Techniki dekoracyjnego malowania ścian, czyli nowoczesna aranżacja wnętrz

Techniki dekoracyjnego malowania ścian, czyli nowoczesna aranżacja wnętrz


Współczesny design zaskakuje kreatywnością, łączeniem nieoczywistych kolorów i faktur oraz wykorzystywaniem nietypowych materiałów. Właśnie dlatego coraz częściej w aranżacjach wnętrz zamiast typowych, gładkich ścian można zobaczyć wykończenie typu baranek, kornik oraz stiuk. Zobacz, czym różnią się od siebie te techniki dekorowania ścian, i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Początek przygody z aranżacją wnętrza warto rozpocząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, jak bardzo ekstrawagancki efekt chcesz osiągnąć. W ten sposób najłatwiej określisz plan działania i cel aranżacyjny, do którego będziesz dążyć. Jeśli już znasz odpowiedź, możesz przejść do wyboru techniki dekoracyjnego malowania ścian. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Farba strukturalna typu baranek – daje trójwymiarowy, wypukły efekt na ścianie. Farby strukturalne tego typu mają nieco ziarnistą formułę (najczęściej dzięki dodatkowi specjalnego piasku).
  2. Tynk strukturalny typu kornik – materiał o charakterystycznym wzorze przypominającym plątaninę małych korytarzy, jakie korniki tworzą w drewnie. Wyjątkowe wzory powstają podczas aplikacji na ścianę – ciągnięcia i zacierania tynku strukturalnego.
  3. Stiuk – to forma zdobienia za pomocą mieszanki gipsu, wapienia i pyłu marmurowego. Daje gładki efekt nierównomiernego cieniowania na całej powierzchni ściany.

Farba strukturalna baranek – zalety i wady

Baranek był dotąd najczęściej stosowany do wykończenia elewacji domu (co widać na wielu wizualizacjach projektów domów), z czasem jednak zawojował także wnętrza. Dlaczego?

Po pierwsze, zaletą tych farb dekoracyjnych jest łatwość aplikowania na ścianę. Nie musisz martwić się niedopracowaną powierzchnią ściany, koniecznością stosowania gładzi i szlifowaniem. W końcu powierzchnia baranka jest z założenia nierówna. Niezależnie do tego, czy wybierzesz farbę drobno-, średnio- czy gruboziarnistą, zamaskuje ona wszelkie niedoskonałości.

Po drugie, efekt baranka może być dominującym elementem dekoracyjnym w całym wnętrzu Jest niezwykle charakterystyczny, zwraca uwagę i pięknie eksponuje ścianę. Właśnie dlatego warto zaplanować go na największej lub najlepiej widocznej ścianie w pomieszczeniu. W sypialni może to być ściana za łóżkiem, a w salonie – ta, przy której stoi kanapa lub telewizor.

Zobacz: Modernistyczny salon – jak go urządzić w nowoczesnym domu?

A co z wadami farb strukturalnych typu baranek? Pierwsza z nich nasuwa się niemal od razu: nie jest to dekoracja do domów, w których mieszkają alergicy. Z powodu ziarnistej formuły „baranka” kurz i pyłki osadzają się na nim bardzo łatwo, a ich usunięcie nie jest łatwym zadaniem.

Warto pamiętać, że ścianę pokrytą barankiem bardzo trudno przemalować. Wszelkie zmiany w aranżacji wnętrza będą więc wymagać większego nakładu pracy i czasu.

Tynk strukturalny ciągniony – efekt kornika

Tynk strukturalny to produkt, który zawiera spoiwa mineralne, wypełniacze mineralne oraz domieszkę wypełniaczy modyfikujących. Tynk typu kornik zalicza się właśnie do tynków strukturalnych. Jego ziarnistość można dostosować do potrzeb – występuje w grubościach od 1,5 do 3 mm. Na pierwszy rzut oka ta różnica nie jest duża, ale na ścianie jest już zauważalna. Mniejsza ziarnistość daje delikatniejszy efekt, a to oznacza, że bez problemu możesz zastosować tynk na większych powierzchniach.

W porównaniu do baranka tynk strukturalny kornik wymaga nieco większej precyzji nakładania. Ruchy podczas aplikacji powinny być pionowe – w ten sposób można uzyskać estetyczne żłobienia na ścianie. Możesz zdecydować się również na zacieranie tynku w poziomie lub na ukos, ale wtedy pamiętaj o tym, aby trzymać się jednego kierunku na całej powierzchni. W przeciwnym razie efekt kornika nie będzie widoczny, a ściana sprawi wrażenie zniszczonej.

Stiuk na ścianie – nietypowy efekt gładkiej ściany

Ze wszystkich trzech metod dekorowania ścian stiuk jest tą najsubtelniejszą. Wyróżnia ją również największa uniwersalność stosowania. Jego gładkie wykończenie sprawia, że możesz go zastosować w:

Po nałożeniu stiuk tworzy na ścianie niemal lustrzaną powierzchnię. Tym, co go wyróżnia, jest zróżnicowanie w cieniowaniu i wykończeniu. Ściana miejscami jest matowa, miejscami – błyszcząca. Ma to wpływ także na intensywność koloru, który raz wydaje się bledszy, raz bardziej intensywny.

Stiuk to dekoracja odporna na:

To świetna propozycja aranżacyjna do minimalistycznych wnętrz. Jedna ściana ozdobiona w ten sposób może być główną (a jednocześnie jedyną) ozdobą całego wnętrza.

Inne metody dekorowania ścian w domu

Tynki strukturalne to nie jest jedyny sposób na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego w domu. W zależności od preferencji, wyznaczonego budżetu i pomysłu możesz sięgnąć po farby (i ciekawie łączyć je kolorystycznie), tapety czy panele naścienne.

Chcesz wiedzieć więcej o tych metodach? Zajrzyj na poradnik Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje