Ocieplanie domu – 5 błędów, których należy unikać

Ocieplanie domu – 5 błędów, których należy unikać


Styropian, wełna mineralna, a może nowoczesne techniki ocieplenia metodą lekką mokrą lub lekką suchą – szukasz sposobu, by ocieplić dom? Bez względu na to, którą technikę wybierzesz, jeszcze przed rozpoczęciem prac powinieneś dowiedzieć się, jakich błędów unikać w trakcie wykonywania ocieplenia. Poznaj 5 czynności, których nie należy robić, ocieplając dom.

Według dokumentu Ministra Infrastruktury w sprawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,23 W/(m2 x K). Aby uzyskać taki wynik, a jednocześnie korzystać z ocieplenia przez wiele lat, należy odpowiednio przygotować się do nałożenia ocieplenia oraz poznać niewłaściwe techniki jego nakładania. Zobacz 5 błędów, które mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia warstwy ocieplającej.

Niezabezpieczenie budynku w trakcie ocieplania domu

Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku wykonuje się dopiero na końcowym etapie budowy domu. Nie można więc rozpoczynać prac bez wcześniejszego zabezpieczenia drzwi i okien. Jak to zrobić? Wystarczy, że przykryjesz je folią ochronną. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że klej czy inny produkt nie zabrudzi okien i drzwi. O szybkie zabezpieczenie wszystkich skrzydeł możesz zadbać jeszcze na etapie planowania budowy domu. Wybierz projekt domu energooszczędnego autorstwa Dobrych Domów, który będzie wyróżniać prosta konstrukcja zarówno całego budynku, jak i okien i drzwi.

Pamiętaj też o zabezpieczeniu rusztowania. Powinno ono być osłonięte siatką, która chroni elewację i ocieplenie przed słońcem, wiatrem lub deszczem.

Brak zabezpieczenia krawędzi budynku

Na krawędzie budynku działa największa siła nacisku. Dodatkowo są one bardziej niż środkowe części ściany narażone na skutki wiatru, deszczu czy śniegu oraz słońca. Jeśli więc zastosujesz tę samą ilość kleju oraz nośników co na inne części, to po pewnym czasie ocieplenie zacznie się kruszyć.

Jak najlepiej zabezpieczyć krawędzie? Pamiętaj, żeby przycinać płyty dopiero po zawiązaniu się kleju. Później – zależnie od wskazań producenta – możesz wykończyć je kątownikami ze stali szlachetnej, PCV lub siatką pancerną.

Nieprzygotowanie podłoża lub błędne przygotowanie ścian

Styropianu, wełny ani innych produktów ocieplających dom nie można przyklejać na nieprzygotowaną powierzchnię ściany. Zanim to zrobisz powinieneś wykonać przegląd ścian zewnętrznych, a następnie uzupełnić ewentualne braki w tynku lub murze. Zwróć też uwagę, czy na żadnym z elementów ściany nie narosła pleśń.

Przeczytaj, jak zabezpieczyć dom przed wilgocią w poradniku Dobrych Domów.

Po uzupełnieniu braków możesz dokładnie oczyścić, odpylić i wygładzić ścianę. Jeśli tego nie zrobisz, czas układania ocieplenia będzie znacznie dłuższy. Co więcej, nierówności i pyłki na ścianach mogą spowodować, że klej nie zwiąże się prawidłowo, a całe ocieplenie zacznie odpadać.

Montaż ocieplenia niezgodny z zaleceniami producenta

Każdy rodzaj ocieplenia należy układać według pewnych wytycznych. Zobacz różne sposoby ocieplenia budynku w poradniku Dobrych DomówNiestosowanie się do nich lub mieszanie różnych technik zmniejsza wytrzymałość i skuteczność użytych materiałów.

Bardzo ważne jest również dostosowanie techniki układania ocieplenia do zaleceń konkretnego producenta. Na opakowaniach produktów powinny znaleźć się informacje o tym, jak nakładać ocieplenie. Czytając te wskazówki, zwróć uwagę przede wszystkim na kolejność wykonywania prac. Zmiana wyznaczonego przez producenta porządku może bowiem obniżyć jakość ocieplenia.

Nałożenie zbyt cienkiej warstwy ocieplenia

Na każdym opakowaniu poza kolejnością wykonywanych prac znajdują się także informacje o tym, jaką grubość mają mieć wszystkie warstwy ocieplenia. Użycie zbyt cienkiej wełny lub płyt może doprowadzić do szybszego niszczenia elewacji. Istnieje także większe ryzyko, że przekroczysz wymagany współczynnik przenikania ciepła. Ta sama zasada dotyczy ilości użycia kleju wiążącego.

Po zapoznaniu się z błędami, których nie należy popełniać w trakcie ocieplania domu, możesz przejść do działania. Nadal szukasz dla siebie odpowiedniego projektu budynku, który ocieplisz w prosty i szybki sposób? Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i zobacz prace przygotowane przez najlepszych architektów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje