Nowe prawo budowlane obowiązuje już od pięciu miesięcy. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak zmiany w przepisach wpłynęły na proces budowy wolnostojących domów jednorodzinnych, pora nadrobić zaległości.
Jeszcze do niedawna budowa własnego domu dla wielu osób wiązała się nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów 2015 rok przyniósł mniej formalności związanych z budową.
Zanim rozpoczniesz budowę domu, poznaj 5 najważniejszych formalności:
- Zgłoszenie zamiast pozwolenia
Jeśli planujesz budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach Twojej działki, czyli np. nie stoi za blisko granicy sąsiedniej działki lub w inny sposób nie ogranicza praw Twoich sąsiadów, możesz skorzystać ze zgłoszenia z projektem. Zgłoszenia dokonujesz przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych.
- Księga wieczysta
Dowiesz się z niej, czy teren ma status działki budowlanej, a więc czy możesz na niej postawić dom. Ponadto uzyskasz dokładne informacje o właścicielu. Zorientujesz się, jaką sytuację prawną ma wybrana działka, jakie hipoteki na niej ciążą, czy przez jej teren nie przebiegają fragmenty sieci uzbrojenia technicznego terenu, czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej etc.
- Niezbędne dokumenty do zgłoszenia
Do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informację o obszarze oddziaływania obiektu, projekt zagospodarowania działki wraz z opisem technicznym instalacji wykonany przez projektanta.
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Dowiesz się z niego, czy na danym terenie możesz wybudować dom, co powstanie w jego otoczeniu, jaka w danej gminie jest przewidziana zabudowa (np. rodzaje dachów). Dzięki temu wybierzesz odpowiedni projekt domu zgodny z zapisami w planie. Jeśli wybrana przez Ciebie działka znajduje się na terenie, którego nie obejmuje MPZP, musisz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.
- Rozpoczęcie robót budowlanych
Po złożeniu zgłoszenia możesz przystąpić do robót po 30 dniach, jeżeli w tym czasie (licząc od dnia doręczenia zgłoszenia), urząd nie zgłosi sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda). Budowę musisz rozpocząć nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia.
Budujesz dom? Sprawdź 30 rzeczy, które musisz wiedzieć:
https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/30-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zbudujesz-dom/