Czym najlepiej wykończyć ściany w domu?

Czym najlepiej wykończyć ściany w domu?


Farba, tapeta, a może panele ścienne – zastanawiasz się, czym pokryć ściany wewnętrzne w domu? Zanim zdecydujesz, które rozwiązanie najlepiej będzie wyglądać w Twoim domu, sprawdź, czym wyróżnia się każdy z materiałów. Zobacz również, jakie są zalety pomalowania ścian farbami lub przykrycia ich tapetą czy panelami.

Wykończenie ścian wewnętrznych w domu to jeden z końcowych etapów budowy. Czynność tę powinieneś wykonać dopiero wtedy, gdy masz już dach, wszystkie ściany, a także drzwi i okna. Jeśli zamienisz kolejność tych etapów, położony na ścianach materiał może nie wytrzymać zmieniających się warunków atmosferycznych takich jak deszcz, słońce czy silny wiatr. Jesteś już na etapie stanu surowego zamkniętego? W takim razie zobacz, jak możesz wykończyć ściany w domu.

Farby ścienne

Pokrycie ścian farbami to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia wnętrz. Rozwiązanie to stosuje się najczęściej, ponieważ na rynku dostępny jest bardzo duży wybór kolorów i rodzajów farb. Niektórzy producenci mają w asortymencie farby odporne na plamy, zmywanie, a nawet farby dla alergików. Co ciekawe, malowanie ścian farbami polecane jest także przez pracownie projektowe. W projektach autorstwa Dobrych Domów bardzo dużo ścian jest wykończonych właśnie farbą.

Aby farby na ścianie trzymały się bardzo długo trzeba:

Jeśli nie weźmiesz pod uwagę tych czynników, kolor może się odbarwiać, a farba – odpadać.

Zobacz, czym malować elewację w domu i jak to robić >>

Tapety na ścianę

Drugim, nieco mniej popularnym sposobem wykończenia ścian jest przyklejenie do nich tapet. W tym przypadku również masz bardzo duży wybór zarówno kolorów, jak i wzorów. Producenci co chwila prezentują nowe modele tapet, np. z nadrukami 3D, pasującymi zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz czy pokojów dla dzieci.

Aby tapeta ścienna była tak samo wytrzymała jak farba, musi być odpowiednio położona. Do tapetowania najlepiej więc zatrudnić profesjonalistów. Jeśli bowiem na powierzchni zostaną pęcherzyki, tapeta po jakimś czasie zacznie się marszczyć i odpadać razem z kawałkami ściany.

Panele na ścianę

Innym sposobem na wykończenie ścian w domu jest położenie na nich paneli. Materiał ten, który jeszcze całkiem niedawno, w latach 80. i 90., był bardzo często stosowany, teraz praktycznie nie występuje w polskich domach. Warto jednak jeszcze raz rozważyć modę końca poprzedniego wieku. Imitujące drewno deski ułożone pionowo lub poziomo dobrze wyglądają zwłaszcza w pomieszczeniach w stylu klasycznym lub inspirowanych latami 60. czy 70., np. PRL-em.

Porada: Jeśli podobają Ci się panele ścienne, jednak ich klasyczny brązowy kolor nie przypadł Ci do gustu, możesz pomalować je białą farbą. Takie rozwiązanie pasuje do nowoczesnych domów i niewielkich pomieszczeń, ponieważ biały kolor optycznie powiększa przestrzeń.

Co jeszcze można umieścić na ścianach domu?

Poza farbą, tapetami i panelami na ścianie możesz również ułożyć kafelki. Co ciekawe, to rozwiązanie pasuje nie tylko do łazienek czy kuchni. Duże płytki świetnie sprawdzą się w nowoczesnych salonach, a nawet sypialniach. We wnętrzach również wykorzystuje się okładziny klinkierowe, które służą np. do dekoracji kominka. Rozwiązanie to znajdziesz m.in. w projekcie Dobrych Domów Juliusz Nowy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).