Strych w dachu wiązarowym

Strych w dachu wiązarowym


Często spotyka się opinie ludzi, którzy zamieszkali w nowo wybudowanym domu, że przy wyborze projektu nie docenili znaczenia pomieszczeń gospodarczych w codziennym życiu. Okazuje się, że mamy wiele rzeczy, które trzeba składować, nawet z uwagi na sezonowe wykorzystanie (snowboard, deska z żaglem, choinka itp.).

W domach parterowych interesujące możliwości przynosi tu zastosowanie wiązarowej konstrukcji stropodachowej w technologii płytek kolczastych. Poprzez odpowiednie skratowanie można uzyskać spory strych, nawet w niewielkich domach.

Konstrukcja wiązarowa do projektu „ALMA”
Konstrukcja wiązarowa do projektu „ALMA”

 

Montaż wiązarów ze strychem
Montaż wiązarów ze strychem

 

Rozładunek wiązarów
Rozładunek wiązarów

Dzięki składanym schodom wejście na taki strych można urządzić z korytarza lub też z przyległego garażu.

Schody na dach

Dostawcą takich schodów jest m.in. znana polska firma „FAKRO” (zdjęcia poniżej).

Schody na dach w pomieszczeniu

Warto dodać, że wiązary stanowią zarówno więźbę, jak i konstrukcję stropu. Pozwala to na znaczne oszczędności przez wyeliminowanie pracochłonnego i kosztownego stropu betonowego.

Oczywiście wielkość strychu jest zależna od geometrii dachu. Najogólniej mówiąc: im większy kąt nachylenia połaci, tym większą przestrzeń można uzyskać na poddaszu.

Innym ograniczeniem jest możliwość wykorzystania podparcia wewnątrz budynku – ściany nośnej. Z niezrozumienia tego zagadnienia rodzi się często spotykana opinia, że wiązary to zawsze mniejsza przestrzeń na poddaszu, niż przy rozwiązaniu „strop betonowy +  więźba tradycyjna”. Błąd ten wynika zazwyczaj z niezrozumienia znaczenia wewnętrznej ściany nośnej w konstrukcji. Wiązary często projektuje się w taki sposób, aby unikać ścian nośnych wewnątrz domu (koniecznych zwykle przy stropie betonowym). Chodzi tu o obniżenie kosztów i swobodę podziału przestrzeni.
Jednakże, gdy pozostawimy wewnętrzną ścianę nośną, to poddasze może być takie same jak przy stropie betonowym, a dodatkowo przy wiązarach zwykle możemy uniknąć słupów na poddaszu.
Innymi słowy, przed inwestorem często jest wybór:

  1. tańsza budowa i nieograniczony podział przestrzeni z uwagi na eliminację ściany nośnej wewnątrz, lecz mniejszy strych,
  2. większy strych, ale ściany pozostają tak, jak przy stropie betonowym.

Rysunek przekrojowy strychu

Należy jednak pamiętać, że inwestor powinien dokonać wyboru już na etapie projektu, czy na poddaszu będzie strych czy ewentualnie dodatkowy pokój. Jest to bardzo ważne ponieważ,  projektant w zakładzie wiązarów w obu przypadkach przyjmuje inne obciążenia.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).