Najczęstsze wady ukryte działki budowlanej – na co uważać?

Najczęstsze wady ukryte działki budowlanej – na co uważać?


Zakup działki budowlanej przypomina poruszanie się po polu minowym – jedno niedopatrzenie i zamiast miejsca na realizację wymarzonego domu otrzymujemy teren pełen finansowych lub prawnych bomb. Czym dokładnie jest wada ukryta? Jak ustrzec się przed kupnem działki budowlanej z wadą ukrytą i co robić w sytuacji, w której już doszło do zakupu? Sprawdź nasz tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Wada ukryta działki budowlanej to wada fizyczna lub prawna, o której istnieniu osoba sprzedająca nie poinformowała przyszłego nabywcy na żadnym z etapów zawierania umowy, tym samym naruszając Kodeks Cywilny. W sytuacji, w której nabywca dowiaduje się o wadzie ukrytej już po zakupie działki budowlanej, ma do dyspozycji 3 drogi działania. Może:

Aby uniknąć komplikacji związanych z wadą ukrytą działki budowlanej, przed zawarciem umowy warto:

Warto przy tym pamiętać, że kupujący ma prawo dokładnie zbadać działkę budowlaną przed zakupem, natomiast nie jest do tego zobowiązany (musi za to zbadać stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej). Dodatkowo ubieganiu się o rękojmię za wadę ukrytą nie podlegają działki budowlane zakupione poprzez licytację w trybie sądowym lub w postępowaniu upadłościowym.

Poznaj także 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed kupnem działki.

Wada ukryta – utrudnienia natury prawnej

Najczęstsze wady ukryte działki budowlanej związane są z zagadnieniami prawnymi.

Uwaga: na ubieganie się o rękojmię z tytułu wady ukrytej o naturze prawnej masz 5 lat od daty zakupu działki.

Projekty domów jednorodzinnych – wybierz dom swoich marzeń!

Wada ukryta – utrudnienie fizyczne

Wady ukryte dotyczące położenia działki budowlanej lub jej ukształtowania są znacznie łatwiejsze do zauważenia niż usterki prawne, ale jest ich znacznie więcej.

Warto pamiętać, że na ubieganie się o rękojmię z tytułu wady ukrytej fizycznej masz rok od momentu zakupienia działki.

Pracownia Projektowa Dobre Domy – znajdź w niej projekt nowoczesnego domu, który w pełni wykorzysta potencjał Twojej działki.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).