozwiążesz problem mostków termicznych. Drewno ma bowiem niższy współczynnik ciepła od tego charakteryzującego cegły czy beton.
Zanim zaczniesz budowę domu, dowiedz się też, od czego zależy komfort cieplny budynku. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj.