STAN SUROWY ZAMKNIĘTY A KOSZTY

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY A KOSZTY


Stan surowy zamknięty, czyli… co? Z nami dowiesz się, na czym polega ten etap budowy domu i o czym należy pamiętać, kiedy proces dojdzie do tego stopnia zaawansowania. Nie daj się zaskoczyć nieprzyjemnym niespodziankom!

Kupiłeś działkę, postawiłeś fundamenty, ściany, zatroszczyłeś się o więźbę dachową. Krótko mówiąc – w budowie domu udało Ci się osiągnąć stan surowy otwarty.  Jednak przed Tobą jeszcze długa droga do momentu, w którym wygodnie rozłożysz się na kanapie w salonie nowego domu. Kolejnym punktem w planie budowy jest doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Stan surowy to stan, w którym budowla ma już dach, ale jeszcze nie jest wykończona. W odróżnieniu od stanu surowego otwartego, który obejmuje ściany nośne, kominy, strop nad parterem czy też (w razie potrzeby) schody, stan surowy zamknięty wzbogaca budynek o zamontowane już okna, drzwi zewnętrzne oraz ściany działowe.

Stan surowy zamknięty – ile czasu na to potrzeba?

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego trwa zazwyczaj od 3 do 5 miesięcy. Dość skomplikowaną i zajmującą pracą, jaką należy w tym czasie wykonać jest ułożenie docelowego pokrycia dachu. Na etapie przygotowywania szczegółowego harmonogramu budowy domu, niezwykle istotne jest zaplanowanie w całym procesie przerwy, która związana jest z polskim klimatem, ponieważ nie na każdym etapie zalecane jest przerywanie budowy w zimie. Nie powinno się tego robić, kiedy niesprzyjające warunki pogodowe mają szansę zniszczyć to, co już zostało wykonane. Stan surowy zamknięty to czas, kiedy wciąż można pozwolić sobie na sezonową przerwę. Ściany zostały otynkowane, przewody są schowane pod tynkami, a okna i drzwi wmontowane. Potencjalni złodzieje zainteresowani Twoim dobytkiem nie znajdą tu nic do roboty.

Stan surowy zamknięty – koszty

Ile projektów domów, tyle potencjalnych kosztorysów, więc trudno nam dokładnie oszacować, ile będzie kosztowało doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego właśnie Twojego projektu. Niezwykle istotny jest tu wybór okien i drzwi. Jeśli jesteś inwestorem, który zdecydował się na budowę z wykorzystaniem energooszczędnych materiałów, musisz liczyć się z większym kosztem specjalnie dobranych okien i drzwi tarasowych lub balkonowych (zobacz, jak wybrać drzwi tarasowe https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/poradnik,jak_wybrac_drzwi_tarasowe.html). Pamiętaj, że na tym etapie rozpoczynają się pracę nad pokryciem dachu, więc dużo zależy od tego, jaki materiał wybrałeś. Opcji jest naprawdę sporo! Od dachówki ceramicznej przez cementową aż po różne rodzaje blach (zobacz, czym jest blacha cynkowo-tytanowahttps://www.dobredomy.pl/poradnik,czym_jest_blacha_cynkowotytanowa.html) . Oczywiście wyboru najlepiej dokonać po konsultacji ze specjalistą, który pomoże Ci wybrać pokrycie, które w największym stopniu będzie pasować do Twojego dachu. Poza odpowiednimi materiałami ważni są ludzie. Wybór odpowiedniej, solidnej ekipy to kluczowa pozycja na liście rzeczy do zrobienia. Nie warto oszczędzać na fachowcach, niewłaściwie przeprowadzone prace na etapie stanu surowego zamkniętego trzeba będzie poprawiać, a nawet powtarzać!

Zarówno czas, którego potrzebujesz, aby doprowadzić swój dom do stanu surowego zamkniętego, jak również koszt, na który trzeba się przygotować, zależy w dużej mierze od projektu domu. Zupełnie inaczej będzie to wyglądać w przypadku małego domku parterowego, a dużej, piętrowej rezydencji. Na wszystko wpływ mają też różne dodatkowe rozwiązania architektoniczne, na które się zdecydujesz, np. garaż, taras czy piwnica.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!