Jakich uczestników procesu budowlanego możemy wyróżnić? Odpowiedzi wraz z opisem kompetencji szukaj w poniższym tekście.
Prawo budowlane może wydawać się bardzo skomplikowane. Nasza pracownia przychodzi z pomocą wszystkim, którzy są zainteresowani poszerzaniem wiedzy z tej dziedziny. Chcesz wiedzieć, jakie są prawa i obowiązki uczestnika procesu budowlanego? Przeczytaj tekst!
Ustawa wyróżnia czterech uczestników procesu budowlanego:
- inwestor,
- inspektor nadzoru inwestorskiego,
- projektant,
- kierownik budowy (lub kierownik robót).
Co leży w zakresie obowiązków każdej z tych osób?
Po pierwsze – za co odpowiada inwestor budowlany?
- Inwestor budowlany odpowiada za zorganizowanie poszczególnych etapów procesu budowy.
- Nadzoruje zawarte w przepisach zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
- To on zapewnia opracowanie projektu budowlanego (przez zlecenie tego odpowiednim osobom lub instytucjom), objęcie kierownictwa budowy, opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz wykonanie i odbiór robót budowlanych.
- Jeżeli jest to uzasadnione (np. wysokim stopniem skomplikowania prac), inwestor zapewnia też nadzór nad wykonywaniem robót budowlanych (przez odpowiednio wykwalifikowane osoby).
- Warto wiedzieć, że inwestor może także zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.
Za co odpowiedzialny jest projektant?
Jakie są prawa i obowiązki projektanta?
- Głównym zadaniem jest opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
- Jeśli wynika taka potrzeba, zapewnia też udział w opracowaniu projektu osób o uprawnieniach budowlanych do projektowania w odpowiedniej specjalności.
- Ważne również, że projektant ma obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego pod kątem zgodności z przepisami.
Inspektor nadzoru budowlanego – kim jest?
- Inspektor nadzoru budowlanego reprezentuje na budowie inwestora przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
- Dba też o jakość przeprowadzanych robót oraz potwierdza ich faktyczne wykonanie.
- Jeśli chodzi o prawa, osoba na tym stanowisku jest upoważniona do wydawania poleceń kierownikowi (potwierdzone wpisem do dziennika budowy).
- Polecenia mogą dotyczyć usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań oraz przedstawienia ekspertyz związanych z robotami budowlanymi.
Najważniejszy na placu – kierownik budowy
Ostatnim, ale na pewno nie najmniej ważnym uczestnikiem procesu budowlanego jest kierownik budowy.
- To właśnie on odpowiada za protokolarne przejęcie terenu od inwestora i zabezpieczenie go (wraz ze znajdującymi się na nim obiektami).
- Prowadzi też dokumentację budowy, a także koordynuje realizację zadań zapewniających przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania robót budowlanych.
- Ma on prawo wystąpić do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych, jeśli są one poparte koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnieniem procesu budowy.
Jeśli już wiesz, kto jest kim na placu budowy, koniecznie zapoznaj się z tym, jak wyglądają etapy budowy domu.