Boisz się błędów, które mogą pojawić się przy budowie domu? Nieprzyjemne historie,, o których zdarzało Ci się słyszeć nie są scenariuszem sprawdzającym się w przypadku każdego inwestora. Jeśli rozsądnie podejdziesz do procesu już na początku prac, unikniesz kosztownych pomyłek i zbędnych zmartwień.
Perfekcyjna podłoga
Budowa domu to skomplikowany proces, który wymaga podejmowania wielu odpowiedzialnych decyzji. To oczywiste, że jako inwestor chciałbyś, aby Twoje wybory były trafne i pozwoliły na szybkie postawienie nowego budynku. Pamiętaj jednak, że w przypadku tak złożonej inwestycji łatwo popełniać błędy. Aby było ich jak najmniej, przeanalizuj najczęstsze potknięcia i ucz się na cudzych pomyłkach. Dzięki temu sam nie będziesz złym przykładem dla innych budujących.
Na etapie surowym jednym z wyzwań, które czekają na ekipę budowlaną jest ułożenie podłogi na gruncie. Układa się ją na podbudowie – warstwie zagęszczonego gruntu, która wypełnia przestrzeń między ścianami fundamentowymi. Często jednak dochodzi do złego zagęszczenia podbudowy, co może skończyć się pęknięciami i nierównomiernym osiadaniem betonowej płyty posadzki. Równie niebezpieczny jest brak zbrojenia podłogi na gruncie – jest ona wtedy narażona na pęknięcia. Ostrożności wymaga również izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Jest konieczna, ponieważ w gruncie zawsze znajduje się woda. Rezygnacja z izolacji przeciwwilgociowej lub zaniedbanie jej szczelności grozi zawilgoceniem elementów konstrukcyjnych i korozją.
Aby mury nie runęły
Dużym problemem mogą być również niewłaściwie wzniesione ściany. Jakie błędy pojawiają się na tym etapie? Przede wszystkim złe wprowadzenie poziomów i pionów. Grozi to powstaniem krzywego muru, a w skrajnym przypadku nawet zawaleniem się ściany, więc sprawa jest bardzo poważna i warto się o nią zatroszczyć. Nie tak dramatycznym, lecz wciąż bardzo nieprzyjemnym problemem jest pojawienie się rys i pęknięć. Przyczyną nierzadko jest brak zbrojenia w strefie podokiennej w ścianie murowanej.
Aby nie dopuścić do jednej z największych katastrof budowlanych – zawalenia się dachu – należy zadbać o wieniec ścianki kolankowej i wzmocnienia. Brak grozi rozsunięciem się ścianek. Metoda usztywnienia ścianki powinna być dokładnie określona w projekcie domu. Zależy między innymi od jej grubości, wysokości i budowy.
Dobry projekt – podstawa każdej budowy
Problemem, o którym warto wspomnieć są błędy w projekcie. Wybierz projektanta lub pracownie architektoniczną, która dobrze orientuje się w najnowszych technologiach budowlanych dostępnych na rynku. Inwestujesz wtedy w gwarancję profesjonalizmu. W innym przypadku może okazać się, że postawione fundamenty okażą się zbyt słabe lub za cienkie. Nie ochronią wtedy konstrukcji domu, która zostanie narażona na pęknięcia i wilgoć. Dobrze wybrany projekt domu uchroni Cię przed niepotrzebnymi (a często również bardzo kosztownymi) poprawkami.
Pomyśl również o dobrej, a przede wszystkim sprawdzonej ekipie budowlanej. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z budową, warto wypróbować stary i skuteczny sposób: pomoc znajomych i rodziny. Może ktoś w Twoim otoczeniu właśnie wybudował piękny dom i jest w stanie polecić Ci sprawdzonych fachowców? To wydatek, na którym nie warto oszczędzać, ponieważ wszelkie zaniedbania prędzej czy później wyjdą na światło dzienne. Odpowiednio wybrana ekipa będzie unikać wszelkich błędów wykonawczych i skoryguje przypadkowe, bieżące uszkodzenia. Wybierz dobrze i oszczędź sobie przyszłych zmartwień.