Przegląd domu po zimie – na co zwrócić uwagę?

Przegląd domu po zimie – na co zwrócić uwagę?


Choć według kalendarza wiosna na dobre zagości u nas dopiero 21 marca, to już w lutym można zauważyć jej pierwsze oznaki. Najważniejsze z nich to wzrost temperatury oraz roztopy, które mogą powodować uszkodzenia dachu, elewacji lub piwnicy. Zanim przedwiośnie na stałe pojawi się w Polsce warto sprawdzić stan domu po zimie. Zobacz, na co zwrócić największą uwagę.

Budynek dobrze zabezpieczony przed zimą powinien przetrwać nawet największe mrozy i śniegi. Jednak nawet jeśli na pierwszy rzut oka cała konstrukcja wygląda na nieuszkodzoną, należy przeprowadzić jej dokładny przegląd. Dowiedz się, jak ocenić stan swojego domu od dachu aż po piwnicę.

1. Przegląd dachu

Na samym początku trzeba zobaczyć, w jakim stanie jest dach Twojego domu. Może się bowiem okazać, że niektóre płytki uległy złamaniu lub odkształceniu. W tej sytuacji musisz koniecznie usunąć zniszczony materiał i uzupełnić go świeżym produktem.

Oceniając stan dachu, zwróć także uwagę na materiał organiczny na dachówkach. Przez zalegający śnieg na dachu mogły zgromadzić się np. resztki gałęzi czy stare liście. Pamiętaj, żeby oczyścić szczeliny poszczególnych dachówek. W przeciwnym razie zanieczyszczenia zablokują rynny, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do zawalenia się dachu.

Konieczny będzie także dokładny przegląd:

Wiesz, że kształt dachu również ma wpływ na to, ile materiału organicznego na nim zostaje? Jeśli nie chcesz zbyt często usuwać zanieczyszczeń, powinieneś zdecydować się na dach o dużym kącie nachylenia. Zobacz projekty Dobrych Domów z dachem dwuspadowym.

2. Przegląd elewacji

Kiedy masz już pewność, że Twój dach jest oczyszczony, możesz przeprowadzić przegląd ścian zewnętrznych. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy na elewacji nie pojawiły się pęknięcia lub odpryski. Jeśli Twoje zewnętrzne ściany są pokryte deskami, sprawdź, czy wilgoć nie wniknęła do środka i nie zniszczyła powłoki drewna. Jeśli tak się stało, będziesz musiał wykonać szlifowanie i jeszcze raz pomalować elewację.

Zwróć także uwagę na zabrudzenia elewacji. Plamy i zacieki po śniegu usuniesz za pomocą gąbki lub myjki ciśnieniowej. Jeśli ten zabieg nadal nie pomoże, będziesz musiał ponownie pomalować elewację. Pamiętaj jednak, że przed każdym kładzeniem farby, ściany powinny być jak najlepiej oczyszczone i odtłuszczone.

Więcej sposobów na czystą elewację znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.

3. Przegląd piwnicy

Ostatnim miejscem, którego stan musisz sprawdzić po zimie, a zwłaszcza po roztopach, jest piwnica. Obejrzyj dokładnie wszystkie ściany – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz – i zorientuj się, czy nigdzie nie gromadzi się woda.

Pamiętaj, że zabezpieczenie piwnicy przed przeciekaniem powinieneś wykonać już na etapie stawiania domu. Tutaj dowiesz się, jak zaprojektować i zbudować piwnicę.

Na koniec przeglądu piwnicy upewnij się także, że na ścianach w środku nie ma pleśni. Zielony nalot może bowiem świadczyć o tym, że wewnątrz ścian zalegają resztki wody z gruntu lub z opadów. Zanim przystąpisz do usuwania nalotu musisz znaleźć przyczynę jego powstawania i się jej pozbyć. W innym przypadku po kilku lub kilkunastu dniach pleśń zacznie rosnąć od nowa.

Więcej praktycznych porad dotyczących prac w domu i ogrodzie po zimie znajdziesz na stronie Dobrych Domów.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).