Wszystko, co musisz wiedzieć na temat adaptacji użytkowego poddasza

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat adaptacji użytkowego poddasza


Wąska działka lub po prostu mała rodzina – oto powody, dla których wybierasz mniejsze projekty domów. Najczęściej tych parterowych. Ale czy istnieje możliwość zwiększenia w przyszłości powierzchni użytkowej? Tak! Wystarczy się zdecydować na projekt domu uwzględniający adaptację poddasza.

Wybór projektu domu z możliwością adaptacji poddasza to rozsądne i przyszłościowe rozwiązanie. Dzięki temu jeśli będziesz potrzebować w przyszłości większej przestrzeni użytkowej, wystarczy mały remont.

Adaptacja poddasza – zacznij od załatwienia formalności

Ważne jest jednak wcześniejsze załatwienie prawnych formalności, np. – zgodnie z artykułem 71 ustawy Prawo budowlane – zgłoszenia do urzędu zmiany dotychczasowego użytkowania części lokalu.

Dokument, który musisz zanieść do urzędu, zawiera m.in.:

Według ustawy wniosek może zostać odrzucony, jeśli zmiany nie będą spełniać wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tego problemu da się uniknąć dzięki wybraniu wcześniej projektu domu z poddaszem do adaptacji.

Z poradnika Dobre Domy dowiesz się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza.

Na czym polega różnica między poddaszem użytkowym a nieużytkowym?

Poddasze nieużytkowe to takie, które nie jest przystosowane do przebywania w nim ludzi. Pełni ono najczęściej funkcję strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Często możliwa jest jednak modyfikacja poddasza i doprowadzenie na nie potrzebnych instalacji.

Najważniejsza różnica między poddaszem nieużytkowym a użytkowym kryje się zatem w funkcji danego pomieszczenia. Poddasze użytkowe może być wykorzystane jako:

Tutaj poznasz zasady obowiązujące przy adaptacji niskiego poddasza.

Adaptacja poddasza – instalacje, które musisz doprowadzić

Aby pomieszczenia na poddaszu były zdatne do zamieszkania, należy do niech doprowadzić wszystkie instalacje.

Po pierwsze: elektryka. Wymaga to doświadczenia. Przewody elektryczne nie mają możliwości odprowadzania ciepła, a wszystkie elementy konstrukcyjne poddasza są szczelnie wypełnione izolacją termiczną. Jeśli doprowadzasz elektrykę na drewniane poddasze, to używaj:

Dodatkowo pamiętaj, aby sprowadzić wszystkie przewody do jednej skrzynki zasilającej strych oraz aby zabezpieczyć instalację na strychu oddzielnym włącznikiem.

Po drugie: kanalizacja. Dobra wiadomość – piony tej instalacji już podczas budowy są doprowadzane ponad połacie dachowe. Wystarczy zatem, że podłączysz do nich odpowiednie rury. Pamiętaj, że:

Rury, którymi doprowadza się zarówno ciepłą, jak i zimną wodę, można położyć w dowolnym miejscu, ponieważ mają stosunkowo niewielkie rozmiary (średnica ok. 2 cm).

Po trzecie: izolacja. Bywa, że poddasze nie posiada izolacji wymaganej w pomieszczeniach stworzonych do celów mieszkaniowych. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia:

lub

Ważne, by pamiętać o zaimpregnowaniu drewnianych krokwi preparatami chroniącymi przed ogniem oraz grzybami.

Oto przykładowe projekty domów z poddaszem do adaptacji:

  1. Agis II – 98,5 m2 powierzchni użytkowej można wzbogacić o ponad 50-metrowy strych. W wersji podstawowej zaplanowane są 3 pokoje, co stanowi optymalne rozwiązanie nawet dla 4-osobowej rodziny.
  2. Flawia II – w tym projekcie jest dostępnych min. 108,1 m2 powierzchni użytkowej, podzielonych na 5 pokojów i 2 łazienki.
  3. Demeter – 126,8 m2 powierzchni użytkowej, 3 pokoje, 2 łazienki. W tym domu bez problemu zamieszka nawet 5-osobowa rodzina.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!