Systemy przeciwoblodzeniowe, czyli nowa jakość w trudnych warunkach

Systemy przeciwoblodzeniowe, czyli nowa jakość w trudnych warunkach


W świecie skoncentrowanym na nowych technologiach i elektronice życie zdecydowanie przyspiesza. Dlatego coraz popularniejsze są wszelkie uproszczenia pozwalające na uzyskanie maksymalnego efektu przy najmniejszym nakładzie pracy. Warto wykorzystać to również w codziennym życiu i zrobić coś przyjemnego zamiast odśnieżania podjazdów i chodników czy też mozolnego czyszczenia dachów.

Zimą wielu mieszkańców domów jednorodzinnych zmaga się z tymi problemami. Z jakich ułatwień można skorzystać, żeby każdy śnieżny dzień był przyjemnością, a nie wymagającą pracy fizycznej udręką.

icicles

Zainstalowanie systemu przeciwoblodzeniowego: gruntowego oraz dachowego będzie tu dużą pomocą. Jeżeli jego montaż wydaje się uciążliwym i kosztownym przedsięwzięciem, to warto pomyśleć o ogromnych ilościach śniegu i lodu, których już nigdy nie trzeba będzie usuwać, o bezpieczeństwie – trudnym do przeliczenia na jakiekolwiek pieniądze – oraz o znacznie mniejszych kosztach narzędzi. Ponadto dobrze jest pamiętać, że stosowanie mieszanek rozmrażających wpływa szkodliwie na środowisko naturalne i niszczy wszelkiego rodzaju systemy oraz konstrukcje budowlane.

Liczba działających instalacji systemów przeciwoblodzeniowych stale się zwiększa, a ich użytkownicy z miłym zaskoczeniem odkrywają, że energia elektryczna kruszy śnieg i lód skuteczniej niż kilof, łopata i wiadro soli z piaskiem. Na rynku polskim funkcjonuje obecnie kilka firm zajmujących się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą systemów przeciwoblodzeniowych. Jednym z czołowych producentów jest DEVI – marka należąca do duńskiego koncernu Danfoss. DEVI powstało w Kopenhadze w 1942 r. Przez lata działalności zyskało opinię marki wytwarzającej produkty najwyższej jakości.

DEVIflex_installation

Oferowane przez DEVI kompleksowe systemy przeciwoblodzeniowe składają się z kabli i mat grzejnych, termostatów oraz akcesoriów instalacyjnych. Wszystko dobrane jest do osobistych potrzeb nabywcy, tak by jak najefektywniej wypełniało swoje obowiązki. DEVI zapewnia klientom gwarancję szybkiego i niezawodnego serwisu – obecnie może się pochwalić najdłuższą na polskim rynku, bo 20-letnią, gwarancją DEVIwarranty™.

Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być instalowane zarówno podczas budowy, jak i przy remoncie istniejących obiektów. Są one w pełni zautomatyzowane. Na podstawie pomiaru temperatury i wilgotności system określa konieczność rozmrażania danej powierzchni i następnie samoczynnie się włącza. Oznacza to, że np. w mroźne, ale suche dni system nie będzie pracował, natomiast, gdy czujniki zarejestrują wilgoć na ochranianej powierzchni, a temperatury powietrza i  gruntu zaczną zbliżać się do zera, instalacja grzewcza zostanie załączona.

Roof 003

Elementem składowym każdego systemu jest regulator. W przypadku, gdy system posiada regulator z czujnikiem temperatury otoczenia, to włącza się on, gdy temperatura spada poniżej wartości zaprogramowanej przez użytkownika, np. 5°C. Regulator z czujnikiem temperatury i wilgoci włącza system dopiero wówczas, gdy oba parametry osiągną odpowiednie wartości. Oznacza to, że gdy na zewnątrz jest ujemna temperatura, ale nie pada, system pozostaje w stanie czuwania.

Obecna technologia pozwala także na montaż gruntowych systemów przeciwoblodzeniowych przy różnym typie nawierzchni. Można go umieścić zarówno w piasku pod płytami betonowymi, jak i pod nawierzchnią asfaltową, w konstrukcjach wyniesionych nad grunt, a także w instalacjach zalewanych betonem i innych powszechnie stosowanych rozwiązaniach zewnętrznych.

Dzięki temu systemy będą pracować bezawaryjnie przez długie lata. Instalacja grzewcza jest również całkowicie bezpieczna. Nawet przy dużej wilgotności nie powoduje żadnych dodatkowych zagrożeń ani dla pieszych, ani dla kierowców, ponieważ kable grzejne posiadają ekran ochronny podłączony do automatyki przeciwporażeniowej.

DSC_0068_Helsinki

Bezpieczne zjazdy do garaży…

Instalacja grzewcza na podjazdach samochodowych zapewnia ich przejezdność bez względu na warunki atmosferyczne. Podczas obliczania długości kabli wchodzących w skład systemu grzewczego należy pamiętać, że nie jest konieczne ogrzewanie całej powierzchni podjazdu. Kable grzejne powinny być ułożone tylko w tych miejscach, które stykają się z oponami pojazdów. W tym drugim przypadku może być konieczne ręczne odśnieżanie środkowej części podjazdu.

Właściciel domu jednorodzinnego posiadający zjazd do garażu o długości 10 m i szerokości 2 m może zainstalować dwa kable grzejne wyłącznie w pasach o szerokości 0,4 m, które stykają się z oponami pojazdów. Moc grzewcza powinna wynosić  ok. 250W na 1m2 ochranianej powierzchni. Aby uzyskać pożądaną moc, należy więc zainstalować dwa odcinki kabla Deviflex® 18T o długości 59 m i mocy 1075 W.

Dachy, rynny i rury spustowe

Instalacje rynnowe skutecznie likwidują nagromadzony śnieg i powstałe oblodzenie, zapewnią drożność rynien i zapobiegną uszkodzeniom dachu oraz fasady spowodowanym przez oblodzenie i niekontrolowany spływ wody. Ogrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega ich uszkodzeniu przez zamarzającą wodę oraz zapewnia skuteczne odwodnienie powierzchni dachu.

Totalna kontrola

Do sterowania systemem przeciwoblodzeniowym służy nowoczesny termostat DeviregTM 850, który może współpracować z czterema czujnikami temperatury i wilgoci znajdującymi się w dwóch niezależnych strefach systemu grzejnego, który może całkowicie usunąć śnieg i lód z rynien, połaci dachowych oraz zapewnić bezpieczne warunki poruszania się pieszych i pojazdów na drodze dojazdowej. Omawiane instalacje można podzielić na strefy wymagające innych warunków ogrzewania. Ze względu na nagrzewanie przez słońce, obszar południowy potrzeuje na ogół mniejszej dostawy ciepła i zużywa mniej energii niż obszar północny. Zastosowanie dwóch niezależnych instalacji znajdujących się na obszarze północnym i południowym, pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji całego systemu grzejnego.

systemy Roof 005 - Sople+rynna DTCE_cut

Wyjątkowo prosta obsługa

Wszystkie funkcje termostatu dostępne są za pomocą menu. Ze względu na wprowadzenie dodatkowych funkcji system ten został rozbudowany przy zachowaniu jego dotychczasowej, wyjątkowo prostej i logicznej, struktury. Wstępna konfiguracja systemu grzejnego wykonywana przez instalatora nie wymaga korzystania z żadnych nowych funkcji. Do obsługi termostatu służą trzy przyciski znajdujące się na płycie czołowej oraz duży, łatwo czytelny wyświetlacz. Ponadto, na każdym etapie obsługi na wyświetlaczu dostępna jest pomoc kontekstowa. System menu podzielono na część dostępną dla instalatora oraz część przeznaczoną dla użytkownika. Podsystem zapewnia dostęp do głównych funkcji termostatu, a do prawidłowej obsługi wymaga jedynie podstawowych wiadomości o działaniu systemu grzejnego.

Sucho  i bezpiecznie

Na koniec warto powiedzieć, że korzyści stają się faktem, gdy plan zostaje wcielony w życie, a podjęte działania są sumiennie realizowane. Wybrane rozsądnie systemy przeciwoblodzeniowe i szybko przyniosą wymierne i odczuwalne efekty, które staną się osobistym sukcesem.

Więcej informacji na temat kompletnych systemów przeciwoblodzeniowych znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.devi.pl

christmas backdrops photography uk

Tym razem to Ty zaskocz zimę!

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje