Pokój dziecięcy na poddaszu – jak wybrać okna dachowe

Pokój dziecięcy na poddaszu – jak wybrać okna dachowe


Pokój dziecięcy na poddaszu, to miejsce w którym maluch spędza dużo czasu – bawi się, uczy i odpoczywa. Wnętrze powinno być wyposażone w rozwiązania, które zagwarantują mu bezpieczeństwo i komfort. Jednym z nich jest montaż okien dachowych, które zagwarantują mu dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza, co ma ogromny wpływ na koncentrację i przyswajanie wiedzy!

Z tekstu dowiesz się:

Prawidłowo wyposażony dziecięcy pokój na poddaszu będzie służył przez wiele lat. Nawet jeśli teraz Twoja pociecha jest niemowlakiem, pamiętaj, że niektóre elementy aranżacji zostaną z nim także wtedy, gdy pójdzie o szkoły, a jego potrzeby się zmienią. Zanim zaczniesz urządzać pokój dziecięcy na poddaszu, przemyśl więc jego lokalizację, a także podstawowe elementy wykończenia wnętrza, w szczególności okna dachowe.

Pokoje dziecięce na poddaszu – najlepsza lokalizacja

Poddasze stwarza idealne warunki do urządzenia pokoju dziecka. Różnica kondygnacji, oddzielająca go od pokoju dziennego czy kuchni, sprawi, że małe dziecko będzie mogło spokojnie spać, a większe uczyć się w ciszy. Jeśli jednak wspomniane pomieszczenia mieszczą się na poddaszu, postaraj się, aby pokój dziecka znalazł się jak najdalej od pokoju, w którym najczęściej jest głośno. Jeśli możesz, urządź pokój dziecka od południa lub od południowego zachodu. To zdecydowanie najlepsza lokalizacja, która zapewni największą ilość naturalnego światła przez dużą część dnia.

Pokój dziecięcy – poddasze z naturalnym światłem i świeżym powietrzem dzięki oknom dachowym

Dlaczego oświetlenie pokoju na poddaszu, szczególnie dziecięcego, jest tak ważne? Słońce dostarcza organizmowi niezbędnej witaminy D, a jej brak może powodować problemy ze wzrokiem, ospałość i mniejszą wydajność. Okna dachowe, które umożliwiają duże lepsze doświetlenie niż standardowe okna fasadowe, powinny więc być podstawowym wyposażeniem pokoju dziecka na poddaszu.

Oprócz naturalnego światła ważnym aspektem pokoju dziecięcego na poddaszu jest świeże powietrze. Regularne wietrzenie poprawia koncentrację i korzystnie wpływa na zdolności poznawcze – w tym celu warto otwierać okno przynajmniej dwa razy dziennie. Zimą, by pokój dziecięcy na poddaszu nie został zbytnio wychłodzony, lepiej wietrzyć krótko, ale intensywnie. Okna powinno się także otwierać rano, po przebudzeniu, w przerwach między zabawą lub nauką oraz przed snem. W oknach dachowych VELUX znajdują się nawiewniki, które gwarantują dopływ świeżego powietrza nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. Przepływ jest drożny, ale niewielki. Nawet jeśli nie ma Cię w domu, nie musisz martwić się, że deszcz dostanie się do środka.

Przeczytaj więcej o rozwiązaniach wentylacyjnych.

Jak wybrać i zamontować okna dachowe w pokojach dziecięcych na poddaszu?

Ze względów bezpieczeństwa do dziecięcego pokoju na poddaszu wybierz okna dachowe z systemem górnego otwierania. Małe dziecko nie będzie w stanie sięgnąć do zamontowanego wysoko uchwytu i otworzyć okna bez pomocy starszej osoby. To także wygodny sposób na aranżację miejsca do nauki – pod oknem można ustawić biurko i mieć pewność, że meble nie utrudnią jego otwierania.

Wybierając okna do dziecięcego pokoju na poddaszu, zwróć także uwagę na kwestię energooszczędności i ochrony przed ucieczką ciepła. Dobrym wyborem będą trzyszybowe okna dachowe VELUX z linii Standard Plus. Są wyposażone w dodatkową uszczelkę, która zapewnia skuteczną barierę przed wiatrem i zimnym powietrzem. Idealnie spełnią więc swoją funkcję w pokoju malucha, skutecznie chroniąc przed chłodem.

Jakie meble powinny znaleźć się w okolicy okna? Bardzo dobrym pomysłem podczas aranżacji pokoju dla dziecka może okazać się podział na strefy. Niezależnie od wieku Twojej pociechy można zaplanować strefę zabawy/nauki oraz snu/relaksu. Pierwsza z nich, z biurkiem i zabawkami, powinna umożliwić bezpośredni dostęp do jak największej ilości światła dziennego – zlokalizuj ją więc przy oknie. Łóżko i inne meble sprzyjające relaksowi mogą być bardziej oddalone od źródła światła.

Pokój dziecięcy na poddaszu aranżacje – kolorowe rolety 

Istotnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego na poddaszu są rolety zaciemniające lub 2w1 czyli zaciemniająco-plisowane. Dzięki nim możesz kontrolować oświetlenie i zapewnić odpowiednie warunki do snu, gdy dziecko potrzebuje jeszcze drzemki w ciągu dnia. Pokój dla najmłodszych na poddaszu powinien być kolorowy i pobudzający wyobraźnię, dlatego dla malucha wybierz rolety z kolekcji dziecięcej.  Wiele różnych wzorów daje wspaniałe możliwości aranżacji pokoju.

Te rolety z pewnością pobudzą wyobraźnię dziecka i zachęcą go do dobrej zabawy, a jednocześnie zapewnią komfortowe warunki do snu i nauki.

Jeśli masz taką możliwość, zastanów się nad urządzeniem pokoju dziecięcego na poddaszu – to miejsce z ogromnym potencjałem aranżacyjnym i funkcjonalnym! Dzięki odpowiednio dobranym oknom dachowym zapewnisz dziecku warunki do dobrego snu, kreatywnej zabawy oraz efektywnej nauki.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje