Odpowiednia izolacja ścian, fundamentów i dachu to dopiero początek. Przed nastaniem mrozów warto zatroszczyć się o dodatkowe uszczelnienie i zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych domu. Podpowiadamy, co zrobić jeszcze w okresie jesiennym, by zimą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie!
Niemal połowa wydatków związana z eksploatacją domu w czasie zimy może być związana z ogrzewaniem. Dlatego też warto zadbać o dokładne zabezpieczenie konstrukcji budynku przed zimnem. Pamiętaj jednak, by nie czekać do nastania mrozów, lecz zająć się tym odpowiednio wcześniej!
1. Sprawdź szczelność okien i drzwi
Przez drzwi i okna ucieka najwięcej ciepła, dlatego należy zatroszczyć się o ich szczelność. Przepływ powietrza powinien być zachowany (przede wszystkim po to, aby zagwarantować sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej), nie można jednak dopuścić do sytuacji, kiedy po domu przy zamkniętych oknach i drzwiach zewnętrznych „hula wiatr”.
Podczas eksploatacji okien i drzwi często dochodzi do lekkiego poluzowania zawiasów. Powstałe szczeliny można usunąć:
- dzięki wyregulowaniu położenia i dociskowi skrzydeł względem ramy,
- dzięki uszczelnieniu skrzydeł specjalnymi uszczelkami samoprzylepnymi.
Dużo większy problemem stanowi nieszczelność spowodowana nieprawidłowym montażem drzwi i okien w konstrukcji muru. Sprawdź, jak unikać tego typu błędów.
2. Zadbaj o rynny
Rynny zabezpieczają budynek przed zawilgoceniem i pękaniem ścian. Przed zimą należy więc sprawdzić szczelność i drożność rynien, a przede wszystkim – usunąć zalegające liście, gałęzie i piasek. Tego typu zatory zimą mogą doprowadzić do powstania zmarzliny, a w efekcie – nawet do rozsadzenia rynien.
3. Sprawdź stan techniczny przewodów kominowych
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego kominiarz powinien sprawdzić, czy przewody kominowe są drożne. Raz w roku warto dodatkowo przeczyścić komin z zalegającej sadzy i popiołu. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegnie nawrotom dymu do mieszkania.
Zobacz, jak prawidłowo zbudować komin.
4. Zrób przegląd instalacji grzewczych
Przed nastaniem mrozów trzeba nie tylko zgromadzić zapasy opału, lecz także sprawdzić stan pieca – wyczyścić go i usunąć ewentualne usterki. Warto pamiętać także o odpowietrzeniu kaloryferów. Instalacja powinna być w pełni sprawna, by zimą zapewnić optymalną temperaturę wewnątrz domu. Co więcej – usterki instalacji grzewczej mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia domowników, są bowiem najczęstszą przyczyną zaczadzeń.
5. Zabezpiecz rury
Zimą wzrasta liczba awarii wodociągów, spowodowanych pękającymi rurami. Zalegająca w nich woda pod wpływem ujemnych temperatur zamarza, zwiększa swoją objętość i doprowadzają do uszkodzenia instalacji. Jeszcze jesienią warto więc dodatkowo ocieplić domową instalację wodociągową za pomocą syntetycznych otulin.
Ważne również, by przed zimą odłączyć wszystkie zewnętrzne ujęcia wody, w tym węże ogrodowe.
6. Zadbaj o dach
Konstrukcja dachu stanowi ważny element izolacji cieplnej domu (sprawdź, jakich błędów nie popełniać przy budowie dachu). Każda nieszczelność na jego powierzchni to znaczna strata ciepła oraz ryzyko, że do wnętrza budynku zacznie przedostawać się woda. Przed okresem zimowym należy więc dokładnie sprawdzić stan pokrycia dachowego, a także uszczelek wokół komina.
Zobacz również: