Choć według kalendarza wiosna na dobre zagości u nas dopiero 21 marca, to już w lutym można zauważyć jej pierwsze oznaki. Najważniejsze z nich to wzrost temperatury oraz roztopy, które mogą powodować uszkodzenia dachu, elewacji lub piwnicy. Zanim przedwiośnie na stałe pojawi się w Polsce warto sprawdzić stan domu po zimie. Zobacz, na co zwrócić największą uwagę.
Budynek dobrze zabezpieczony przed zimą powinien przetrwać nawet największe mrozy i śniegi. Jednak nawet jeśli na pierwszy rzut oka cała konstrukcja wygląda na nieuszkodzoną, należy przeprowadzić jej dokładny przegląd. Dowiedz się, jak ocenić stan swojego domu od dachu aż po piwnicę.
1. Przegląd dachu
Na samym początku trzeba zobaczyć, w jakim stanie jest dach Twojego domu. Może się bowiem okazać, że niektóre płytki uległy złamaniu lub odkształceniu. W tej sytuacji musisz koniecznie usunąć zniszczony materiał i uzupełnić go świeżym produktem.
Oceniając stan dachu, zwróć także uwagę na materiał organiczny na dachówkach. Przez zalegający śnieg na dachu mogły zgromadzić się np. resztki gałęzi czy stare liście. Pamiętaj, żeby oczyścić szczeliny poszczególnych dachówek. W przeciwnym razie zanieczyszczenia zablokują rynny, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do zawalenia się dachu.
Konieczny będzie także dokładny przegląd:
- rynien – zwróć uwagę głównie na zalegające resztki i stan orynnowania,
- komina – przyjrzyj się, czy na jego fugach i cegłach nie ma białych zacieków, będących wynikiem zasolenia.
Wiesz, że kształt dachu również ma wpływ na to, ile materiału organicznego na nim zostaje? Jeśli nie chcesz zbyt często usuwać zanieczyszczeń, powinieneś zdecydować się na dach o dużym kącie nachylenia. Zobacz projekty Dobrych Domów z dachem dwuspadowym.
2. Przegląd elewacji
Kiedy masz już pewność, że Twój dach jest oczyszczony, możesz przeprowadzić przegląd ścian zewnętrznych. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy na elewacji nie pojawiły się pęknięcia lub odpryski. Jeśli Twoje zewnętrzne ściany są pokryte deskami, sprawdź, czy wilgoć nie wniknęła do środka i nie zniszczyła powłoki drewna. Jeśli tak się stało, będziesz musiał wykonać szlifowanie i jeszcze raz pomalować elewację.
Zwróć także uwagę na zabrudzenia elewacji. Plamy i zacieki po śniegu usuniesz za pomocą gąbki lub myjki ciśnieniowej. Jeśli ten zabieg nadal nie pomoże, będziesz musiał ponownie pomalować elewację. Pamiętaj jednak, że przed każdym kładzeniem farby, ściany powinny być jak najlepiej oczyszczone i odtłuszczone.
Więcej sposobów na czystą elewację znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.
3. Przegląd piwnicy
Ostatnim miejscem, którego stan musisz sprawdzić po zimie, a zwłaszcza po roztopach, jest piwnica. Obejrzyj dokładnie wszystkie ściany – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz – i zorientuj się, czy nigdzie nie gromadzi się woda.
Pamiętaj, że zabezpieczenie piwnicy przed przeciekaniem powinieneś wykonać już na etapie stawiania domu. Tutaj dowiesz się, jak zaprojektować i zbudować piwnicę.
Na koniec przeglądu piwnicy upewnij się także, że na ścianach w środku nie ma pleśni. Zielony nalot może bowiem świadczyć o tym, że wewnątrz ścian zalegają resztki wody z gruntu lub z opadów. Zanim przystąpisz do usuwania nalotu musisz znaleźć przyczynę jego powstawania i się jej pozbyć. W innym przypadku po kilku lub kilkunastu dniach pleśń zacznie rosnąć od nowa.
Więcej praktycznych porad dotyczących prac w domu i ogrodzie po zimie znajdziesz na stronie Dobrych Domów.