Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

5 najważniejszych formalności związanych z rozpoczęciem budowy domu

5 najważniejszych formalności związanych z rozpoczęciem budowy domu


Nowe prawo budowlane obowiązuje już od pięciu miesięcy. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak zmiany w przepisach wpłynęły na proces budowy wolnostojących domów jednorodzinnych, pora nadrobić zaległości.

Jeszcze do niedawna budowa własnego domu dla wielu osób wiązała się nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów 2015 rok przyniósł mniej formalności związanych z budową.

Zanim rozpoczniesz budowę domu, poznaj 5 najważniejszych formalności:

  1. Zgłoszenie zamiast pozwolenia

Jeśli planujesz budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach Twojej działki, czyli np. nie stoi za blisko granicy sąsiedniej działki lub w inny sposób nie ogranicza praw Twoich sąsiadów, możesz skorzystać ze zgłoszenia z projektem. Zgłoszenia dokonujesz przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych.

  1. Księga wieczysta

Dowiesz się z niej, czy teren ma status działki budowlanej, a więc czy możesz na niej postawić dom. Ponadto uzyskasz dokładne informacje o właścicielu. Zorientujesz się, jaką sytuację prawną ma wybrana działka, jakie hipoteki na niej ciążą, czy przez jej teren nie przebiegają fragmenty sieci uzbrojenia technicznego terenu, czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej etc.

  1. Niezbędne dokumenty do zgłoszenia

Do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informację o obszarze oddziaływania obiektu, projekt zagospodarowania działki wraz z opisem technicznym instalacji wykonany przez projektanta.

  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Dowiesz się z niego, czy na danym terenie możesz wybudować dom, co powstanie w jego otoczeniu, jaka w danej gminie jest przewidziana zabudowa (np. rodzaje dachów). Dzięki temu wybierzesz odpowiedni projekt domu zgodny z zapisami w planie. Jeśli wybrana przez Ciebie działka znajduje się na terenie, którego nie obejmuje MPZP, musisz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

  1. Rozpoczęcie robót budowlanych

Po złożeniu zgłoszenia możesz przystąpić do robót po 30 dniach, jeżeli w tym czasie (licząc od dnia doręczenia zgłoszenia), urząd nie zgłosi sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda). Budowę musisz rozpocząć nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia.

 

Budujesz dom? Sprawdź 30 rzeczy, które musisz wiedzieć:

https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/30-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zbudujesz-dom/

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie