Cegły licowe czy klinkier? Co wybrać?

Cegły licowe czy klinkier? Co wybrać?


Wykończenie aranżacji za pomocą cegieł jest coraz modniejszym rozwiązaniem. O ile jednak do dekoracji wewnętrznych nadają się praktycznie wszystkie wyroby, o tyle zewnętrze elewacje powinny być wykańczane za pomocą materiałów o określonych właściwościach. Zobacz, jak odróżnić od siebie klinkier i licówki.

Na wstępie warto wyjaśnić, że tak zwane cegły budowlane niespecjalnie nadają się do wykańczania aranżacji, ponieważ nie cechują się mrozoodpornością, przez co trzeba je zabezpieczać przed chłodem oraz wilgocią, np. otynkowaniem. W błąd mogą też wprowadzać płytki klinkierowe, które w rzeczywistości mają grubość gresu. W rzeczywistości do wykańczania elewacji najbardziej nadają się więc cegły klinkierowe i licówkowe.

Czym się różnią?

Cegła klinkierowa – gładka i z reguły ma jednolitą barwę dla całej produkcji w jednej serii. Powstaje podczas wypalania gliny w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, wytrzyma ucisk co najmniej 30MPa, jej nasiąkliwość nie przekracza 6% i jest odporna na destrukcyjne działanie silnego mrozu. Kolor zależy od rodzaju gliny, z której ją wykonano – w Polsce oznacza to z reguły odcień czerwieni.

Cegła licowa to taka, która nie spełnia któregoś z powyższych warunków. Jej wytrzymałość jest więc z reguły o połowę niższa, a nasiąkliwość może wynosić nawet kilkanaście procent. Od cegły budowlanej różni się jedynie tym, że ma właściwości mrozoodporne (choć wciąż wytrzyma mniej zim niż klinkier). Cechuje się bardziej chropowatą strukturą niż klinkier, wygląda na ręcznie formowaną z niewielkimi resztkami wypalonego węgla na powierzchni – stwarza przez to wrażenie postarzonej, nawet po świeżo zakończonym procesie produkcyjnym.

W jakim projekcie warto je stosować?

Cegły licowe są z reguły tańsze niż klinkierowe, a różnica kosztów może być znaczna zwłaszcza w przypadku klinkieru angobowanego, czyli o jednorodnej barwie. Przy zakupie materiałów kieruj się jednak nie pieniędzmi, a efektem końcowym, jaki chcesz osiągnąć.

Ze względu na swój „zużyty” wygląd licówka jest najczęściej wykorzystywana przy renowacji starych budynków lub nowych projektów, którym projektanci chcą nadać charakteru vintage. Pamiętaj, że aby taka cegła sprawdziła się przez dłuższy czas na elewacji zewnętrznej, jej nasiąkliwość nie powinna przekraczać 8%, a wytrzymałość musi wynosić przynajmniej 25 MPa.

Tymczasem właściwie ułożony klinkier przyczynia się do efektu gładkiej ściany. Dziś można dostać na rynku cegły, których długość wynosi nawet do pół metra. Obie cechy sprawiają, że klinkier sprawdza się lepiej w bardziej modernistycznych i minimalistycznych projektach.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).