Dom przyjazny czworonogom – udogodnienia dla zwierząt w Twoim nowym domu

Dom przyjazny czworonogom – udogodnienia dla zwierząt w Twoim nowym domu


Zwierzęta domowe sprawiają, że wnętrze nowoczesnego domu od razu nabiera przytulnego charakteru. Przed przyprowadzeniem pupila warto pomyśleć o tym, jak zagospodarować przestrzeń w domu, aby była ona przyjazna psom, kotom czy świnkom morskim. Sprawdź ten tekst i stwórz wnętrze dostosowane do wymagań zwierząt domowych!

Zwierzęta mają swoje wymagania, które należy wziąć pod uwagę, gdy planuje się przyszłe projekty domów parterowych dla rodziny. Dobrze jest zapoznać się z prawnymi wymogami dotyczącymi budy lub kojca i sprawdzić, czy nie okaże się konieczne nieznaczne zmodyfikowanie projektu domu dla dobra zwierzaka.

Projekty domów a specyficzne wymagania zwierząt

W domu przyjaznym zwierzakom powinno się zniwelować do minimum wszelkie niebezpieczeństwa oraz zapewnić pupilom odpowiednią przestrzeń. W pierwszym przypadku musimy wziąć pod uwagę potrzeby naszego czworonoga.

Warto wziąć to pod uwagę zarówno gdy kupujemy gotowy dom, jak i gdy oglądamy projekty domów. To także moment na rozważenie nowoczesnych rozwiązań technicznych w domu.

Dom dla kota – zapewnij futrzakowi miejsca do wspinania

Posiadaczom kotów poleca się projekty domów parterowych. Weterynarze i towarzystwa ochrony nad zwierzętami alarmują, że koty często wyskakują przez okno lub balkon, a upadek z pierwszego lub drugiego piętra może być dla zwierzaka tragiczny i skutkować połamanymi łapami, miednicą oraz obrażeniami wewnętrznymi, a w konsekwencji – kalectwem lub koniecznością uśpienia.

Warto zastanowić się także nad montażem wyjść, półek, drabinek, stopni czy budek na zewnątrz budynku. Koty lubią się wspinać i obserwować otoczenie z wysoka, a w przypadku kotów wychodzących – nocować na dworze. Dlatego projekty domów, które rozważamy, powinny uwzględniać możliwość zmian w elewacji oraz rodzaj materiałów, które po takim montażu będą wyglądać estetycznie i nie pękać.

Dom dla psa – dużo przestrzeni do nieskrępowanego biegu

Psy potrzebują miejsca do wybiegania się – nawet małe rasy – które jednocześnie będzie dla nich bezpiecznie: zminimalizuj liczbę progów, różnic poziomów i stopni już na etapie projektowania. Zwróć uwagę na wytrzymałość podłogi oraz czy materiały użyte do wykończenia mieszkania nie są toksyczne – mogą zostać pogryzione i zjedzone przez czworonoga.

Zobacz również: Jak założyć trawnik?

Buda i kojec dla psa – jakie powinny mieć parametry?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że budowa kojca dla psa lub budy jest uregulowana prawnie, a dokładnie – rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 20 stycznia 2004 w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych.

W myśl tego rozporządzenia zwierzętom należy zapewnić m.in. swobodę ruchu i możliwość wypoczynku. Art. 3 rozporządzenia mówi, że kojec czy klatka nie mogą się znajdować w sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu, obiektów przemysłowych i gospodarczych, agregatów prądotwórczych.

Zgodnie z wytycznymi, kojec i buda dla psa muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla zwierzęcia, w taki sposób, by nie zagrażały jego zdrowiu i by zwierzak nie miał dostępu do zasuw i zamków. Podłoże w kojcu musi być równe, twarde i nieśliskie. Dodatkowo zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę otoczenia, wilgotność powietrza, wentylację i oświetlenie. Ustawa reguluje także kwestię obowiązku właściciela do utrzymania kojca i budy w czystości, zapewnienia dostępu zwierzęciu do czystej wody oraz karmy.

Według przyjętych norm:

Budowy kojca najczęściej nie trzeba zgłaszać do urzędu ani biura architektoniczno-budowlanego.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).