Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

10 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie dachu

10 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie dachu


Dach to zwieńczenie każdej inwestycji. To również jeden z najkosztowniejszych elementów budowy domu. Jego konstrukcja decyduje nie tylko o tym, jak będzie wyglądała bryła budynku i ile otrzymamy powierzchni użytkowej na poddaszu, lecz także czy dom zyska solidną izolację przed utratą ciepła oraz wilgocią z zewnątrz.

Jeżeli chcesz zbudować dach, który będzie trwały przez wiele lat, zwróć uwagę na najważniejsze błędy, które popełniają inwestorzy i ekipy budowlane.

1. Drewno niskiej jakości

Chciałbyś zaoszczędzić na budowie dachu? Pamiętaj, żeby nie robić tego kosztem materiałów takich jak drewno przeznaczone na konstrukcję więźby. Zwróć uwagę, żeby deski i bale nie było wilgotne, przegniłe, z wypadającymi sękami lub śladami szkodników. Drewno niskiej jakości i z wadami to pozornie tanie rozwiązanie. Szkielet zbudowany z takiego materiału będzie mało solidny, przez co wytrzymałość całego dachu się zmniejszy.

2. Zmiany konstrukcji i materiałów na pokrycie dachu bez uzgodnienia z projektem

Wybierając gotowy projekt domu, decydujesz się na dach pokryty materiałem przewidzianym przez projektanta, który uwzględnił kąt nachylenia połaci. Nawet z pozoru drobne zmiany jego wartości są niedopuszczalne, jeżeli wcześniej nie skonsultujesz tego z architektem. Dlaczego to aż tak ważne? Kąt nachylenia determinuje wybór określonego pokrycia o dopuszczalnej wadze, która jest dopasowana zgodnie z normami budowlanymi, żeby nie przeciążyć konstrukcji dachu. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy samodzielnie ingerować w więźbę.

3. Brak usztywnienia więźby dachowej

Oprócz wiatrownic do usztywniania więźby dachowej wykorzystuje się deski kalenicowe i stosuje łacenie (lub deskowanie dachu). Żeby deski nie wypadały w jednej linii, wzdłuż tej samej krokwi przesuwa się wzajemnie połączenia. Nie należy modyfikować we własnym zakresie wymiarów tych elementów.

4. Nieprawidłowa izolacja dachu

Od profesjonalnego wykonania izolacji przeciwwilgociowej zależy wygoda mieszkania nie tylko na poddaszu, ale również w całym domu. Unikniesz w ten sposób przedostawania się wilgoci do wnętrza domu, co mogłoby spowodować rozwój szkodliwych grzybów i osłabienie konstrukcji dachu. Zwróć też uwagę na izolację termiczną – powinna być odpowiednio gruba, najlepiej, by składała się z dwóch warstw wełny mineralnej. Za cienka izolacja spowoduje, że ciepło będzie uciekało przez dach (powstaną tzw. mostki termiczne), a Ty będziesz musiał liczyć się z wysokimi wydatkami na ogrzewanie domu. Natomiast w czasie letnich upałów wnętrza będą się intensywnie nagrzewać, co również nie sprzyja komfortowi cieplnemu poddasza.

5. Niewłaściwa wentylacja

Zbyt małe szczeliny wentylacyjne – poniżej 2,5 cm – uniemożliwiają prawidłową wymianę powietrza. Poza tym niezastosowanie folii paraizolacyjnej od wewnątrz lub jej niedokładne ułożenie również jest częstym błędem popełnianym przez dekarzy. Pominięcie niektórych warstw dachu, aby zmniejszyć wydatki, powoduje, że wentylacja nie może działać sprawnie.

6. Nieprawidłowe rozmieszczenie łat, na których opierają się dachówki

O tym, jak powinny zostać rozmieszczone łaty, decyduje producent, który podaje zalecenia rozstawu dla poszczególnych wymiarów dachówki i profili blachodachówki, uwzględniające spadek dachu. Nie należy zmieniać rozstawu łat.

7. Komin a konstrukcja dachu

Prawidłowo zbudowany komin, bez względu na jego model i rodzaj zastosowanych materiałów, nie narusza stabilności więźby dachowej – w przeciwnym wypadku mogłoby to skutkować wygięciem się niektórych elementów oraz stanowić zagrożenie pożarowe. Najważniejsze, to nie dopuścić, żeby komin przecinał elementy konstrukcji dachu, a także żeby któryś z nich się na nim opierał.

8. Niewłaściwie zamocowane pokrycia

Fachowość i precyzja przy mocowaniu pokrycia dachu ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli działka jest zlokalizowana w regionie, w którym wieją silne wiatry. Lepiej więc czasem zamiast standardowego mocowania zadbać o solidniejsze – np. gęstsze rozstawienie elementów mocujących (gwoździ i wkrętów) na krawędziach dachu oraz na łączeniach arkuszy płyt i blachodachówek. Pamiętaj też, żeby używać łączników, które zaleca producent.

9. Niestaranne obróbki blacharskie

Niedokładność często wynika nie tyle z braku fachowej wiedzy, ile z lenistwa. Nieszczelny dach, nieprawidłowo wykonane kosze, dachówki układane na styk, stosowanie do obróbek zamiast blachy tańszego odpowiednika, czyli papy – te uchybienia mają wpływ na trwałość całej konstrukcji dachu. Ponadto korzystanie z niewłaściwych narzędzi (np. cięcie blach powlekanych szlifierkami kątowymi zamiast przeznaczonymi do tego celu nożycami). Może to spowodować uszkodzenia struktury materiałów, przegrzanie blach, a w efekcie narażenie na korozję.

10. Brak dylatacji więźby

Oprócz wieńców i murłat, które służą do fachowego mocowania więźby do ścian nośnych, należy pamiętać o dylatacji między więźbą a ścianami działowymi. Taka celowo pozostawiona szczelina umożliwia więźbie „pracowanie”, czyli uginanie się bez obciążania ścian działowych. Jeżeli nie wykona się dylatacji, na ścianach działowych będą pojawiać się rysy i spękania.

Budujesz wymarzone cztery kąty? Wybrałeś już gotowy projekt? Zobacz, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy stawianiu wymarzonego domu:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie