Jakie farby do malowania elewacji?

Jakie farby do malowania elewacji?


Na estetyczny wygląd domu ma duży wpływ to, jak starannie został zewnątrz pomalowany. Narażone na działanie warunków atmosferycznych elewacje wymagają jednak specjalnych rodzajów farby. Przekonaj się, spośród jakich możesz wybierać.

Z domami jest jak z ludźmi: o ich charakterze co prawda decyduje wnętrze, ale opinię na ich temat wyrabiamy sobie już podczas pierwszego kontaktu wzrokowego. Dlatego warto szczególnie zadbać o efektowny wygląd elewacji. Na rynku istnieje wiele farb przeznaczonych do malowania – oto, czym różnią się od siebie.

Farby akrylowe

Jedne z najpopularniejszych farb przeznaczonymi na elewacje, zrobione z żywicy akrylowej. Można nimi pokrywać wszystkie podłoża z wyjątkiem wapiennych oraz silikatowych. Kolory są nie tylko bardzo intensywne, lecz także trwałe, a w dodatku cechują się bardzo niską nasiąkliwością, dzięki czemu raczej nie ulegają zabrudzeniom. Warto pamiętać, że na rynku można dostać farby o zwiększonej ilości żywicy akrylowej (dla odróżnienia zwane lateksowymi), odporne także na szorowanie.

Farby silikonowe

Mają strukturę, po której woda swobodnie spływa bez wnikania w głąb, a równocześnie pozwala murom oddychać. Odporne na wahania temperatury i nieelektryzujące, dzięki czemu nie osiada na nich kurz. Są jednak mniej odporne na szorowanie, a najbardziej intensywne kolory z czasem zaczynają blednąć.

Farby wapienne

To farby odznaczające się wyjątkowo dużą paroprzepuszczalnością, która pozwala murom oddychać, a równocześnie bardzo chłonne, dlatego nie tylko nie są odporne na działanie wody deszczowej, lecz także łatwo się brudzą. Stosuje się je bardzo często podczas odnawiania zabytków, ponieważ wapno ma właściwości odkażające i gwarantuje skuteczną ochronę przed grzybem.

Farby silikatowe

Równie mocno paroprzepuszczalne co farby wapienne, równocześnie znacznie odporniejsze na działanie wilgoci. Są także odporne na zmiany temperatury, grzyba, a także bardzo trwałe. Nie elektryzują się (nie osiada więc na nich kurz i są łatwe do czyszczenia). Występują jednak w dość ograniczonej gamie kolorystycznej, a w dodatku trzymają się podłoża tak mocno, że niemal nie można ich usunąć.

Farby cementowe

Robione z cementu z dodatkiem polimerów – gotowe mieszanki trzeba przed użyciem rozrobić z odpowiednią ilością wody. Są dość paroprzepuszczalne, ale zarazem bardzo nasiąkliwe, przez co mało trwałe i podatne na zabrudzenia. W dodatku można je dostać w tylko pastelowej kolorystyce.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje