Inteligentny dom sterowany smartfonem – Twoja przyszłość?

Inteligentny dom sterowany smartfonem – Twoja przyszłość?


Inteligentne rozwiązania coraz śmielej wkraczają do naszego życia. Smartfon czy tablet służą już nie tylko do komunikacji i gier, ale także do obsługi wielu sprzętów – m.in. domowych. To zasługa internetu rzeczy – wejdź w jego świat i dowiedz się, jak zmieni Twój dom.

Internet rzeczy to nowoczesna technologia, dzięki której możesz kontrolować różnorodne sprzęty za pomocą urządzeń mobilnych. Choć od kilku lat idea ta rewolucjonizuje świat, w Polsce – zgodnie z wynikami badania IAB Polska z września 2015 r. – słyszało o niej zaledwie 11 proc. internautów.

Tymczasem na rodzimym rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych rozwiązań łatwych do zastosowania w domu. Podpowiadamy, w co się wyposażyć, by móc z nich skorzystać, i w jakich obszarach sprawdzą się najlepiej.

Internet rzeczy w Twoim domu

Aby wykorzystać możliwości internetu rzeczy w swoim domu, potrzebujesz:

Obecnie większość polskich gospodarstw domowych deklaruje korzystanie z domowej sieci bezprzewodowej, a wiele z nich wykorzystuje tę technologię do obsługi więcej niż jednego urządzenia. To stwarza ogromny potencjał do zdalnej obsługi sprzętów, a tym samym – ich automatyzacji. Co możesz dzięki temu zyskać?

· Zdalny monitoring domu

Spędzając długie godziny w pracy lub na wyjazdach, nie masz pewności, czy pod Twoją nieobecność w domu nie dzieje się nic złego. Z pomocą przychodzą jednak nowe technologie, dzięki którym możesz uzyskać kontrolę nad domem nawet wtedy, kiedy jesteś daleko. Aby wykorzystać ich możliwości, potrzebne Ci będą inteligentne urządzenia ze zintegrowanymi czujnikami oraz sieć Wi-Fi i Z-Wave.

Wybór dostępnych opcji jest szeroki: możesz zdecydować się na urządzenie wyposażone w czujnik ruchu, temperatury, dymu lub zalania bądź na kompleksową obsługę domu, łącznie z kontrolą poziomu światła, temperatury i ustawienia rolet.

Urządzenia, które pozwalają stworzyć pełny system automatyzacji, dostosowany do potrzeb mieszkańców i funkcji pomieszczeń, oferuje na polskim rynku m.in. firma Fibaro. Ich koszt – w zależności od wybranego wariantu – to 1200–2500 zł.

Do monitorowania domu wystarczy Ci prostsze rozwiązanie, a w szufladzie masz sprawne, nieużywane urządzenie mobilne z systemem Android lub iOS? W takiej sytuacji możesz stworzyć domowy monitoring bez konieczności zakupu dodatkowych czujników. Wystarczy smartfon lub tablet zostawić w domu i uruchomić na nim aplikację Manything, a ona zarejestruje to, co dzieje się w pomieszczeniu.

Kiedy detektor, w który wyposażona jest aplikacja, wykryje ruch, wyśle do użytkownika wiadomość z ostrzeżeniem o zagrożeniu. Rozwiązanie sprawdzi się oczywiście tylko w przypadku, gdy po domu nie biegają zwierzęta.

Prostą funkcję monitoringu, choć tylko na Androida, zapewniają również takie aplikacje, jak IP Webcam i Perch.

· Oszczędzanie energii z aplikacją

Zdalną kontrolę zużycia energii w Twoim domu umożliwi inteligentne gniazdko. To proste urządzenie możesz zaprogramować tak, by o określonych porach włączało i wyłączało podłączone do niego sprzęty. Jeżeli do jego obsługi wykorzystasz aplikację Kasa, inteligentne gniazdko przemieni się w rozbudowane narzędzie pozwalające Ci kontrolować zasilanie domowych sprzętów wszędzie tam, gdzie masz dostęp do internetu.

Bezprzewodowe odłączanie zasilania sprzętów, które podczas Twojej nieobecności niepotrzebnie generują straty energii, pomoże znacznie zaoszczędzić na prądzie, a także upewnić się, że nie zostawiłeś na wiele godzin włączonego żelazka lub piekarnika.

Inny ciekawy sposób na wykorzystanie inteligentnego gniazdka stanowi zdalne włączanie i wyłączanie światła, gdy wyjechałeś na wakacje. Sprawisz dzięki temu wrażenie, że dom nie stoi pusty, a tym samym – uchronisz się przed kradzieżą. Urządzenie oferowane jest przez wielu producentów, a jego cena to 100–200 zł.

· Sterowanie światłem w inteligentnym domu

Rozwiązaniem pozwalającym Ci na zdalną kontrolę oświetleniem w domu bez konieczności odcięcia źródła jego zasilania okazuje się kupno inteligentnej żarówki. Wystarczy podłączyć ją do domowej sieci Wi-Fi, by cieszyć się zaawansowanymi opcjami zarządzania światłem.

Dzięki aplikacji Kasa, którą można połączyć z urządzeniem, zyskasz możliwość kontrolowania światła przez urządzenie mobilne. Nie tylko zgasisz światło, nie wstając z łóżka, ale także w dowolnym momencie zmienisz jego natężenie i temperaturę barwową. Ponadto, korzystając z aplikacji, możesz na bieżąco monitorować wykorzystanie energii i automatycznie dostosowywać oświetlenie do pory dnia. Inteligentne żarówki są łatwo dostępne na polskim rynku. Można je nabyć w cenie 100–250 zł.

Inne bardzo proste rozwiązanie w zakresie bezprzewodowej kontroli światła to adapter Switchmate, dzięki któremu niskim kosztem stworzysz inteligentny dom. Wystarczy zamontować go na włączniku i cieszyć się z dwufunkcyjnego systemu zarządzania światłem: manualnego i bezprzewodowego.

Dedykowana urządzeniu aplikacja działa na systemach operacyjnych Android oraz iOS i jest kompatybilna ze sprzętami obsługującymi technologię Bluetooth 4.0. Do zestawu dołączono hub Wi-Fi., umożliwiający kontrolę urządzeń przez internet.

· Dom przyszłości, czyli smartfon zamiast klucza

Kolejnym zastosowaniem internetu rzeczy, które kojarzy się z technologią jutra, jest otwieranie drzwi za pomocą aplikacji. Jeśli chcesz zastąpić klucze smartfonem i zyskać możliwość kontrolowania drzwi wejściowych z każdego miejsca na ziemi, zdecyduj się na Lockitron.

Urządzenie, montowane po wewnętrznej stronie drzwi, umożliwi otwarcie domu nie tylko Tobie, ale także rodzinie i przyjaciołom, którzy pod Twoją nieobecność opiekują się Twoim domem. Dzięki temu już nigdy nie doświadczysz uciążliwości związanych z koniecznością przekazywania kluczy kurierem lub przez sąsiadów.

·  Inteligentna kamera dla psa i kota

Na rynku istnieją też rozwiązania umożliwiające zdalną komunikację z… psem lub kotem. Jednym z urządzeń oferujących takie możliwości jest PetCube. To interaktywna kamera – za pomocą dedykowanej aplikacji pozwala na monitorowanie aktywności zwierzaka oraz nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego i głosowego na odległość. Ponadto, dzięki wbudowanemu w urządzenie laserowi, możesz rozruszać swojego czworonoga i zapewnić mu rozrywkę w czasie Twojej nieobecności.

Urządzenie wyposażone jest w funkcję nagrywania w wysokiej rozdzielczości, dlatego doskonale sprawdzi się również jako klasyczny monitoring domu.  Do poprawnej obsługi PetCube potrzeba jedynie domowej sieci Wi-Fi oraz smartfona z systemem operacyjnym Android i iOS.

To jedynie promil możliwości, jakie oferuje internet rzeczy. Warto na bieżąco śledzić rozwój tej technologii – nowych rozwiązań przybywa, a wraz z nimi zwiększa się potencjał Twojego inteligentnego domu.

Sprawdź również naszą infografikę, z której dowiesz się, jak idealny dom przyszłości wyobrażali sobie w 2015 r. klienci Dobre Domy Abramowicz&Flak.

Chcesz poznać więcej nowinek? Zajrzyj do naszego poradnika.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje