Budowa domu z wykuszem – plusy i minusy

Budowa domu z wykuszem – plusy i minusy


Wykusz kojarzy się z zabytkowymi, bogato zdobionymi rezydencjami – często można go zobaczyć w pałacach, dworkach czy kamienicach, zwłaszcza tych pochodzących z XIX w. To rozwiązanie nie jest jednak zarezerwowane wyłącznie dla tradycyjnych stylów architektonicznych. Wykusze pojawiają się również w nowoczesnych projektach domów. Niestety, wszelkie dodatkowe elementy architektoniczne podwyższają koszt realizacji budowy. Zobacz, czy warto zainwestować w projekty domów z wykuszem, czy lepiej oszczędzić na zwartej bryle budynku.

Już niewielki, prostokątny wykusz przełamuje prostą i niekiedy monotonną bryłę domu. Urozmaicenie domu z zewnątrz wpływa również pozytywnie na wnętrze budynku – wykusz wpuszcza do środka więcej światła, a jasna wnęka pozwala na interesującą aranżację wnętrza. Forma ta pozwala na stworzenie ciekawego kącika do wypoczynku, wydzielenie przestrzeni jadalnianej lub założenie ogrodu zimowego. Dowiedz się więcej o projektach domów z wykuszem i sprawdź, czy warto zainwestować w to rozwiązanie.

Wykusz czy ryzalit? Czym różnią się te elementy dekoracyjne

W terminologii architektonicznej wykusz odnosi się do elementu konstrukcyjnego nadwieszanego, przypominającego zabudowany balkon. „Wykusze parterowe”, osadzone w fundamentach i zazwyczaj prowadzone aż po dach, to tak naprawdę inny element architektoniczny – ryzality. Powszechnie obydwie te formy dekoracyjne nazywa się „wykuszem”. Dobrze jest jednak znać to rozróżnienie, zanim wybierze się gotowy projekt domu. Ryzality najczęściej mają proste formy, więc świetnie pasują do nowoczesnych budynków. Wykusze sprawdzą się w klasycznych domach jednorodzinnych, w których stawia się na rustykalny, przytulny klimat.

Projekty domów nowoczesnych z wykuszem

Wykusz w nowoczesnym domu nawiązuje do minimalistycznej formy budynku i najczęściej posiada regularną, prostokątną konstrukcję. Może być murowany z otworami na okna lub składać się w całości z przeszklonych ścian. Nawet gdy nie wychodzi mocno poza granice ściany budynku, stanowi element ożywiający bryłę domu oraz rozjaśniający jego wnętrze. Projektanci wykorzystują ten mocny akcent, aby symbolicznie wyodrębnić strefy odpoczynku lub jedzenia w pomieszczeniu. Zobacz, jak możesz wykorzystać wykusz w aranżacji wnętrza:

Przykłady takich aranżacji wnętrz znajdziesz w gotowych projektach domów Onyks, Flawia II i Blanka.

Dom z wykuszem – wady

Posiadanie dodatkowego elementu architektonicznego wiąże się z pewnymi kosztami. Nie są to minusy, które zniechęcą osoby już przekonane do projektów domów z wykuszami, warto się jednak z nimi zapoznać:

Domy z wykuszem to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą, by ich dom wyróżniał się spośród innych. Dzięki wykuszowi nawet najprostszy plan budynku nabiera wyrazu. Wybierz jeden z gotowych projektów domu wzbogaconych o wykusz, aby już niedługo zasiąść we własnym rozświetlonym salonie.

To też może Cię zainteresować:

Jak przygotować ogród do wiosny?

Nowoczesny dom – czyli jaki?

Modernistyczny salon – jak go urządzić w nowoczesnym domu?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje