Jak prawidłowo dobrać dachówki do typu dachu?

Jak prawidłowo dobrać dachówki do typu dachu?


Dachówka jest najbardziej estetycznym oraz charakteryzującym się najlepszymi właściwościami pokryciem dachowym. Przed zakupem należy jednak wybrać któryś z jej licznych typów, a to niełatwe zadanie. Zapoznaj się z naszymi radami!

Dach z takim właśnie tradycyjnym pokryciem to wciąż jedno z najbardziej estetycznych, a zarazem funkcjonalnych rozwiązań dla większości projektów. Od dłuższego czasu nie trzeba się ograniczać tylko do jednej barwy, dachówki są już bowiem dostępne w całej gamie kolorów, od miedzianego po czarny. Różnią się jednak kształtami i rozmiarami, ponieważ poszczególne ich typy nadają się do różnych dachów. Oto krótki poradnik, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze dachówki.

Jaka dachówka do jakiego dachu?

Dachy, które mają prostą konstrukcję, są jednospadowe lub dwuspadowe, można je pokrywać dachówkami o dużym formacie, tymczasem bardziej skomplikowane (np. przyczółkowe) wymagają zastosowania dachówek o mniejszych rozmiarach, które pozwolą dokładnie obłożyć nawet powierzchnie z licznymi załamaniami.

W przypadku dachów o małym kącie nachylenia dachówki powinny się charakteryzować wysoką falą, ponieważ to jedyny sposób na prawidłowe odprowadzenie wody z ulewnych deszczów albo topniejącego śniegu. Jeżeli budynek jest umiejscowiony nie w mieście, lecz na bardziej dzikich terenach (np. na działce rekreacyjnej w pobliżu lasu), warto zainwestować w dachówki glazurowane, których nie porośnie mech.

Jakie typy dachówek istnieją?

W zależności od kształtu wyróżnia się cztery główne typy dachówek:

To najbardziej charakterystyczne dachówki o zwężającym się w długie „korytko” kształcie – mniszki są ułożone od spodu i stanowią oparcie dla zwężonych na jednym końcu mnichów. Montuje się je na łatach za pomocą klamer i drutu, a taka instalacja nie wymaga specjalnego pozostawiania szczelin wentylacyjnych, przewietrza się bowiem samoczynnie. Jest to najdroższe możliwe rozwiązanie konstrukcyjne, ale w przypadku np. dachów zabytkowych – jedyne dopuszczalne przez konserwatorów.

Znana także jako dachówka holenderska popularniejszą nazwę zawdzięcza temu, że w przekroju poprzecznym ma kształt litery „S”. Zapewnia on całkowitą szczelność pokrycia przy równoczesnym odprowadzaniu wody i możliwości ustawiania zmiennej długości krycia. Dzięki specjalnym zaczepom montaż jest szybki i tani: dachówki układa się w poziomych pasach bez konieczności ich docinania. To najlepsze rozwiązanie podczas wymiany starych pokryć, gdyż nie wymaga przebijania łat.

Sprawdź, jak wybrać dobrego dekarza tutaj.

Nazwana tak z powodu podobieństwa do rybich łusek: z reguły ma kształt prostokąta z zaokrągloną krawędzią. Powierzchnia może być zarówno gładka, jak i profilowana oraz żłobkowana. Można ją układać na dwa sposoby: pojedynczo (gdy na każdej łacie jest tylko jeden rząd dachówek) oraz na koronkę (wówczas pierwszy rząd zaczepia się o łatę, a drugi o krawędź tego pierwszego). Nie wymaga dodatkowych obróbek blacharskich, dlatego świetnie nadaje się do krycia dachów o skomplikowanej konstrukcji lub udekorowanych wolimi okami oraz koszami.

Tutaj zapoznasz się z projektami domów z dachem wielospadowym.

Czyli dachówka zakładkowa, najpopularniejsza na rynku. Ma zakładki ze wszystkich stron, a jej spód jest wyprofilowany – razem taka konstrukcja umożliwia łatwe dopasowywanie dachówek w trakcie układania, co podnosi ich szczelność. W dodatku z wyglądu mogą przypominać zarówno esówki, jak również dachówki typu mnich i mniszka. Nadają się do wszystkich typów dachów poza zabytkowymi.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).